Frapol: Centrale w standardzie i „na miarę”

Wszystkie produkowane przez firmę Frapol centrale konstruowane są w oparciu o wytyczne RAL1), które określają wymogi zarówno w odniesieniu do rozwiązań konstrukcyjnych, jak i parametrów eksploatacyjnych


Dzięki temu poziom techniczny naszych central nie odbiega od najlepszych producentów zachodnioeuropejskich.



Oferta firmy Frapol

Gama produkcyjna obejmuje urządzenia o wydajności od 600 m3/h do 150 000 m3/h powietrza. Mogą być one wyposażone we wszystkie niezbędne sekcje umożliwiające realizację nawet najbardziej skomplikowanych procesów obróbki powietrza. Wraz z centralami oferowane są fabryczne układy automatyki.

Oferta została zbudowana w ten sposób, aby projektant miał możliwość wyboru jednego z wielu opracowanych typowych zestawów dostosowanych do potrzeb najczęściej występujących układów instalacji lub indywidualnej konfiguracji urządzenia z dowolnych sekcji funkcyjnych w przypadku konieczności realizacji bardziej skomplikowanych funkcji.

Oferta jest na bieżąco dostosowywana do potrzeb rynku i rozwoju techniki. Konstrukcja central jest ciągle udoskonalana, a zakres wersji i wariantów wykonania poszerzany. Przykładem tego może być wprowadzenie nowych modułów grzewczych z palnikami o szerokiej modulacji zasilanymi gazem ziemnym, płynnym lub olejem opałowym. Kolejny przykład to centrale w wykonaniu basenowym z układem pompy ciepła i dedykowaną automatyką. Ponadto w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku coraz częściej w centralach stosowane są wentylatory typu plug z napędem bezpośrednim i falownikiem.


Urządzenia „szyte na miarę”

Nawet najbardziej rozbudowany zestaw rozwiązań standardowych nie wyczerpuje wszystkich możliwości spotykanych w praktyce projektowej. Dlatego, w przypadkach, gdy produkty katalogowe nie znajdują zastosowania, Frapol oferuje rozwiązania nietypowe, indywidualnie dostosowane do konkretnego przypadku - tzw. urządzenia szyte na miarę. Indywidualne podejście odnosi się zarówno do gabarytów centrali, jak również do zastosowanych podzespołów umożliwiających zrealizowanie konkretnych funkcji lub procesów obróbki powietrza.

Elastyczna technologia wytwarzania daje możliwość modyfikacji konstrukcji centrali, poczynając od zmiany lokalizacji i wymiarów otworów przyłączeniowych, a na kształcie obudowy kończąc (oczywiście, przy zachowaniu odpowiednich kryteriów technicznych).

Oprócz standardowych podzespołów podanych w katalogach stosowane są elementy takie jak:

  • nagrzewnice stalowe przy zasilaniu wodą o wysokich parametrach lub parą,
  • filtry olejowe (wyciąg powietrza z okapów kuchennych lub obiektów przemysłowych zanieczyszczonych mgłą olejową),
  • filtry węglowe usuwające substancje zapachowe lub inne substancje chemiczne (w zależności od zastosowanej impregnacji), 
  • filtry absolutne (ostatni stopień filtracji w centrali przy nawiewie do pomieszczeń czystych),
  • układy chłodnicze służące do ogrzewania,
  • chłodzenia lub osuszania powietrza lub bloki nawilżania parowego z wykorzystaniem elektrycznej wytwornicy pary lub pary technologicznej.


Urządzenia „szyte na miarę”, dostosowane do indywidualnych potrzeb to niewątpliwie duża wygoda zarówno dla projektanta, jak i wykonawcy. Należy jednak pamiętać, że produkty katalogowe charakteryzują się dużą powtarzalnością i są wytwarzane w oparciu o standardowe podzespoły oraz komponenty dostępne z magazynu, dzięki czemu ich termin wykonania jest znacznie krótszy, a cena korzystniejsza niż w przypadku urządzeń nietypowych.


Jakość

Niezależnie od przeznaczenia i typu urządzenia zawsze na pierwszym miejscu - dbałość o jakość produkowanych urządzeń.

Znikomy promil występujących awarii i usterek oraz zadowolenie klientów utwierdzają w słuszności takiego podejścia.

W osiągnięciu najlepszej jakości pomagają m.in.:

  • nowoczesny i rozbudowany park maszynowy gwarantujący najwyższy poziom i dokładność wykonania wszystkich elementów,
  • stosowanie jedynie najlepszych materiałów,
  • współpraca jedynie z najbardziej renomowanymi i wiarygodnymi dostawcami podzespołów,
  • szczegółowa kontrola jakości każdego wyprodukowanego urządzenia,
  • ścisłe procedury zarządzania produkcją (ISO 9001).


Mając na względzie konieczność zachowania nienagannej jakości wykonania, firma bezwzględnie unika montażu central z części na budowie, gdyż warunki tam panujące nigdy nie dorównają tym, jakie zapewnia specjalistyczne stanowisko montażowe w fabryce. Jeśli sytuacji takiej nie da się uniknąć, montaż na budowie zawsze wykonuje ekipa doświadczonych monterów fabrycznych. Prac takich nigdy nie zlecamy nawet najlepszym firmom serwisowym.

Jakość urządzenia jest rozumiana również jako łatwość jego instalacji oraz komfort i bezpieczeństwo obsługi. Dbałość o ten aspekt jakości przejawia się w detalach, niekoniecznie widocznych na pierwszy rzut oka. Przykładem tego mogą być stosowane standardowo koła pasowe o zmiennej średnicy (umożliwiające wyregulowanie wydajności wentylatora na budowie), osłony uniemożliwiające dostęp do części ruchomych, okablowane fabrycznie wyłączniki serwisowe z torem pomocniczym, czy też wysokiej jakości klamki i stalowe zawiasy drzwi. W celu zapewnienia łatwego dostępu do sekcji wentylatora i filtrów (oraz innych sekcji wymagających stałej obsługi) firma zawsze stosuje drzwi inspekcyjne, a nie klapy rewizyjne.


1) RAL - niemieckie wytyczne dot. wymogów jakościowych opracowane przez renomowanych europejskich producentów central wentylacyjno-klimatyzacyjnych.