Klimatyzacja z klasą (cz. II) - W dwóch kawałkach

>>Zobacz część pierwszą artykułu


Kontynuując omawianie klasyfikacji urządzeń klimatyzacyjnych, w dzisiejszym odcinku zajmę się produktami określany mianem splitów.

Używając klimatyzatora kompaktowego, nie wykluczymy jednej irytującej cechy – warczenia sprężarki. Nie jest to bardzo uciążliwe w dzień, jednak tylko twardziele lubią spać z pracującym klimatyzatorem przenośnym przy łóżku. Zapobiec temu możemy

tylko w jeden sposób, należy zainstalować klimatyzator split.

Ich rodzajów odmian jest bardzo dużo. Wystarczy wyliczyć rodzaje jednostek wewnętrznych (ścienne, podsufitowe, szafkowe, kasetonowe, kanałowe, kolumnowe, narożnikowe, kasetonowo-narożnikowe czy kasetonowe w formie lampy oświetleniowej), zastosowanie sprężarki (standardowe, z inwerterową regulacją wydajności chłodniczej), rodzaje skraplacza (powietrzny – najpopularniejszy i wodny), rodzaje elementu dławiącego (kapilara – najpopularniejszy, TZR, zawór elektroniczny

– najbardziej ekonomiczny), typy sprężarki (tłokowa – praktycznie wyszła z produkcji, z wirującym tłokiem i łopatką, z wirującym tłokiem typu swing, spiralna) i wiele innych.

Producenci dzielą się na trzy klasy:

  • najtańszych,
  • solidnych
  • przodujących

 Z chińską produkcją w zakresie ceny wygrać może wyłącznie inna chińska produkcja. Za stosunkowo niewielkie pieniądze nabyć można klimatyzator, który niemal zawsze będzie lepszy od klimatyzatora kompaktowego. Kupując produkty pochodzące z Chin, warto upewnić się, że producent ma w naszym kraju magazyn z częściami zamiennymi. W przeciwnym wypadku może się okazać, że po dwóch latach musimy wymienić klimatyzator z powodu wadliwej pracy płytki drukowanej sterującej urządzeniem.

Jeśli chodzi o producentów solidnych, też jest ich sporo. Oferują oni produkty, których stosunek ceny do jakości jest wysoki. Wymienić tu należy Fujitsu/Fuji, McQuay, Sanyo, czy LG. Granica podziału na grupy jest zawsze płynna. Nie wiadomo, jak sklasyfikować takie marki jak Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Electric, Carrier/Toshiba czy Hitachi. W przypadku montażu klimatyzatora w sklepie warzywnym, prawdopodobnie wybierzemy produkt chiński, np. MDV. Natomiast kiedy klient będzie chciał zainstalować solidny produkt pochodzenia innego niż chińskie i nie przeznaczy zbyt wysokich środków finansowych, wybór padnie prawdopodobnie na Fujitsu lub McQuay. Jeśli mamy wybrednego klienta, któremu instalujemy klimatyzator w jego własnej sypialni, abyśmy my mogli spać spokojnie, zainstalować musimy urządzenie firmy Daikin. Podobnie rzecz się ma, jeśli instalujemy klimatyzator grzewczo-chłodzący (z tak zwaną pompą ciepła). Gdy klimatyzator ma grzać wyłącznie w tak zwanym okresie przejściowym, zainstalować można MDV czy McQuay. Jeśli klimatyzator ma grzać przy lekkich mrozach, należy zainstalować Fujitsu, LG, Mitsubishi (obu producentów) czy Sanyo. Zaś w przypadku, kiedy klimatyzator ma spełniać rolę jedynego źródła ciepła w obiekcie, pozostaje Daikin. Należy w tym miejscu rozgraniczyć, że mówimy o klimatyzatorach, a nie typowych pompach ciepła, których niektóre firmy produkujące urządzenia klimatyzacyjne nie mają w ofercie.

Oprócz ceny ważne są...

Na co warto zwrócić uwagę prócz ceny i warunków eksploatacyjnych? Jest kilka elementów. W zasadzie wszyscy szanujący się producenci klimatyzatorów split stosują czynnik chłodniczy R410A.

Pozostają takie jednak elementy jak:

