Zastosowanie produktów Air Products w różnych sektorach przemysłu

Air Products posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie opracowywania innowacyjnych produktów i technologii mających szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Firma dysponuje specjalistyczną wiedzą niezbędną do tworzenia i dostarczania rozwiązań, które spełniają rosnące wymagania związane z oszczędnością energii, ochroną środowiska oraz rozwijającymi się gałęziami przemysłu.

 

Gazy i materiały stosowane przez Air Products zwiększają efektywność wykorzystania energii, produktywność i wydajność kapitału zainwestowanego w maszyny, poprawiają jakość produktu finalnego, a równocześnie są przyjazne dla środowiska. Korzyści te nabierają szczególnego znaczenia w warunkach silnej konkurencji rynkowej.

Gazy sprężone i ciekłe to obszar działalności firmy, w ramach którego Air Products oferuje takie gazy przemysłowe jak: tlen, azot, argon, hel i wodór oraz gazy medyczne i specjalne wielu klientom z różnych sektorów. Większość z nich jest dostarczana w dużych ilościach cysternami oraz za pośrednictwem gazociągów/ rurociągów w ciekłej lub gazowej formie. Klientom, którzy mają zapotrzebowanie na mniejsze ilości produktów, Air Products dostarcza gazy w butlach. Dla niektórych klientów firma wytwarza gazy na terenie ich zakładów produkcyjnych przy użyciu niewielkich kriogenicznych lub niekriogenicznych generatorów.

Tonaż, urządzenia i energetyka to część działalności Air Products, która pozwala w ramach długoterminowych kontraktów dostarczać duże ilości wodoru, gazów syntetycznych, tlenku węgla, tlenu i azotu głównie na potrzeby przemysłu rafineryjnego, chemicznego oraz metalurgicznego. Zasadą jest budowanie zakładu wytwarzającego gaz sąsiadującego z lub zlokalizowanego w niedalekiej odległości od zakładu klienta i dostarczanie gazu rurociągiem. Dział Air Products zajmujący się dostawą urządzeń, dostarcza instalacje przemysłowe do separacji powietrza, sprzęt do odzyskiwania i oczyszczania węglowodoru, a także dystrybucji helu. Dział energetyki dostarcza oraz zapewnia obsługę instalacji służących do generowania energii. Rozwija także technologie mające służyć rynkom energii w przyszłości, włączając w to gazyfikację i alternatywne technologie pozyskiwania energii.

GAZY PRZEMYSŁOWE

Argon

Znajduje zastosowanie w przemyśle, w procesach przecinania i spawania, w produkcji żarówek i świateł fluorescencyjnych oraz izolacji cieplnych. Podstawowe korzyści wynikające z zastosowania argonu to wydajność i właściwości elektryczne tego gazu, który nie wchodzi w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Argon jest również wykorzystywany do izolacji termicznej w energooszczędnych oknach. Jego zastosowanie przyczynia się do oszczędności energii w domach i innych budynkach.

 

Hel

Jest wykorzystywany w medycynie w metodach obrazowania opartych na rezonansie magnetycznym (metoda MRI), przez co przyczynia się do lepszej diagnostyki chorób wewnętrznych. Znajduje zastosowanie w przemyśle metalurgicznym i spawalniczym, produkcji włókien szklanych, półprzewodników oraz w materiałach służących do wytwarzania paneli solarnych, które pozwalają na przetwarzanie energii z promieni słonecznych na energię elektryczną.


Wodór

Firma Air Products jest autorem niezwykle ciekawych innowacji w dziedzinie środków transportu napędzanych wodorem. Paliwo to jest wykorzystywane w wózkach widłowych służących do transportu towaru w magazynach, ale także do napędzania innych pojazdów. Obecnie pięć londyńskich autobusów miejskich jest zasilanych wodorem dzięki uruchomionej w tym mieście przez Air Products pierwszej w historii stale działającej stacji paliwa wodorowego. Z kolei stacja paliwa wodorowego Air Products na Uniwersytecie w Coventry w Anglii zaopatruje w paliwo wodorowe pojazdy skonstruowane przez firmę Microcab. Stacje paliw wodorowych to pomost do ekonomii przyszłości napędzanej tym gazem. Inne zastosowania wodoru obejmują obróbkę metali. Pozwala on uzyskać jasną, błyszczącą stal nierdzewną, czyli wysokiej jakości produkt przy niewielkich stratach materiału. Wodór jest również wykorzystywany do rafinowania ropy naftowej. Umożliwia obniżenie stężenia siarki oraz tlenku siarki – substancji, które przyczyniają się do powstawania tzw. kwaśnych deszczów.

 

Azot

Gaz ten znajduje zastosowanie między innymi w procesach mrożenia żywności. Skutecznie zastępuje inne technologie, takie jak zastosowanie flourowęglanów, dwutlenku węgla czy amoniaku. Przyczynia się także do lepszej jakości produktu finalnego oraz zapewnia dłuższy termin jego przydatności do spożycia. Azot jest także wykorzystywany w przemyśle do obróbki cieplnej. Ze względu na właściwości błyskawicznego chłodzenia metalowych części, eliminuje potrzebę zastosowania płynów gaszących. Zastosowanie azotu poprawia bezpieczeństwo, pozwala na kontrolowanie temperatury obróbki przemysłowej i czyni cały proces bardziej wydajnym. Ponadto gaz ten umożliwia kriogeniczne rozdrabnianie materiałów wrażliwych na ciepło, takich jak plastik i guma oraz odzyskiwanie surowców. Pozwala to na przykład na ponowne wykorzystanie opon.

 


Tlen

Tlen umożliwia spalanie cementu, szkła, aluminium i stali. Jest stosowany w celu ograniczenia zużycia energii w piecach przemysłowych. Pozwala na lepszą kontrolę procesu nagrzewania, większą wydajność pieców, mniejsze spalanie paliwa i ograniczenie emisji tlenku azotu przy jednoczesnym zwiększeniu skali produkcji i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Ponadto tlen znajduje zastosowanie w medycynie, gdzie jest wykorzystywany w respiratorach, przez co poprawia jakość życia pacjentów.


UZDATNIANIE WODY

Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków

Technologie związane z oczyszczaniem ścieków przemysłowych, ścieków miejskich, zwiększaniem wydajności oczyszczalni, uzdatnianiem wody pitnej oraz procesami fermentacji osadu wykorzystują tlen, ozon oraz dwutlenek węgla. Tlen stosowany jest w procesach natleniania i napowietrzania wody, w membranowych reaktorach biologicznych, a także podczas tlenowej fermentacji szlamu. Dwutlenek węgla służy do neutralizacji zasadowego odczynu ścieków, a ozon wykorzystywany jest w technologii ozonowej fermentacji szlamu.

 

Halia® to kompleksowe rozwiązania Air Products w zakresie oczyszczania ścieków rozkładalnych biologicznie. W systemie tym ścieki nasycane są czystym tlenem w stanie gazowym, zapewniając najlepsze możliwe rozpuszczanie tlenu, a także jednorodne rozprowadzenie tlenu i energii na całej powierzchni zbiornika. Ten zawansowany system natleniania umożliwia dezynfekcję ścieków, niszcząc skażenia śladowe i minimalizując tworzenie się produktów ubocznych, takich jak np. toksyczne bromiany. Tlen o wysokiej czystości dostarczany w tej technologii łagodzi skutki spadku poziomu tlenu w zbiornikach wodnych, jak i w zakładach tlenowego uzdatniania ścieków. Wyposażenie oczyszczalni ścieków w taki system umożliwia ich oczyszczenie z mikrozanieczyszczeń np. związków zaburzających gospodarkę hormonalną. Ponadto uzyskuje się zdezynfekowaną wodę w celu jej ponownego wykorzystania lub uzdatnienia do picia. Poprawia się także jakość osadów, zneutralizowane zostają lotne związki organiczne, a oczyszczona w ten sposób woda spełnia wymogi smaku, zapachu i koloru. Dzięki systemowi Halia® można także obniżyć koszty funkcjonowania oczyszczalni ścieków.