Alergeny a klimatyzacja

Proces klimatyzacji

Klimatyzacja jest to proces uzyskiwania powietrza o określonych parametrach, pożądanego w danym pomieszczeniu. Klimatyzację wykorzystuje się głównie do: schłodzenia powietrza panującego w pomieszczeniu, zmiany wilgotności powietrza, ogrzania go oraz oczyszczenia. Wszystkie wymienione elementy, zintegrowane ze sobą, pozwalają na wytworzenie odpowiedniego komfortu cieplnego, w którym człowiek przebywający w pomieszczeniu jest zadowolony z klimatu otoczenia. Pozornie najmniej istotna funkcja, czyli oczyszczanie powietrza, jest w rzeczywistości niezmiernie ważnym elementem prawidłowo działających instalacji klimatyzacyjnych.

Po co oczyszczać?

Zarówno w powietrzu zewnętrznym oraz tym znajdującym się w pomieszczeniach unoszą się ogromne ilości mikrocząsteczek zwanych alergenami. Wywołują one u ludzi reakcje alergiczne (uczuleniowe), takie jak katar, łzawienie oczu, choroby skór, a w skrajnych przypadkach zaburzenia związane z układem oddechowym, czyli np. astmę. O ile oczywiste jest działanie alergenów w środowisku zewnętrznym, szczególnie wiosną czy latem, kiedy powietrze jest aż „gęste” od pyłków roślinnych, o tyle wiele osób nie zdaje sobie sprawy z mnogości alergenów znajdujących się w mieszkaniach i wszelkiego rodzaju budynkach. Do alergenów zalicza się nie tylko pyłki roślin, pleśnie czy grzyby, ale też dym papierosowy, sierść zwierząt oraz przede wszystkim kurz i roztocza. Wobec coraz szczelniejszych domów, problemem staje się suche powietrze, które zawierając w sobie szczególnie cząstki kurzu i roztoczy, powoduje dolegliwości układu oddechowego, gardła oraz nieżyt nosa. Na tego typu szkodliwe działanie narażeni są szczególnie właśnie alergicy oraz astmatycy.

Zaawansowane systemy oczyszczania powietrza

Zaawansowane systemy oczyszczania powietrza stosowane w klimatyzatorach maja także za zadanie wychwytywać z powietrza różnego rodzaju bakterie i wirusy, a także toksyny. Służą też do eliminowania wszechobecnych wolnych rodników czyli aktywnego tlenu, który w dużej ilości może być szkodliwy dla ludzi i w połączeniu z bakteriami i alergenami wywoływać choroby. Aby poprawić jakość powietrza wewnętrznego ilość tych wszystkich zawieszonych w powietrzu cząsteczek powinna być zredukowana do minimum.

Jak oczyszczać?

Rozwiązaniem powyższych problemów jest stosowanie różnego rodzaju nawilżaczy oraz oczyszczaczy powietrza. Jednakże najwygodniejszą metodą jest stosowanie klimatyzatorów pokojowych, zapewniających kompleksową poprawę jakości powietrza wewnętrznego, od zmiany temperatury po jego oczyszczenie. Kluczowym elementem w procesie oczyszczania powietrza z wykorzystaniem klimatyzacji jest system filtrów umieszczony w jednostce wewnętrznej. Producenci klimatyzatorów proponują różne rozwiązania, opierające się na zastosowaniu szeregu filtrów, z których każdy spełnia określoną funkcję.

Stosowane systemy filtracji

Producenci klimatyzatorów proponują różne rodzaje filtrów, a przez to różne systemy oczyszczania powietrza. Ostatnio popularne stały się plazmowe systemy oczyszczania powietrza.

Te systemy filtracji powietrza wykorzystywane są zwykle w klimatyzatorach pokojowych. Proces polega na przepuszczaniu strumienia powietrza przez szereg filtrów, na których odbywa się kilkuetapowy proces oczyszczania poprzez filtrację zanieczyszczeń. Oczyszczone powietrze zostaje pozbawione bakterii, zarodników pleśni, cząsteczek kurzu, dymu papierosowego czy też nieprzyjemnych zapachów. Kluczowym elementem jest zastosowanie modułów plazmowych znacznie poprawiających skuteczność działania układu filtrującego.

Po kolei...

Zwykle pierwszym filtrem w układzie jest filtr wstępny. Jest to filtr o działaniu antybakteryjnym, usuwa przede wszystkim większe cząstki kurzu (np. z pościeli, zasłon, dywanów). Stosuje się także wstępne filtry siatkowe z powłoką jonów srebra. Jony srebra chronią filtr oraz resztę urządzenia przed rozwojem grzybów i pleśni, co zapobiega uwalniania się zarodników oraz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Istotną funkcję spełniają także filtry antywirusowe, które dzięki jonom srebra umieszczonych w ich strukturze, reagują z białkami bakterii i wirusów, obniżając ich odporność i neutralizując je.