  • Dopuszczalna długość instalacji chłodniczej (freonowej) łączącej jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną – głównie z uwagi na konstrukcję sprężarki oraz elementu dławiącego, każde urządzenie klimatyzacyjne split posiada dopuszczalną długość przewodów freonowych, której przekroczenie powoduje znaczne zmniejszenie jego wydajności chłodniczej, zmniejsza ekonomikę pracy i może spowodować uszkodzenie sprężarki. Warto też sprawdzić, czy podawana dopuszczalna długość jest podawana jako rzeczywista, czy ekwiwalentna. Najczęściej podawana jest długość ekwiwalentna. Należy pamiętać, że im dłuższa instalacja, tym niższa będzie uzyskiwana wydajność chłodnicza.
  • Dopuszczalna różnica wysokości pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną – i w tym przypadku wartość ta zależy od konstrukcji sprężarki. Jeśli agregat umieszczony jest poniżej jednostki wewnętrznej, oprócz oporów hydraulicznych sprężarka będzie musiała pokonać opór, jaki stawia słup cieczy w rurze cieczowej. Z kolei w przypadku usytuowania agregatu powyżej jednostki wewnętrznej, zapewniony musi być powrót oleju do sprężarki. 
  • Zastosowanie inwerterowej regulacji wydajności chłodniczej – obniża koszty eksploatacji i poprawia walory użytkowe urządzenia. 
  • Parametry pomiaru wydajności chłodniczej – pomiary urządzeń klimatyzacyjnych spełniających normy Eurovent dokonywane są przy następujących parametrach: temperatura powietrza zewnętrznego 35°C,
  • temperatura termometru suchego powietrza w pomieszczeniu 27°C,
  • temperatura termometru mokrego powietrza w pomieszczeniu 19°C,
  • długość instalacji pomiędzy jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną 7,5 m;
  • różnica poziomów pomiędzy jednostkami 0 m.
Jeśli producent urządzenia podaje jego wydajność chłodniczą przy innych parametrach, trudno będzie ją porównać z wydajnościami innych urządzeń.
  • Minimalna temperatura powietrza zewnętrznego podczas chłodzenia – jest to bardzo istotny parametr związany z ciśnieniem skraplania w instalacji chłodniczej. Jeśli na przykład klimatyzujemy sklep spożywczy, w którym są znaczne zyski ciepła niezależnie od pory roku, może się okazać, że urządzenie klimatyzacyjne będzie musiało pracować nawet przy temperaturach powietrza zewnętrznego 10°C. Jeśli zainstalowany klimatyzator fabrycznie dostosowany będzie do pracy przy temperaturze powietrza zewnętrznego powyżej 15°C, przy 10°C na zewnątrz jego wydajność chłodnicza gwałtownie spadnie, a parownik w jednostce wewnętrznej może zacząć się obladzać. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie regulatora obrotów wentylatora skraplacza, co jednak podnosi koszty instalacji. Innym elementem, w jaki powinno być wyposażone urządzenie pracujące przy niższych temperaturach powietrza zewnętrznego, jest grzałka karteru sprężarki.
  • Parametry pomiaru mocy grzewczej (dla pompy ciepła) – pomiary urządzeń klimatyzacyjnych spełniających normy Eurovent dokonywane są przy następujących parametrach:
  • temperatura termometru suchego powietrza zewnętrznego 7°C,
  • temperatura termometru mokrego powietrza zewnętrznego 6°C,
  • termometru powietrza w pomieszczeniu 20°C,
  • długość instalacji pomiędzy jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną 7,5 m;
  • różnica poziomów pomiędzy jednostkami 0 m.
Jeśli producent urządzenia podaje jego wydajność chłodniczą przy innych parametrach, trudno będzie ją porównać z wydajnościami innych urządzeń.
  • Minimalna temperatura powietrza zewnętrznego podczas grzania (dla pompy ciepła) – z reguły jest to temperatura, przy której współczynnik efektywności grzania jest większy lub równy 2,5.Wzależności od klasy urządzenia klimatyzacyjnego, granicę stanowić może temperatura -5°C, w innym przypadku będzie to nawet - 30°C. Im niższa temperatura graniczna dla grzania, tym urządzenie jest sprawniejsze również i w wyższych temperaturach powietrza zewnętrznego. W tym wypadku także warto sprawdzić, czy sprężarka wyposażona jest fabrycznie w grzałkę oleju.
  • Parametry pomiaru poziomu ciśnienia emitowanego dźwięku – warto sprawdzić, czy podawany pomiar emisji hałasu jest wykonany zgodnie z normą Eurovent. Najważniejsze, czy pomiar dokonywany jest z odległości 1 m od urządzenia i na jakiej wysokości jest mierzony. Im odległość będzie większa, tym odczytywany poziom emitowanego dźwięku będzie niższy. Sam pomiar ciśnienia emitowanego dźwięku nie jest wielkością obiektywną. Najlepiej porównywać poziom mocy akustycznej (jej wartości są znacznie wyższe niż w przypadku ciśnienia dźwięku). Niestety, nie wszyscy producenci podają moc emitowanego przez urządzenie hałasu. 
  • Współczynnik efektywności pracy – jest to stosunek uzyskiwanej mocy (wydajności chłodniczej lub mocy grzewczej) w stosunku do poboru mocy elektrycznej. Im współczynnik dla określonych parametrów pracy jest wyższy, tym lepiej. Przy zakupie urządzenia klimatyzacyjnego nie należy się zbytnio kierować oznaczeniami klasy energetycznej (litery od AA do E). Norma ta w stosunku do urządzeń chłodniczych jest bardzo nieprecyzyjna. Multisplity Odmianą klimatyzatorów split są klimatyzatory multisplit, w których do agregatu może być podłączonych kilka jednostek wewnętrznych. Bardzo ważne, by agregaty takich klimatyzatorów wyposażone były w inwerterową regulację wydajności chłodniczej. Wprzeciwnym wypadku, przy włączeniu tylko części zainstalowanych jednostek wewnętrznych, urządzenie pracować będzie nieekonomicznie. Przy doborze urządzenia multisplit kierować się należy tymi samymi względami, co przy urządzenia split. Następną grupą urządzeń klimatyzacyjnych są znacznie bardziej rozbudowane systemy supermulti, VRV/VRF i systemy wody lodowej. O tych systemach będzie mowa w następnej części.

 

>>Zobacz część pierwszą artykułu

 Autor: Piotr Celmer

Źródło: www.instalator.pl