Zasada działania free-coolingu

Agregaty wody lodowej są urządzeniami o dość dużych wydajnościach. Z uwagi na ich pracę w okresie całego roku, należy zwrócić szczególną uwagę na możliwości obniżenia kosztów ich eksploatacji.

Dlaczego w okresie przejściowym i zimowym nie skorzystać z darmowego źródła „chłodu” jakim jest powietrze atmosferyczne?

Nośnik ciepła wykorzystywany w systemach, w tym z funkcją Free-Cooling, wymaga rozwiązań w postaci wodnego roztworu glikolu (zazwyczaj etylenowego). Takie rozwiązanie musi zostać zastosowane ponieważ urządzenia z funkcją Free-Cooling są projektowane i instalowane w strefach w których, przez pewien okres czasu temperatury zewnętrzne osiągają bardzo niskie wartości. Stężenie glikolu w instalacji zależy od najniższych wartości temperatur zewnętrznych przewidzianych w strefie montażu; Tym samym wartość ta powinna zostać określona na etapie projektu przez projektanta systemu. Osiągi urządzeń wyposażonych w funkcję Free-Cooling są standardowo porównywane do tradycyjnych systemów przy temperaturze powietrza zewnętrznego równej +30°C zamiast +35°C; dzieje się tak ponieważ w strefach o niskich temperaturach zewnętrznych zimą jest bardziej poprawne przyjęcie niższych temperatur również w okresie letnim.

Co to jest Free-Cooling?

Free-Cooling jest procesem pozwalającym wykorzystać chłód zawarty w powietrzu zewnętrznym o niskiej temperaturze do obniżenia temperatury powietrza wewnątrz budynku, poprzez wytwarzanie schłodzonej wody bez angażowania sprężarek chłodniczych. Przy wykorzystaniu funkcji Free-Coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych do chłodzenia wody ziębniczej wyróżnia się Free-Cooling bezpośredni i pośredni.

Najczęściej realizowane sposoby wykorzystania procesu Free-Cooling:

Zobacz więcej>>

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Foto: Swegon