Jaki klimatyzator wybrać?

Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie określonych parametrów powietrza w pomieszczeniu według wymaganych warunków higienicznych. System klimatyzacji wpływa na poprawę samopoczucia użytkowników danego pomieszczenia, zmienia temperaturę powietrza, wilgotność powietrza oraz wpływa na usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza.

W budynkach mieszkalnych wśród urządzeń klimatyzacyjnych najpopularniejszymi są klimatyzatory typu Split o małej mocy w wykonaniu naściennym. Stosowane są także klimatyzatory typu kanałowego oraz przypodłogowo-podsufitowego. W pomieszczeniach mieszkalnych rzadko spotykane są klimatyzatory kasetonowe, ich zastosowanie sprowadza się do pomieszczeń biurowych, sklepów oraz restauracji.

Instalacja klimatyzacyjna staje się coraz bardziej popularna, urządzenia klimatyzacyjne stanowią standardowe wyposażenie nowo wybudowanych domów.

Klimatyzatory można podzielić ze względu na ich miejsce zamontowania:

  •    ścienno – przysufitowe
  •    przypodłogowe
  •    przysufitowe
  •    kasetonowe – montowane w stropie podwieszanym, powietrze rozprowadzane jest w 4 kierunkach,
  •    kanałowe – najczęściej montowane w przestrzeni podstropowej,
  •    Multi – Split
    

Najbardziej popularnym z wyżej wymienionych rodzajów klimatyzatorów są ścienno-przysufitowe. Urządzenia te są montowane na ścianie pod sufitem wewnątrz pomieszczenia, przeznaczone do niedużych pomieszczeń ze względu na ich niewielką moc chłodniczą.

KLIMATYZATORY TYPU SPLIT

Klimatyzator należący do grupy najpopularniejszych klimatyzatorów. Urządzenia składające się z dwóch jednostek – zewnętrznej - skraplacz oraz wewnętrznej- parownik. Cechą tego rozwiązania jest konieczność umieszczenia dość dużej jednostki na zewnątrz. Zaletami stosowania klimatyzatorów typu split jest cicha praca jednostki wewnętrznej, dobra wydajność, estetyka urządzenia oraz mała przestrzeń zajmowana przez klimatyzator wewnątrz mieszkania. Jednostki wewnętrzne mogą być instalowane w dogodnym dla nas miejscu: na ścianie, przy podłodze, pod stropem lub na stropie pomieszczenia, wkomponowane w sufit podwieszany (kasetonowe) lub ukryte nad nim (kanałowe). W wyposażeniu podstawowym klimatyzatora najczęściej znajdują się standardowe filtry powietrza, a filtry o podwyższonej skuteczności działania (elektrostatyczne, węglowe, fotokatalityczne czy plazmowe) są wyposażeniem dodatkowym. Klimatyzatory typu split mogą być również wyposażone w inwerter sterujący pracą sprężarki pozwalający na szybsze osiągnięcie pożądanej temperatury, a co za tym idzie na oszczędność energii do 30%. Nowoczesny wygląd jednostek wewnętrznych sprawia, że często są instalowane w biurach i pomieszczeniach mieszkalnych. Klimatyzatory typu split zapewniają tani oraz skuteczny sposób regulacji mikroklimatu.

KLIMATYZATORY ŚCIENNE

Stanowią najpopularniejsze i najchętniej kupowane urządzenia klimatyzacyjne. Klimatyzator naścienny to jednostką wewnętrzną urządzenia typu split, współpracują z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Jednostka montowana jest na ścianie pomieszczenia klimatyzowanego. Część zewnętrzna klimatyzatora montowana jest w dowolnym miejscu budynku. Jednostka zewnętrzna zawiera wszystkie elementy klimatyzatora z wyjątkiem chłodnicy powietrza, która jest umieszczona w jednostce wewnętrznej urządzenia. Klimatyzatory ścienne umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Praca klimatyzatora naściennego jest regulowana za pomocą pilota zdalnego sterowania z funkcją trójstopniowej regulacji przepływu powietrza, automatycznym poruszaniem żaluzji, funkcją automatycznego dostosowania parametrów pracy urządzenia do aktualnych warunków oraz 24-godzinnym programatorem czasu. Klimatyzatory ścienne stosowane są w domach mieszkaniach, biurach, restauracjach oraz pokojach hotelowych.

KLIMATYZATORY OKIENNE

Urządzenie zbudowane w technologii monoblok. Oznacza to budowę klimatyzatora składającą się z jednej jednostki, zawierającej w sobie parownik i skraplacz. Zasada działania polega na wylocie zimnego powietrza z jednej ze stron raz ciepłego powietrza z drugiej ze stron. Montaż klimatyzatora okiennego odbywa się zwykle w oknie. Alternatywą może być montaż w ścianie. Zaletą takiej klimatyzacji jest brak konieczności łączenia jednostek - a co za tym idzie nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Klimatyzator daje możliwość doprowadzenia świeżego powietrza. Natomiast do wad zaliczane są między innymi brak estetycznego wyglądu oraz konieczność montażu związanego z poważnymi wyburzeniami ściany lub cięciem okien. Klimatyzatory takie montowane są zwykle pomieszczeniach, gdzie nie jest wymagane zachowanie bezwzględnej ciszy. Urządzenia stosowane są najczęściej w kioskach lub małych budkach, kwiaciarniach, punktach usługowych, magazynach. Rzadko stosuje się w mieszkaniach.

