CentroClima zakończyła następną realizację dla sieci Fitness Platinium.

CentroClima wykonała instalację klimatyzacji komfortu dla nowego klubu Fitness Platinium w Krakowie. To już trzynasta wspólna realizacja obu firm.


 

Następny Klub Fitness Platinium znalazł się przy ul. Bratysławskiej 4 w Krakowie i jest największym tego typu obiektem w Polsce pod względem powierzchni strefy fitness i liczby miejsc treningowych. Łączna powierzchnia budynku przekracza 260 tys. m3, a na 4 200 m2 umieszczono ponad 14 stref treningowych, 100 bieżni i 64 maszyny siłowe. W samej strefie fitness, w jednym czasie i w komfortowych warunkach może ćwiczyć aż 70 osób. Obiekt zapewnia szereg usług dodatkowych , takich jak: fryzjer, kosmetyczka, solarium czy park zabaw dla dzieci, który jest sporym udogodnieniem dla aktywnych fizycznie rodziców. Powierzchnia klubu i zróżnicowane układy funkcjonalno-użytkowe wpłynęły na dobór systemu wentylacji i klimatyzacji.

 

7 systemów obsługujących wszystkie strefy klubu

Za montaż instalacji wentylacji i klimatyzacji odpowiadała CentroClima. Po szczegółowej analizie oczekiwań, a także wytycznych inwestora oraz uwarunkowań architektoniczno-budowlanych i planowanego układu funkcjonalnego postanowiono, iż najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie budowa instalacji wentylacji w oparciu o 7 niezależnych systemów, które obsługiwałyby poszczególne strefy klubu (m. in.: maszyny półwolne, sztuki walki, cross fitness, treningi personalne), część socjalną (pomieszczenie sanitarne i szatnie), salę zabaw, solarium i pomieszczenia dedykowane usługom dodatkowym.

 

Klimatyzacja w klubie fitness. Fot. CentroClima Każda z centrali wentylacyjnych wyposażona jest w osobny panel sterowniczy, umieszczony w recepcji. Umożliwi to zarówno ustawienie wydatku powietrza za pomocą zmiany biegu wentylatora, jak również temperatury powietrza nawiewanego do klubu. Klimatyzatory zostały wyposażone w wygodne piloty bezprzewodowe. Regulatory urządzeń mogą być obsługiwane ręcznie lub automatycznie wg ustawionego harmonogramu tygodniowego z uwzględnieniem poszczególnych godzin w ciągu dnia. Prosta sterowalność urządzeń umożliwia dopasowanie ich mocy do pożądanego mikroklimatu w klubie i co ważne, do potrzeb każdej ze stref.

 

Optymalna temperatura i redukcja kosztów eksploatacyjnych

Trzy centrale nawiewno-wywiene, o łącznym wydatku około 30 000 m3/h, obsługują największą część w całym klubie. Wszystkie zostały wyposażona w wysoko sprawny odzysk ciepła, nagrzewnicę wodną, a także w chłodnicę freonową i dwustopniową filtrację, ze skutecznością 85% wyłapującą pyły powyżej 1 μm. Dzięki temu zapewnia powietrze wolne od SMOGU.

Jarosław Hrehorowicz, podkreśla, że: Zaletą tego rozwiązania jest łatwe skonfigurowanie gabarytów i funkcji, a także sprawne wprowadzenie urządzeń na miejsce w częściach i ponownie złożenie je w pomieszczeniach dla nich przeznaczonych. Urządzenia wyposażone w automatykę dostosowują swoje działanie do specyfiki danej strefy oraz obłożenia, płynnie zmieniając wydatek powietrza, a tym samym zapewniając optymalną temperaturę i stopień jego wymiany. A to przekłada się na optymalizację kosztów eksploatacyjnych. W pomieszczeniach o tak zmiennych warunkach szeroki zakres prac tego typu urządzeń jest szczególnie istotny. Zamontowany system instalacji umożliwia odzysk ciepła i chłodu dzięki wysoko sprawnym wymiennikom rekuperacyjnym zmniejszono zapotrzebowanie na ciepłą wodę technologiczną do zasilenia nagrzewnic wodnych, jak i na chłód do ochłodzenia powietrza latem pozwoliło zastosować agregaty chłodnicze o mniejszej mocy. Wentylatory typu swing zostały zainstalowane bezpośrednio na wale silnika. Dzięki czemu osiągają większą sprawność układu wentylacyjnego i zmniejszą zużycie energii elektrycznej przez silniki wentylatorów. Funkcja chłodzenia w centralach wentylacyjnych odbywa się za pomocą inwerterowych agregatów bezpośredniego odparowania.

 

We wszystkich pomieszczeniach do ćwiczeń chłodzenie powietrza obiegowego realizowane jest za pomocą kasetonowych jednostek wewnętrznych w systemie Mini VRV ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Wysoko sprawne układy ze sprężarkami typu scroll sterowanymi inwertorowo pozwalają dostosować moc agregatów do bieżącego zapotrzebowania. Miało to szczególne znaczenie dla tej realizacji. Hrehorowicz z CentroClimy, wyjaśnia, że: Dzięki zastosowaniu kilkunastu małych systemów freonowych użytkownik może uruchomić klimatyzatory tylko tam, gdzie jest konieczność schłodzenia danej strefy a to wiąże się z praca mniejszych agregatów i mniejszym zużyciem prądu. Ze względów technicznych zastosowanie kilkunastu systemów tego typu było podyktowane ograniczeniami w obciążeniu dachu co na etapie inwestycyjnym pozwoliło na wyeliminowanie drogiej dużej konstrukcji nośnej pod agregaty, a dodatkowo pozwoliło ograniczyć długość instalacji chłodniczych z uwagi na rozpiętość powierzchniową klubu. W grudniu 2016 r. na terenie obiektu zakończyły się prace wykończeniowe w zakresie instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnej. Obiekt został oddany do użytku w styczniu 2017 roku. 



Opracowanie, redakcja: M.T.

Na podstawie materiałów firmy: CentroClima Sp. z o. o.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.