Gruntowe wymienniki ciepła ComfoFond

Systemy świeżego powietrza Zehnder Comfosystems odzyskują ok. 90% ciepła z powietrza wywiewanego i podgrzewają tym powietrze nawiewane. To pozwala na istotne oszczędności kosztów ogrzewania. Ponadto za pomocą połączonego z systemem gruntowego wymiennika ciepła Zehnder ComfoFond-L można zagwarantować wydajność energetyczną przez cały rok. Zehnder ComfoFond-L wykorzystuje stałą temperaturę gruntu do odzysku ciepła i regulacji temperatury powietrza doprowadzanego.

W celu podgrzania lub schłodzenia doprowadzanego powietrza, kolektor poziomy lub sonda magazynują energię geotermalną. Zawarta w nich energia oddawana jest do czerpanego świeżego powietrza doprowadzanego przez wymiennik ciepła ComfoFond-L, który podłączony jest do jednostki wentylacyjnej. W przypadku mrozu grunt ze swoją stosunkowo stałą temperaturą roczną jest wykorzystywany właśnie jako taki „zasób energii”. „Ciepły grunt” oddaje energię do powietrza zewnętrznego. Ogrzane w taki sposób powietrze przepływa do jednostki wentylacyjnej. W lecie grunt jest chłodniejszy niż powietrze zewnętrzne. Można wtedy stosować wspomniane wyżej zjawisko w odwrotny sposób: powietrze zewnętrzne zostaje wstępnie schłodzone, zanim dotrze do budynku. Wiosną i jesienią, gdy powietrze na zewnątrz i grunt mają zbliżoną temperaturę, nie ma potrzeby korzystania z gruntowego wymiennika ciepła. Z tego powodu pompa obiegowa Zehnder ComfoFond-L aktywowana jest automatycznie wyłącznie w razie potrzeby. Dzięki prostej instalacji kolektora gruntowego Zehnder ComfoFond-L sprawdza się przede wszystkim w domach jedno- i dwurodzinnych jako rozsądne i korzystne uzupełnienie systemu wentylacyjnego.


Rozwiązanie to ma szereg zalet i jest coraz częściej stosowane przez świadomych inwestorów. ComfoFond-L to gwarancja pełnego komfortu, zapewnionego dzięki stałemu dopływowi świeżego powietrza. Urządzenie pracuje stale bez zamarzania, nawet w temperaturze niższej niż -5°C. Atutem jest tu również elastyczność, ponieważ system Zehnder jest uniwersalny, nie wymaga dużej ilości miejsca czy skomplikowanego montażu. Jednak największy walor to efektywność energetyczna, która pozwala na maksymalną funkcjonalność oraz stworzenie optymalnych warunków w pomieszczeniu.