KLIMATYZATORY KASETONOWE

Jednostki typu split, instalowane w przestrzeni sufitu podwieszanego, zakończone panelem dekoracyjnym. Takie ulokowanie urządzenia umożliwia równomierną dystrybucję chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół wzdłuż ścian. To rozwiązanie eliminuje konieczność przeznaczenia określonego miejsca w pomieszczeniu na zainstalowanie wewnętrznej jednostki klimatyzatora. Klimatyzator kasetonowy może nawiewać powietrze w jednym, dwóch lub czterech kierunkach. Najbardziej korzystne dla użytkowników są klimatyzatory kasetonowe z 4-kierunkowym nawiewem zapewniającym równomierny rozkład temperatury w danym pomieszczeniu. Do zalet klimatyzatorów kasetonowych zaliczana jest cicha praca urządzenia, która w żaden sposób nie narusza harmonii pomieszczenia. Czynności konserwacyjne urządzenia są ułatwione ze względu na łatwo dostępny filtr powietrza umieszczony pod kratką ssącą panelu. Klimatyzatory kasetonowe stosowane są w restauracjach, salach konferencyjnych i biurach.

KLIMATYZATORY KANAŁOWE

Jednostki typu split, umożliwiające centralną dystrybucję powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzatory kanałowe przeznaczone są do montażu w przestrzeni międzystropowej pomiędzy stropem pomieszczenia a sufitem podwieszanym. W klimatyzatorach tych występuje możliwość montażu długiej instalacji rurowej na odległość maksymalnie 50 metrów pomiędzy jednostką wewnętrzną a jednostką zewnętrzną. Różnica wysokości pomiędzy obiema jednostkami może sięgać do 30 metrów. Z zamontowanej w centralnym punkcie jednostki wyprowadzane są kanały, którymi powietrze rozprowadzane jest w kilka miejsc. Klimatyzator automatycznie ustawia temperaturę nawiewanego powietrza jako średnią temperatur z klimatyzowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie jednakowych parametrów powietrza bez konieczności indywidualnego sterowania pracą klimatyzatora w każdym z pomieszczeń. Zaletą systemu klimatyzacji kanałowej jest możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu. Przy pomocy jednego urządzenia można jednocześnie klimatyzować od trzech do sześciu pomieszczeń. Schłodzone powietrze jest rozprowadzane poprzez nawiewniki. Klimatyzatory kanałowe, charakteryzującą się niezwykle cichą pracą. Urządzenia stosowane są do klimatyzowania pomieszczeń o dużej kubaturze i wysokim poziomie komfortu klimatycznego, jak np: hale produkcyjne, magazyny czy obiekty handlowe.

KLIMATYZATORY PRZYPODŁOGOWO-PODSUFITOWE

Jednostka wewnętrzną urządzenia typu split współpracująca z jednostką zewnętrzną umieszczoną na zewnątrz budynku. Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna połączone są ze sobą za pomocą przewodów chłodniczych. Montowane są tuż przy podłodze lub płasko na suficie. Sterowanie pracą klimatyzatora odbywa się przy pomocy pilota. Urządzenie pełni funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania. Istnieje możliwość ukierunkowywania strumienia powietrza dzięki możliwości ustawienia różnych kątów nadmuchu. Klimatyzatory przypodłogowo-sufitowe są uniwersalnymi urządzeniami, które można montować w zależności od wymagań i potrzeb zarówno na suficie, jak i przy podłodze. Część wewnętrzna urządzenia umożliwia łatwy montaż w pionie przy podłodze oraz w poziomie pod sufitem, dzięki czemu zwiększa się zakres jego zastosowania. Natomiast część zewnętrzna klimatyzatora przypodłogowo-przysufitowego jest montowana w dowolnym miejscu na zewnątrz budynku. Klimatyzatory przypodłogowe-podsufitowe bardzo często stosowane są w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Znajdują zastosowanie w restauracjach, serwerowniach, salach konferencyjnych, pomieszczeniach biurowych oraz dyskotekach.

KLIMATYZATORY PRZENOŚNE

Urządzenia służące do klimatyzacji tylko jednego pomieszczenia, posiadające bardzo małą wydajność chłodniczą. W klimatyzatorach przenośnych typu split jednostkę zewnętrzną umieszcza się na zewnątrz budynku i łączy z jednostką wewnętrzną za pomocą dwóch giętkich i izolowanych przewodów, przez które płynie czynnik chłodniczy. Przewody wyprowadza się na zewnątrz przez uchylone okno lub drzwi balkonowe. Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest brak konieczności specjalistycznego montażu. Urządzenie posiada kołka w podstawie, które umożliwiają łatwe przemieszczanie klimatyzatora z pomieszczenia do pomieszczenia. Wadą klimatyzatorów przenośnych jest ich głośna praca, a także niebezpieczeństwo zniszczenia elastycznych przewodów przy ich przenoszeniu, co może skutkować wyciekiem czynnika chłodniczego do atmosfery. Nie są one popularnymi urządzeniami i rzadko się je stosuje.

Opracowanie mgr inż. Agata Jastrzębska, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Zdjęcie przedstawia klimatyzator ścienny ARTCOOL model A09*K, źródło: firmaWienkra.