Systemy klimatyzacji VRF od Bosch

Bosch rozpoczyna sprzedaż systemów klimatyzacji VRF na polskim rynku i oferuje kompleksowe rozwiązania w oparciu o cztery serie nowoczesnych urządzeń. Dostępne są trzy wersje systemów dwururowych, w tym wersja Mini VRF, oraz system z odzyskiem ciepła. Bosch oferuje także szerokie spektrum jednostek wewnętrznych: do wyboru jest 14 typów urządzeń.

 

Bosch poszerza swoją ofertę dla obiektów komercyjnych, biurowych i mieszkalnych o systemy klimatyzacji VRF.

Wejście na rynek klimatyzacji w Polsce rozpoczęliśmy od sprzedaży pomp ciepła WLHP. Wyposażyliśmy w nie między innymi kilka galerii handlowych, na przykład Galerię Katowicką. Teraz rozszerzamy ofertę o kompleksowe rozwiązania klimatyzacyjne. W skład naszych systemów wchodzą wysokiej jakości agregaty VRF, wykorzystujące opatentowane rozwiązania, oraz szerokie spektrum łatwych do instalacji jednostek wewnętrznych – mówi Krzysztof Ciemięga, Dyrektor Generalny Bosch Termotechnika.


Wprowadzając na rynek systemy klimatyzacji VRF, Bosch uzupełnia swoje portfolio o rozwiązania dla nowych inwestycji i budynków modernizowanych.


Zapraszamy do współpracy projektantów klimatyzacji i firmy instalacyjne. Dla każdego budynku jesteśmy w stanie zaproponować kompleksowe rozwiązania obejmujące m.in. systemy klimatyzacji i ogrzewania oraz systemy zabezpieczeń. To znacząco ułatwia pracę zarówno projektantom jak i wykonawcom. Oprócz urządzeń oferujemy także wsparcie projektowe i gwarantujemy wysoką jakość serwisu Bosch – podkreśla Krzysztof Ciemięga.

Trzy systemy chłodząco-grzejące i system z odzyskiem ciepła

Pierwszym typem urządzeń VRF Bosch jest seria DCI, oferująca ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Zespoły agregatów w zakresach mocy od 8 do 72 HP pozwalają na podłączenie do 64 jednostek wewnętrznych. System wykorzystuje sprężarkę inwerterową, a w modelach z dwoma sprężarkami – dodatkowo sprężarkę typu scroll. W trybie chłodzenia, urządzenie może pracować przy temperaturze od -5 st. C do 48 st. C, a w trybie grzewczym od -20 st. C do 24 st. C.

 

SDCI to drugi typ systemów oferowany przez Bosch. Oparty jest na technologii „All Inverter”, co oznacza, że wykorzystywane są w nim wyłącznie sprężarki inwerterowe. Ponadto wentylatory jednostek zewnętrznych wyposażono w energooszczędne silniki prądu stałego DC.

Trzeci typ - seria MDCI to VRF w wersji mini z agregatami bocznego wyrzutu powietrza. Obejmuje jednostki zewnętrzne o mocy od 8 do 26 kW. System oferuje tryb grzania lub chłodzenia. W trybie chłodzenia zakres jego pracy to: -15 do 43 st. C, w trybie grzania: -15 do 27 st. C.

Bosch oferuje także 3-rurowe układy VRF z odzyskiem ciepła. System RDCI umożliwia jednoczesne grzanie i chłodzenie w obrębie jednego układu chłodniczego. Obejmuje zespoły agregatów o mocy od 8 do 64 HP. Do współpracy z nim przygotowano moduł S-Box, który pozwala na zmianę trybu pracy jednostek wewnętrznych oraz odzysk ciepła.


Bogata oferta jednostek wewnętrznych

W ramach powyższych systemów VRF Bosch oferuje 14 typów jednostek wewnętrznych. Dostępne są jedno-, dwu- i czterokierunkowe jednostki kasetonowe, kanałowe (o mocy od 1,5 do 56 kW), a także urządzenia ścienne i przysufitowe. Systemy klimatyzacji VRF Bosch mogą współpracować z automatyką budynku. Przygotowane moduły pozwalają na komunikację w standardach BacNet, Modbus, Lonworks.