Klimatyzacja serwerowni

Klimatyzowanie serwerowni jest konieczne. Jest to stwierdzenie bezsprzeczne. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa i jego charakteru serwerownie mogą być bardziej lub mniej rozbudowane. Jednak właściwie każdy podmiot gospodarczy posiada serwer, sieć komputerową i współpracujące z nią urządzenia.

Dynamiczny rozwój elektroniki wymusza także gwałtowną konieczność dostosowania warunków termicznych dla eksploatacji sprzętu. Z zewnątrz są to tylko elektroniczne przedmioty, jednak mające ogromne znaczenie dla pracy. To sterowanie całością funkcjonowania jednostek- bazy danych, oprogramowanie, systemy itd. Cyfrowa informacja jest teraz standardowa, trzeba jednak pamiętać, że wymaga należytej ochrony. Dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczeń technicznych i serwerowni. Zapewni to poprawne działanie urządzeń i ochronę danych.

Urządzenia klimatyzacyjne w serwerowniach muszą być precyzyjnie dobrane. Poza wielkością pomieszczenia znaczącą rolę odgrywa znajdujący się w nim sprzęt. Wytwarza on w wyznaczonym czasie określone ilości ciepła. Mówi się, że energia elektryczna pobierana przez sprzęt w całości zamieniana jest na energię cieplną. Do tego dochodzi energia przenikająca do pomieszczenia z zewnątrz, wytwarzana przez oświetlenie, a także przez ludzi. Choć te ostatnie parametry często mają mniejszy wpływ, gdyż serwerownie zazwyczaj pozbawione są okien (np. umiejscawiane są w piwnicach), nie można ich całkiem pominąć. Ponadto urządzenia posiadają własne parametry funkcjonowania. Stąd zachodzi potrzeba stosowania rozwiązań specjalnych dla osiągnięcia odpowiedniej temperatury powietrza, jego wilgotności i czystości. Wymóg dedykowanych urządzeń to przede wszystkim następstwo konieczności całorocznej utrzymania precyzyjnych warunków. Serwerownia to nie pomieszczenie biurowe, w którym przebywające osoby same mogą podjąć decyzję, czy chcą zmienić panującą temperaturę i jaki mikroklimat chcą uzyskać.

Rozwiązań może być kilka. Wybór najlepszego zależy od przeznaczenia serwerowni, wielkości, znajdujących się w niej urządzeń, ale także od możliwości finansowych inwestora. Dla małych obiektów czasem wystarczy klimatyzator typu split. Można zastosować kilka jednostek. Ich wybór zależy również od możliwości montażowych danego pomieszczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że serwerownie nie są niezmienne. Wraz z ich rozrostem wzrasta także zapotrzebowanie na moc chłodzenia. Dlatego dobierając urządzenie klimatyzacyjne, dobrze jest wybrać te o większej wydajności. Zaspokoi to potrzebę funkcjonowania nawet po rozbudowaniu serwera. Na uwadze trzeba mieć także parametry techniczne klimatyzatora. Często popełnia się błąd używając do wyliczeń tylko informacji o mocy urządzenia podczas temperatur dodatnich. A przecież jak już zostało wspomniane, praca klimatyzatorów będzie całodobowa i całoroczna. Trzeba zatem przygotować odpowiednie projekty również na okres zmian temperatury, także mrozów. Spowodowane jest to pracą sprężarki, która potrzebuje odpowiednich warunków, ciśnienia i temperatury skraplania, które zależą od warunków atmosferycznych. Aby zapewnić dobre funkcjonowanie, lepiej jest dla tego typu pomieszczenia wybrać urządzenie inwerterowe, co zapewni płynną regulację pracy sprężarki. Choć to początkowy większy wydatek, zwraca się z nawiązką podczas użytkowania ( w oszczędności zużycia energii elektrycznej, ale także w prawidłowej pracy, zapobieganiu przestojom i problemom związanym z awariami). Urządzenia inverterowe mogą działać w trybie chłodzenia w zakresie temperatur zewnętrznych od -15°C do +46°C, zatem właściwie przez cały rok. Pracują na przyjaznym dla środowiska naturalnego czynniku chłodniczym R 410A. Dla serwerowni optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów chłodzenia, które wykorzystują „free cooling” (czyli system, który zakłada wykorzystanie naturalnej różnicy temperatur pomiędzy budynkiem i otoczeniem zewnętrznym).

Pewne jest, że dobór i montaż klimatyzacji precyzyjnej warto zlecić specjalistom. Tylko dokładny projekt i dobór zapewni prawidłowe działanie urządzeń i zabezpieczy serce infrastruktury komputerowej przed awarią i związanymi z nią szkodami. Firma Systherm oferuje swoim klientom przygotowanie projektu z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych parametrów, dobranie urządzeń zaspakajających wymogi techniczne i preferencje inwestora wraz z dostawą urządzeń i montażem. Jesteśmy dystrybutorem klimatyzatorów oferowanych przez najlepszych producentów zapewniających odpowiednie działanie i chłodzenie serwerowni. Proponujemy m.in. modele Samsung – seria P+ Mitsubishi Electric, Daikin. Wszelkich informacji udzielą Państwu przedstawiciele firmy Systherm.