Dlaczego odpowiednia cyrkulacja powietrza w klimatyzatorach jest istotna?

Większość czasu spędzamy w budynkach – często po całym dniu w biurze, od razu zamykamy się w domu. Dlatego ważne jest dostarczanie odpowiedniej jakości powietrza.

Szczególnie w chłodne pory roku nie lubimy spędzać zbyt wiele czasu na zewnątrz – po pracy wolimy od razu znaleźć się w ciepłym mieszkaniu. Dlatego w pomieszczeniach, w których przebywamy najwięcej ważne jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza i temperatury otoczenia.

Wygodnym rozwiązaniem jest w tym wypadku klimatyzator. Przy jego wyborze, istotne jest, aby powietrze nawiewane z niego było odpowiednio podane – to oznacza, że musi zostać zapewniona jego odpowiednia cyrkulacja po to, aby przebywająca w danym pomieszczeniu osoba odczuwała komfort.

Czym jest cyrkulacja powietrza?

W terminologii naukowej cyrkulacja powietrza to system prądów powietrznych przesuwających się nad Ziemią. W branży HVAC to pojęcie odnosi się do klimatyzatorów i odnosi się do przemieszczania się w pomieszczeniu powietrza „wydmuchiwanego” z klimatyzatora. W zależności od typu klimatyzatora i jego mocy, a także od funkcji grzanie czy chłodzenie powietrze rozprowadzane jest po pomieszczeniu w inny sposób. W artykule zostanie omówiona cyrkulacja powietrza dla jednostek o mocy 2,6 i 3,5 kW, a więc klimatyzatorów, które najczęściej montowane są w domach oraz biurach.

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzatory ścienne ROTENSO zarówno w funkcji chłodzenia, jak i grzania rozprowadzają powietrze po pomieszczeniu z prędkością od 1,5 m/s w odległości 1m od urządzenia do 0,5 m/s w odległości do 3 m od miejsca montażu klimatyzatora. Z uwagi na konstrukcję jednostki i nawiew powietrza jest ukierunkowany – zgodnie z prawami fizyki schłodzone powierzchnie wraz ze spadkiem prędkości nawiewu opada ku podłodze, ogrzane delikatnie podnosi się ku górze. Różnica poziomu na wysokości ok 1m w całym chłodzonym/grzanym pomieszczeniu wynosi zaledwie 2 °C, mierząc ją 1m od wylotu do 5 m od miejsca montażu klimatyzatora. Lepiej nie planować miejsca pracy lub wypoczynku bezpośrednio pod klimatyzatorem, ponieważ zarówno w trybie chłodzenia jak i grzania temperatura powietrza nawiewanego bezpośrednio przy wylocie może być niekomfortowa dla człowieka.

Klimatyzatory kasetonowe

Kaseta Tenji ROTENSO dzięki czterem wylotom powietrza rozprowadza je po pomieszczeniu bardzo efektywnie , a jego konstrukcja sprawia, że cyrkulacja powietrza jest znacznie efektywniejsza od klimatyzatora ściennego. Dystrybucja powietrza z centralnego punktu pomieszczenia zapewnia równomierne uczucie komfortu. Powietrze rozprowadzane jest z dużą prędkością wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół po ścianach. Prędkość dmuchanego powietrza, jak i zadana temperatura stopniowo opadają do optymalnego poziomu, który jest osiągany na wysokości głowy, przebywającej we wnętrzu osoby. Dzięki temu nie odczuwa się przeciągu, lecz przyjemny chłód lub ciepło.

Przepływ powietrza w klimatyzatorach kasetonowych

Klimatyzator podsufitowy

Klimatyzatory podsufitowe Jato zapewniają szeroki kąt nawiewu, zatem idealnie nadają się do wysokich i długich pomieszczeń. Prędkość powietrza wyrzucanego przez klimatyzator sięga aż 3 m/s. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu i stopniowo opada po dalszej ścianie i wypełnia całe pomieszczenie. Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów kasetonowych osiąga ono optymalną prędkość i temperaturę na wysokości głów osób przebywający we wnętrzu.

Klimatyzator przypodłogowy

W klimatyzatorze przypodłogowym ANERU powietrze może być dystrybuowane za pomocą dwóch wylotów: górnego i dolnego. Oba wyloty jednocześnie stosowane są wtedy, gdy użytkownikowi zależy na szybkim schłodzeniu pomieszczenia. Częściej stosowany jest jednak górny wylot, który „wydmuchuje” schłodzone lub ogrzane powietrze z prędkością ok. 2 m/s, w kierunku sufitu. Powietrze następnie opada, wypełniając całe wnętrze. Klimatyzatory przypodłogowe z powodzeniem stosowane są na poddaszach oraz w miejscach, w których nie ma możliwości zamontować klimatyzacji na ścianie.

Podsumowanie

Świadomość dystrybucji powietrza przez różne typy klimatyzatorów i wiedza na temat jego przepływu przez pomieszczenia może okazać się nie tylko pomocna przy wyborze odpowiedniego rodzaju urządzenia, ale również przy projektowaniu wnętrz, a nawet przy rozmieszczeniu pracowników w biurze. Ważne, aby klimatyzator zamontować w takim miejscu, aby bez szkody dla zdrowia przebywających w nim osób, poprawiać, jakość powietrza w pomieszczeniu.