Unikalnym modułem jest filtr plazmowy usuwający ze strumienia powietrza mikroskopijne zanieczyszczenia takie jak kurz, roztocza i produkty ich metabolizmu, sierść zwierząt oraz pyłki roślinne, powodujące choroby alergiczne oraz astmę. W niektórych systemach problem rozkładu zanieczyszczeń biologicznych rozwiązuje technologia aktywnych jonów wodoru i tlenu. Przylegają one do cząsteczek bakterii, wirusów czy alergenów i oddziałując z atomami wodoru znajdującymi się na powierzchni szkodliwych cząstek, niszczą ich ochronne błony zewnętrzne. Połączone atomy i jony wodoru i tlenu tworzą nieszkodliwe cząsteczki wody. Aktywny wodór bywa także wykorzystywany do redukcji liczby wolnych rodników w powietrzu. Wchodzi on w reakcję z wolnymi rodnikami hydroksylowymi OH-, tworząc nieszkodliwe cząsteczki wody.

Powietrze jest także oczyszczane na dezodoryzującym filtrze węglowym, gdzie aktywny węgiel wyłapuje nanocząsteczki unoszące się w powietrzu, odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy m.in. dymu papierosowego, zwierząt i inne. Do usuwania zapachów niektórzy producenci używają też rożnego rodzaju filtrów zapachowych usuwających poza zapachem papierosów i zwierząt, zapachy żywności, ryb, oraz gryzące zapachy związków organicznych i chemicznych m.in. formaldehydu, rozpuszczalników czy świeżej farby. Niekiedy zastosowanie znajduje także filtr katechinowy, o działaniu antybakteryjnym i dezodoryzującym.

Ważnym etapem poprawiania jakości powietrza są specjalne filtry antyalergiczne. Zawierają one w swojej strukturze organiczne i nieorganiczne związki chemiczne oraz enzymy neutralizujące i dezaktywujące alergeny. Interesującym rozwiązaniem jest połączenie działania enzymów z mocznikiem. Mocznik rozluźnia struktury alergenów, ułatwiając enzymom ich rozkład. Jeden z producentów wykorzystuje także specjalny filtr o strukturze DNA do usuwania z powietrza związków rakotwórczych.

Kluczowym elementem odpowiedzialnym za ostateczny rozkład alergenów jest filtr enzymatyczny usuwający zanieczyszczenia biologiczne. Umożliwia on enzymom selektywne wychwytywanie bakterii i alergenów oraz aktywne działanie na ich ściany komórkowe, powodujące ostateczne zniszczenie i obumarcie bakterii.

Konkurencja na rynku producentów klimatyzatorów sprawia, że potentaci proponują nowe, efektywne, rozwiązania, polegające na np. umieszczaniu w strukturach filtrów wyciągów z zielonej herbaty, bambusa, miłorzębu, a więc ekologicznych substancji roślinnych zapobiegających rozwojowi wszechobecnych wolnych rodników, a także wyciągów z ziaren kawy czy kwasu askorbinowego (witaminy C).

Innymi rozwiązaniami technicznymi służącymi do zapobiegania rozprzestrzeniania się alergenów, pleśni oraz bakterii w klimatyzowanym pomieszczeniu są tzw. wentylatory antybakteryjne. Jest to rozwiązanie polegające na pokryciu wirnika wentylatora specjalną powłoką antybakteryjną i przeciwgrzybiczną, co zapobiega osadzaniu się cząstek bakterii i pleśni (Escherichia coli, gronkowiec, pleśnie Aspergillus) wewnątrz urządzenia i nawiewania ich do pomieszczenia. Aby wzmocnić skuteczność oczyszczania w jednostce wewnętrznej stosuje się też parowniki pokryte warstwą jonów srebra.

Popularnym rozwiązaniem w zakresie odnowy powietrza w pomieszczeniu jest stosowanie systemów uwalniających korzystne dla ludzi jony ujemne. Systemy takie znajdują zastosowanie m.in. w kabinach dla palaczy, a także w niektórych klimatyzatorach. Jonizacja powietrza korzystnie wpływa na zdrowie eliminując z powietrza m.in. wolne rodniki.

Skuteczność potwierdzona badaniami

Wykonane analizy i badania potwierdzają skuteczność filtrów plazmowych, usuwających prawie 100% bakterii, wirusów i alergenów.

Na zakończenie

Prowadzony w omówiony sposób proces oczyszczania powietrza gwarantuje komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniu, poprzez skuteczne oczyszczenie go z czynników wywołujących alergie.

Ale efektywny system filtracji powietrza znajdujący się w klimatyzatorze to nie wszystko. Aby z klimatyzatora wypływało odświeżające i czyste powietrze, należy pamiętać o jednej bardzo istotnej kwestii - regularnym czyszczeniu filtrów, zwykle za pomocą odkurzacza lub wody. Wtedy system filtrujący będzie w stu procentach skuteczny i sprawy, a powietrze w pomieszczeniu zdrowe i czyste.

Opracowanie redakcja, na podstawie materiałów firm Mitsubishi Heavy, Samsung, LG, Toshiba

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.