Agregat chłodniczy, co trzeba wiedzieć o chillerach

Agregaty chłodnicze, czyli chillery to urządzenia, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł. Są one jednym z najważniejszych podzespołów w wielu instalacjach, nie tylko w fabrykach, ale także w biurowcach, czy hotelach. Będąc na etapie budowy instalacji lub remontu, warto zapoznać się z zasadami działania agregatu wody lodowej. Zainstalowanie chillera w wielu sytuacjach może być bardzo wskazane.


Czym jest chiller?

Na początku trzeba wyjaśnić, co to jest chiller. Taka instalacja składa się bowiem nie tylko z agregatu, ale także z klimakonwektorów. Pełnią one funkcję wymienników ciepła. Pozwalają na odprowadzenie temperatury woda-powietrze, co jest bardzo wydajnym procesem. Temperatura wody lodowej podwyższa się w momencie, w którym powietrze płynie przez wymiennik – klimakonwektor. By cała instalacja działała, musi być wyposażona w wydajną pompę wody, która jest odpowiedzialna za generowanie ciśnienia i dostarczenie czynnika do wszystkich odbiorników instalacji. Kluczowy w całym procesie jest jednak agregaty skaplakące służący do generowania wody lodowej. Woda lodowa po wykonaniu swojej pracy w wymiennikach ciepła wraca z powrotem do agregatu i proces się powtarza.Same wymienniki mogą być chłodzone dzięki zastosowaniu specjalnych chłodnic cieczy oraz skraplaczy. Określa się to, jako chłodzenie wyparne.

Czy chiller jest opłacalny?

Wykorzystanie chillerów stało się coraz bardziej popularne. Ma to związek z faktem, że jest to bardzo opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli zachodzi efekt skali i wykorzystuje się je w dużych instalacjach. Wynika to z faktu, że standardowe chłodzenie dzięki wymianie powietrza jest mniej efektywne, gdyż woda ma lepsze właściwości termodynamiczne. Jest to zaś kluczowe w całym procesie chłodzenia. Cały proces jest podobny do ogrzewania za pomocą gorącej wody, jednak różnica polega na tym, że chiller pozostaje zasilany zimną wodą.Sama instalacja jest dość skomplikowana. Wymaga zastosowania wielu pomp, specjalistycznych zaworów, a także kontrolerów. Musi ona być wykonana niezwykle precyzyjnie, jeśli jednak to się uda, będzie ona działać niezwykle wydajnie.

Gdzie wykorzystuje się chillery?

Chillery znalazły swoje zastosowanie w chłodnictwie przemysłowym. Co prawda kwota inwestycji może wydawać się relatywnie wysoka, jednak w dłuższym terminie można dzięki temu uzyskać niższe koszty eksploatacji dzięki temu, że ma się efektywnie działającą instalację, a także większą bezawaryjność. Chillery działające na wodę lodową znajdują zastosowanie w halach produkcyjnych, budynkach wielorodzinnych, hotelach, biurowcach i dużych obiektach usługowych.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (D.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl