iBros: Kamery termowizyjne jako urządzenia do detekcji wilgoci

Istotnymi narzędziami w detekcji wilgoci są wilgotnościomierze, higrometry, pirometry i rejestratory wilgoci. Dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej możliwe jest zobaczenie „dużego obrazu”, na którym widoczne są ukryte cechy i usterki. Wady mogą być łatwo zauważone na wyświetlaczu kamery dzięki różnicom w przenikaniu ciepła i izolacyjności cieplnej.

Wybór odpowiedniej kamery termowizyjnej ma kluczowe znaczenie. Niekiedy modele podstawowe mogą nie być wystarczająco dokładne do wykonywania niektórych prac. Mimo, że nadają się do podstawowej diagnostyki mogą nie posiadać wystarczającej dokładności i funkcjonalności potrzebnych do zobaczenia złożonych problemów, o których świadczą nawet drobne różnice temperatur. Idealnym do tego celu narzędziem jest kamera termowizyjna FLIR T420bx z dodatkowym szerokokątnym obiektywem. iBros technic (dystrybutor FLIR Systems) oferuje wysokiej jakości produkty oraz zapewnia doradztwo specjalistów prowadzących szkolenia. Kamera termowizyjna Flir T420bx stanowi idealne połączenie funkcjonalności, czułości termicznej i rozdzielczości.

MINIMALIZACJA BADAŃ NISZCZĄCYCH

Chociaż termowizja nie ma możliwości bezpośredniego diagnozowania zjawisk takich jak podciąganie wilgoci to daje możliwość lepszego diagnozowania i rozpoznawania problemu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ wiele problemów z wilgocią jest uzależnionych od prac przeprowadzonych w przeszłości, często wady są ukryte, a właściciel lub najemca budynku są nieświadomi występowania takiego zjawiska. Termowizja pozwala na podjęcie świadomej decyzji, czy konieczne jest wykonania niszczącego i czasochłonnego badania.Bryan Hindle, ekspert w wykonywaniu badań budynków mówi: „Dzięki termowizji byłem w stanie pokazać inspektorowi, że dom nie wymaga dużej inwestycji pieniężnej i zbyt dużego nakładu pracy, ponieważ problem był związany jedynie z kondensacją. W tym konkretnym przypadku wykorzystałem nie tylko kamerę termowizyjną Flir T420bx ale również miernik wilgotności Flir MR77”.

Oba urządzenia posiadają funkcję MeterLink, która umożliwia umieszczenie wyników z miernika wilgotności w obrazie termicznym. Za pomocą tych dwóch narzędzi możliwe jest uzyskanie obrazu z widoczną temperaturą punktu rosy i wilgotnością względną nałożoną na izotermy badanego obiektu. Wygenerowane raporty pozwalają w łatwy sposób odczytać otrzymany obraz w podczerwieni oraz dokonać analizy wyników. Wyróżniającą cechą termowizji jest zdolność do ujawniania braków w izolacji, a także obszarów zagrożonych kondensacją pary wodnej, przecieków w instalacjach oraz lokalizowania mostków termicznych.