Inżynieria Środowiska na SGGW

Inżynieria Środowiska to kierunek studiów realizowany na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Kształcenie na kierunku Inżynieria Środowiska odbywa się w systemie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Studia są dwustopniowe:

I stopień – inżynierskie:

  • 7 semestrów na studiach stacjonarnych
  • 8 semestrów na studiach niestacjonarnych

II stopień – magisterskie:

  • 3 semestry na studiach stacjonarnych
  • 4 semestry na studiach niestacjonarnych

Przedmiotem kwalifikacyjnym jest matematyka, chemia albo fizyka.

 Studia na kierunku Inżynieria Środowiska mają charakter interdyscyplinarny, umożliwiający kształcenie specjalistów potrafiących łączyć wiedzę i umiejętności o charakterze inżynieryjno-technicznym z wiedzą przyrodniczą, a w szczególności związaną z procesami zachodzącymi w środowisku naturalnym.

Program studiów zapewnia zdobycie wysokich kwalifikacji odpowiadających aktualnym potrzebom społecznym i gospodarczym w dziedzinie szeroko pojętej inżynierii środowiska oraz racjonalnego gospodarowania i kształtowania środowiska przyrodniczego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Istotnym elementem wspierającym studentów podczas studiów jest księgozbiór zgromadzony w wydziałowej bibliotece, który znacząco ułatwia poszerzanie i ugruntowanie zdobywanej wiedzy.

Poszerzanie wiedzy umożliwiają również liczne działające przy Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska studenckie koła naukowe, których członkowie uczestniczą w wielu ciekawych przedsięwzięciach i projektach.

Szeroką ofertę dla studentów powiększają cykliczne, długofalowe akcje promocyjne organizowane przez koła naukowe wraz z opiekunami. Na wyróżnienie zasługują organizowane w budynku Laboratorium – Centrum Wodne Dzień Ekoinżyniera pod hasłem „Jakość środowiska: badania – prognozy – edukacja” i „Ogólnopolska Konferencja Studentów Budownictwa – Dzień Budowlańca w SGGW”. Podczas tych wydarzeń prezentują się liczne firmy, przedsiębiorstwa i instytucje z branży budowlanej, inżynierii i ochrony środowiska. Jednym z efektów tych akcji jest możliwość podjęcia przez studentów współpracy z firmami w postaci praktyk zawodowych, kursów i szkoleń.

Laboratorium – Centrum Wodne to nowocześnie wyposażony budynek dający możliwość realizacji studenckich pasji naukowych. W budynku znajdują się pracownie wyposażone w urządzenia badawcze z zakresu budownictwa hydrotechnicznego, ogólnego oraz inżynierii środowiska. Integralną część Laboratorium – Centrum Wodne stanowi przylegający do budynku Park Dydaktyczny obrazujący obieg wody w przyrodzie.

Wzbogacenie wiedzy teoretycznej o aspekty praktyczne jest możliwe podczas studiów dzięki praktykom zawodowym jakie studenci mogą odbywać w firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach współpracujących z Wydziałem Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Absolwenci studiów na kierunku Inżynierii Środowiska są przygotowani do podejmowania zadań z zakresu: inżynierii sanitarnej, ochrony i kształtowania środowiska, racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych i glebowych, składowania i unieszkodliwiania odpadów oraz rekultywacji terenów zdegradowanych.

Absolwenci Inżynierii Środowiska są przygotowani do uzyskania uprawnień do pełnienia funkcji projektanta, kierownika budowy, inspektora nadzoru w zakresie inżynierii sanitarnej, budownictwa lądowego i hydrotechnicznego, ochrony, kształtowania i rekultywacji środowiska przyrodniczego, w administracji i samorządzie terytorialnym, placówkach naukowo-badawczych i w szkolnictwie.