Układ wody lodowej - klimatyzacja

Dla systemów klimatyzacji freonowej, instalacja wody lodowej jest alternatywą dość tanią i dobrze spełniającą swoje zadanie. Instalacja taka charakteryzują się tym, że czynnikiem chłodniczym nie jest freon, tylko woda schładzana do temperatury 6°C. W wyjątkowych przypadkach, woda schładzana jest nawet do 1°C. Układ wody lodowej składa się z agregatu wody lodowej (chiler'a), oraz różnego rodzaju wewnętrznych odbiorników chłodu.

Co to jest agregat wody lodowej?

Agregat wody lodowej to urządzenie zewnętrzne, w którym woda jest schładzana, a następnie poprzez moduł hydrauliczny, wprowadzana do instalacji wewnętrznej. Odbiornikami chłodu są urządzenia wewnętrzne, które gabarytowo oraz funkcjonalnie przypominają jednostki wewnętrzne instalacji freonowych. Instalacje wody lodowej wykonuje się również do zasilania chłodnic w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodnic strefowych oraz chłodnic w urządzeniach przemysłowych. Dodatkowo urządzenia te mogą być wyposażone w pompę ciepła, co powoduje obniżenie kosztów eksploatacji budynków oraz sprawia, że instalacje takie są bardzo cenione przez użytkowników.

Zalety i wady instalacji wody lodowej

Do zalet instalacji wody lodowej należy niski koszt utrzymania, co w dużych instalacjach jest bardzo ważnym czynnikiem. Koszty wynikają z ceny energii elektrycznej do zasilania pomp, oraz siłowników sterujących. Nakłady inwestycyjne na taką instalację są z reguły większe niż w przypadku instalacji freonowych, co zalicza się do wad instalacji wody lodowej. Instalacje te są znacznie trudniejsze do zaprojektowania, weryfikacji oraz sterowania. Jednak dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja działa równie sprawnie jak instalacje freonowe, a jest tańsze w użytkowaniu.

Zasada działania układu wody lodowej

Instalacja wody lodowej jest zbudowana podobnie jak system ogrzewania. Rożnica polega na zastosowaniu zamiast gorącej wody – zimnej o parametrach zasilania 7-12°C i powrotu 10–16°C. Jest to tak zwana woda lodowa, której nazwa jest związana z niską temperaturą. Woda jest rozprowadzana systemem rur od źródła do odbiorników. Armatura steruje przepływem wody do poszczególnych odbiorników. Woda lodowa często jest roztworem, ze względu na niewygodną krzepliwość w 00C. Roztwory te mogą się składać z glikolu etylenowego lub propylenowego z wodą, lub inne solanki.

Dzięki temu, że nośnikiem chłodu w instalacji jest woda instalacje takie są bezpieczne dla użytkowników i dla otoczenia. W przypadku nieszczelności instalacji, na zewnątrz wydostaje się tylko woda, a nie jak w przypadku instalacji freonowych - freon.

Układy oparte na wodzie lodowej są to zazwyczaj duże instalacje klimatyzacyjne. Dostępne na rynku polskim są agregaty wody lodowej o mocy od 10 kW do prawie 3000 kW. Agregat o wydajności chłodniczej 2000 kW wystarcza na sklimatyzowanie do 1000 średniej wielkości pomieszczeń biurowych.

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Foto: Clima Komfort