LG Electronics: Systemy MULTI V III - oszczędność energii oraz wygoda i komfort w systemach VRF

Jako jeden z liderów na rynku układów VRF firma LG Electronics oferuje udoskonalony system klimatyzacji MULTI V III. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wprowadzony został szereg innowacji w zakresie oszczędności energii i ochrony środowiska, zmaksymalizowano też rozwiązania konstrukcyjne pod względem komfortu i wygody użytkowania.

Jednostki zewnętrzne w systemach Multi V

W systemach Multi V oferowane są jednostki zewnętrzne o wydajności od 8 do 80HP. Jednostki zewnętrzne o wydajności 20HP można łączyć, aż do uzyskania wydajności 80HP. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie w przypadkach instalacji wykonywanych na dużych przestrzeniach. Eliminuje dotychczasowe problemy związane z wygospodarowaniem miejsca na jednostki zewnętrzne czy instalację rurociągów.

System Multi V zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki zmniejszeniu wielkości jednostki zewnętrznej o 38% zyskano znaczną oszczędność powierzchni przeznaczonej na posadowienie urządzenia. Na przykładzie systemu o wydajności 400HP, instalacja wykonana w oparciu o system LG o mocy 80HP przynosi następujące korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi modelami o wydajności 40HP każdy zapewnia:

  • zmniejszenie powierzchni o 50%
  • zmniejszenie ilości instalacji rurowych o 50%
  • zmniejszenie wielkości szybów na ruro o 30%
  • skrócenie czasu i redukcja kosztów projektu i instalacji.

Budowa i wyposażenie jednostek zewnętrznych

Jednostka zewnętrzna Multi V III skonstruowana jest z najnowocześniejszych technologicznie elementów. Wyposażona została w zaawansowaną technologię kontroli inwerterowej i technologię optymalizacji cyklu pracy. Dzięki temu urządzenie zapewnia użytkownikom bardzo wysoką wydajność przy jednoczesnej redukcji kosztów zużycia energii.

Wprowadzone innowacje techniczne zwiększające współczynnik sprawności COP:

  1. Sprężarka V-Scroll w technologii inwerterowej BLDC LG – większona o 11% wydajność energetyczna sprężarki inwerterowej BLDC LG, w stosunku do sprężarki na prąd zmienny.
  2. Kontrola sinusoidy – technologia zwiększająca wydajność pracy sprężarki.
  3. Obieg przechłodzenia – zwiększenie wydajności chłodniczej. Wyodrębniona część czynnika chłodniczego w obiegu przechłodzenia (SC = sub cooling) w postaci cieczy rozpręża się na zaworze przechłodzenia SC EEV i powoduje zwiększenie dochłodzenia systemu.
  4. Nowa konstrukcja wentylatora osiowego – uzyskanie optymalnego poziomu wymiany ciepła przy zastosowaniu wydajnego i cichego wentylatora.
  5. Silnik BLDC LG prądu stałego wentylatora – większa wydajność silnika w porównaniu do silnika na prąd zmienny.
  6. Udoskonalona konstrukcja wymiennika ciepła – zwiększenie wydajności wymiany ciepła i efektywności energetycznej wskutek znacznej redukcji odchyleń temperatur wymiennika ciepła z 50C do 10C, jako efekt zastosowania optymalnej konstrukcji wymiennika ciepła.
  7. Szerokie lamele wymiennika ciepła – poprawa efektywności dzięki konstrukcji wymiennika ciepła o zwiększonej powierzchni.
  8. System HIPORTM – innowacyjny system powrotu oleju z instalacji maksymalizuje wydajność i niezawodność sprężarki dzięki redukcji strat ciśnienia, które uzyskano w efekcie zastosowania pompy wewnątrz sprężarki, odpowiedzialnej za bezpośrednie przekazywanie czynnika chłodniczego i oleju do górnej części sprężarki.

Nowe technologie

Na komfort i wygodę w użytkowaniu systemów Multi V wpływa również funkcja grzania ciągłego. Jednostki zewnętrzne zapewniają pracę systemu w trybie grzania bez przerw. W systemach VRF podczas pracy w trybie grzania dochodzi do efektu oszronienia wymiennika ciepłą jednostki zewnętrznej. W takiej sytuacji koniecznym staje się zazwyczaj zatrzymanie pracy jednostek wewnętrznych, aby mógł zostać proces oszraniania wymiennika. Zastosowanie w jednostkach MULTI V III technologii częściowego oszraniania wymiennika ciepła w trakcie pracy systemu wyeliminowało ten problem, przyczyniając się do poprawy wydajności grzewczej.

Na komfort użytkowania przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia energii wpływa funkcja tryb pracy nocnej. Opiera się ona na zastosowaniu technologii kontroli wentylatora oraz technologii pomiaru temperatury zewnętrznej w czasie rzeczywistym. Praca jednostek w tym trybie charakteryzuje się minimalnym poziomem hałasu gwarantującym komfortowy sen.

Komfort i efektywność pracy systemów MULTI V III wynika również z zastosowania funkcji kontroli oszczędzania energii w czasie rzeczywistym oraz kompensacji wydajności pracy systemu. W sytuacjach, gdy wahania obciążenia systemu w trybie grzania lub chłodzenia są duże, możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem bądź przeciążeń całego układu bądź też chłodzeniem/ogrzewaniem ponad realne zapotrzebowanie. Aby wyeliminować te zjawiska jednostki MULTI V III zostały wyposażone w algorytm trybu oszczędzania energii w czasie rzeczywistym. Pozwala on na kontrolę i dostosowanie trybu pracy jednostek wewnętrznych do optymalnego poziomu wydajności i redukcję zużycia energii przez cały system.

Kontrola oszczędzania energii w czasie rzeczywistym

Jednostka zewnętrzna MULTI V III automatycznie, w zależności od zapotrzebowania, decyduje o trybie pracy jednostek wewnętrznych i ich aktualnej wydajności. Przykładowo jeżeli przyłącza czynnika chłodniczego pomiędzy jednostkami wewnętrznymi i zewnętrznymi zostały wydłużone lub obciążenie chłodnicze tak wzrosło, że wydajność jednostek wewnętrznych stała się niewystarczająca, jednostka MULTI V III dokona automatycznej kompensacji wydajności jednostek wewnętrznych, dostosowując ich tryb pracy do optymalnego poziomu.

Oferta firmy LG

Firma LG Electronics oferując systemy MULTI V III zadbała o wysoki poziom technologii sterowania systemów swoich VRF. Oprócz szerokiej gamy sterowników indywidualnych ściennych i bezprzewodowych posiada w ofercie szereg sterowników centralnych umożliwiających użytkownikowi min. programowanie i kontrolę pracy systemu z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu, monitorowanie statystyk poboru mocy elektrycznej przez poszczególne jednostki wewnętrzne, czy kontrolę mocy szczytowej. Oferowany jest również szereg rozwiązań (sterownia, zawory rozprężne) umożliwiających współpracę systemów MULTI V III z chłodnicami central wentylacyjnych zastosowanych równocześnie na obiektach.

Autor: Klaudiusz Tudyka, MultiV Sales Manager