LG Electronics: Rekuperacja, czyli skuteczny system wymiany powietrza

Dobrze wykonany budynek mieszkalny, posiadający odpowiednią izolację oraz tradycyjną wentylację naturalną (grawitacyjną) nie zapewni w nim dobrej wymiany powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie central wentylacyjnych nawiewno-wywiewnych z odzyskiem ciepła. Dlaczego?

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, które jest częścią instalacji wentylacyjnej mechanicznej. Jego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła wywiewanego z budynku. Aby dokładnie zrozumieć, czym jest rekuperator, trzeba najpierw poznać zasadę działania samej wentylacji. Zadaniem urządzeń wentylacyjnych jest nawiew czystego powietrza z otoczenia do budynku oraz wywiewanie powietrza zastanego z pomieszczeń mieszkalnych. Zarówno powietrze nawiewane do obiektu, jak i wywiewane z niego prowadzone jest osobnymi kanałami tak, aby uniemożliwić ich zetknięcie. Tu dużą rolę odgrywa rekuperator, który zatrzymuje ciepło powstające podczas usuwania powietrza z budynku na zewnątrz.Rekuperacja zapewnia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją obiektu, co przekłada się na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania całego budynku. Ponadto, dzięki rekuperatorom, otrzymujemy czyste i zdrowe powietrze na powierzchni użytkowej.

Eco V LG

Centrala rekuperacyjna typu Eco V LG umożliwia znaczny odzysk ciepła lub chłodu z usuwanego z pomieszczeń powietrza i przekazanie go świeżemu, nawiewanemu powietrzu. Urządzenia rekuperacyjne pozwalają zmniejszyć od 50% do nawet 90% energię potrzebną do ogrzania nawiewanego powietrza, zapewniając jednocześnie zdrowe i świeże powietrze, a wszystko to w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.Rekuperator Eco V LG składa się z dwóch wydajnych wentylatorów (wywiewnego i nawiewnego), a także z krzyżowego wymiennika ciepła, który pozwala na efektywny odzysk ciepła z usuwanego powietrza, przekazując pobraną energię nawiewnemu, świeżemu powietrzu. Wysoko wydajny krzyżowy wymiennik ciepła nie pozwala również na wymieszanie się ze sobą dwóch strumieni powietrza (nawiewnego i wywiewnego).Jednostka Eco V skutecznie usuwa zużyte powietrze z wnętrz dzięki zastosowaniu wentylatora typu sirocco oraz wysokiego ciśnienia statycznego. Wewnątrz rekuperatora znajduje się także łatwy do wymiany i czyszczenia filtr, który zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, zapewniając tym samym maksymalny komfort osobom przebywającym w wentylowanych pomieszczeniach.Praca jednostki Eco V w trybie obejścia zmienia się automatycznie wraz ze zmianą temperatur panujących zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.Centrala rekuperacyjna Eco V LG może być stosowana w zaawansowanych instalacjach wentylacyjnych lub też jako element systemu klimatyzacji.

Instalacja systemu rekuperacji

Centralę rekuperacyjną najlepiej i najszybciej instaluje się w trakcie budowy obiektów użytkowych, ponieważ doprowadzenie do wszystkich pomieszczeń przewodów transportujących powietrze wymaga stosownego ich ukrycia lub zabudowania, aby nie szpeciły późniejszych, gotowych już wnętrz. Należy pamiętać, że przewody takie mają zazwyczaj znaczną średnicę (nawet kilkanaście centymetrów) oraz są odpowiednio zaizolowane.W przypadku centrali rekuperacyjnej LG istnieje możliwość instalacji w przeciwnych kierunkach górnej i dolnej części. Dzięki temu potrzebny jest wówczas tylko jeden otwór rewizyjny.W większości budynków, w tym również w obiektach jednorodzinnych, montaż wentylacji z centralą rekuperacyjną nie jest obowiązkowy, lecz może być przydatny. Natomiast rekuperator powinien być instalowany przede wszystkim w obiektach wielkopowierzchniowych przeznaczonych na pobyt 100 lub więcej osób (20m3/h na osobę) lub w obiektach o wymianie powietrza w wentylacji mechanicznej powyżej 500m3/h na osobę.