Zakopane – Aries Hotel & SPA – obiekt referencyjny LG Electronics

Aries Hotel & SPA w Zakopanem powstał z myślą o gościach ceniących wypoczynek w atmosferze ciepła i luksusu. Czterogwiazdkowy obiekt położony jest w centrum Zakopanego, kilka kroków od malowniczych Krupówek – najsłynniejszego pieszego bulwaru w Polsce. Swoim klimatem i architekturą Aries Hotel & SPA nawiązuje do tradycji swojego poprzednika - legendarnego Domu Turysty, który przez wiele lat był synonimem przyjemnego wypoczynku w stolicy Tatr.


Przebudowa Domu Turysty pozwoliła na stworzenie nowoczesnego budynku hotelowego na poziomie alpejskich resortów. Udało się w nim połączyć architekturę lokalną i barwną historię tego miejsca, z nowoczesnością i elegancją. W wystroju wszystkich pokoi i apartamentów zachowano równowagę pomiędzy ciepłem wnętrz i ich funkcjonalnością. Dogodna lokalizacja hotelu w sercu Zakopanego otwiera wiele możliwości dla zwiedzających tę najbardziej znaną miejscowość turystyczną w Polsce. Aries Hotel & SPA stanowi doskonałą bazę wypadową: latem na górskie szlaki, zimą na stoki narciarskie. Największą atrakcją turystyczną Zakopanego jest Tatrzański Park Narodowy, który jest odwiedzany rocznie przez ponad 2,5 mln turystów. Obszar parku znajduje się pod ścisłą ochroną ze względu na wyjątkowość występującej tam wysokogórskiej fauny i flory. Park odwiedzany jest również ze względu na wyjątkowe i zapierające dech krajobrazy oraz bezpośredni kontakt z dziewicza przyrodą. Uroki Zakopanego dostrzeżono już w połowie XIX w., kiedy zaczęli zjeżdżać tu kuracjusze i artyści z całej Polski. Niezwykłe miejsce u podnóża Tatr szybko zyskało uznanie tych, którzy chcieli się tu wyciszyć oraz odpocząć od miejskiego zgiełku. Wyjątkowy klimat Zakopanego przyciąga turystów do dzisiaj.


ARIES Hotel & SPA zapewnia idealne warunki do rekreacji i pełnego wypoczynku w ciepłej atmosferze eleganckiego górskiego hotelu. Znajdziemy w nim strefę wellness, basen termalny i sauny, możliwe jest także skorzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych w gabinetach Dr Ireny Eris. Na terenie obiektu znajduje się też Park Rzeźb, gdzie eksponowane są prace artystki Moniki Osieckiej.


Wyzwanie 

Oczekiwania wobec przebudowy starego budynku hotelowego uwzględniały konieczność pełnego, funkcjonalnego i optymalnego wykorzystania istniejącej przestrzeni mieszkalnej oraz usługowo-rekreacyjnej. Ważnym elementem prowadzonych prac było też zadbanie o ciągłość tradycji i utrzymanie balansu między klasycznym stylem budynku a nowoczesnymi rozwiązaniami. Pracując nad stworzeniem koncepcji dla nowej odsłony starego hotelu, inwestor chciał maksymalnie wykorzystać dotychczasowy potencjał budynku. Wybudowany w roku 1958 hotel miał formę czworościanu z wkomponowanym wewnątrz dziedzińcem i nawiązywał do stylu nowozakopiańskiego. Przebudowa Domu Turysty przeznaczonego dla turystów ekonomicznych na czterogwiazdkowy hotel o wysokim standardzie rozpoczęła się w marcu 2012 i trwała dwa lata. Planowany system klimatyzacji musiał odpowiadać zatem specyficznej bryle obiektu oraz umiejscowieniu jednostek zewnętrznych – uniemożliwiały one montaż oraz instalację urządzeń klimatyzacyjnych na dachu. Ze względu na umiejscowienie agregatów tuż przy budynku, w bliskiej odległości od pokojów hotelowych, ogromne znaczenie miała cicha praca jednostek zewnętrznych. Instalacja urządzeń klimatyzacyjnych musiała być również dostosowana do warunków istniejących w budynku. Optymalne wykorzystanie przestrzeni musiało iść w parze z dbałością o najmniejsze detale góralskiego wystroju wnętrz hotelowych. Poprzedni hotel efektywnie wykorzystywał jedynie 2 poziomy obiektu. Projekt rewitalizacji i przebudowy przewidywał 100-procentowe i efektywne wykorzystanie 8-kondygnacyjnej przestrzeni na użytek szeregu udogodnień takich pomieszczeń usługowo-rekreacyjnych jak: część spa dla prestiżowego Instytutu Dr Ireny Eris, część wellness z basenem i gorącym źródłem, 2 zewnętrzne jaccuzi z widokiem na Giewont, 4 sauny, restauracja, cocktail room & music loft, aperitif bar, chata grillowa, 5 sal konferencyjnych, ski service, sklepy, sala fitness, sala gier i zabaw dla dzieci.


Rozwiązanie

Zaproponowane przez LG rozwiązania pozwoliły wybrać najbardziej optymalny system klimatyzacji VRF, który pasował zarówno do specyficznego układu i bryły hotelu, jak również nie zaburzał estetycznej przestrzeni obiektu czterogwiazdkowego. Kluczowym kryterium inwestycji była bardzo cicha praca jednostek wewnętrznych, niskie zużycie energii, wygodne sterowanie parametrami oraz korzystna relacja jakości do ceny urządzeń. Wybór systemu VRF pozwolił zaoszczędzić stosunkowo dużo miejsca i elastycznie dostosować się do różnych ograniczeń architektonicznych, które wynikały ze specyfiki bryły budynku. Na wybór rozwiązań LG i systemu VRF miały też bez wątpienia wpływ wcześniejsze pozytywne doświadczenia z systemami klimatyzacji LG, które zainstalowane zostały w innych obiektach inwestora.


- Sterowanie systemem umożliwia precyzyjną kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu przy zachowaniu najwyższej efektywności energetycznej. Taki rodzaj systemu klimatyzacji jest szczególnie przydatny w budownictwie hotelowym – funkcjonuje w szerokim zakresie temperatur, a ciche jednostki wewnętrzne gwarantują komfort wypoczywającym w hotelu gościom - tłumaczył Jarosław Postaleniec, AE LG Electronics Poland Direct Sales Manager.


W trakcie procesu decyzyjnego inwestor odwiedził Akademię Klimatyzacji LG w Warszawie i osobiście oceniał wzornictwo i skuteczność wybranych modeli systemów klimatyzacji. Współpraca na linii inwestor - projektant - wykonawca - dostawca układała się bardzo harmonijnie i sprawnie ze szczególną dbałością o najlepsze parametry techniczne, wysoką efektywność energetyczną oraz osiągnięcia techniczne wybranego rozwiązania klimatyzacyjnego.


Korzyść

Rozwiązania LG okazały się korzystne z uwagi na elastyczność instalacyjną, wysokie osiągi, niskie zużycie energii a tym samym niższe koszty utrzymania.

- Kiedy system klimatyzacji ma być instalowany w kilkunastu, kilkudziesięciu pomieszczeniach, najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie systemu VRF. Przede wszystkim ze względu na niewielkie wymiary instalacji, jej elastyczność. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla budynków już istniejących, jak i nowo powstających. Nie wymaga osobnych pomieszczeń na maszynownie, pompownie, dużych przekrojów rur i widocznych przebić - powiedział inwestor. Merytoryczna i natychmiastowa pomoc ekspertów LG podczas wstępnego planowania, a także w samym procesie realizacji inwestycji dało przede wszystkim wymierną oszczędność czasu montażu. Dzięki temu udało się zrealizować inwestycję bez zbędnej zwłoki i przestojów. Prace instalacyjne zamknięte zostały w listopadzie 2014. Uroczyste otwarcie hotelu nastąpiło wraz z rozpoczęciem sezonu zimowego w górach, czyli w grudniu 2014.