Zastosowanie filtrów i osuszaczy w chłodnictwie

W profesjonalnym chłodnictwie wykorzystuje się różnego rodzaju rozwiązania technologiczne. Wśród nich znajdują się również filtry i osuszacze. Znajdują zastosowanie w układach chłodniczych, w których znajduje się zawór rozprężny. W tego typu instalacji chłodniczej filtr i osuszacz pełnią bardzo ważną rolę. Sprawdź, po co w układzie montuje się te elementy i jakie jest ich podstawowe zadanie.

Po co w chłodnictwie filtry i osuszacze?

Producenci dbają o to, aby kolejne rozwiązania wykorzystywane w chłodnictwie cechowały się lepszymi parametrami technicznymi i wydajnością. W tym celu stosuje się m.in. filtry i osuszacze. Odpowiednio wykorzystane minimalizują ryzyko awarii układu, a także wpływają na jego wydajność i obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Głównym zadaniem filtrów i osuszaczy powietrza w instalacji jest osuszanie oleju sprężarkowego i czynnika chłodniczego. Ten pierwszy wykorzystywany jest sprężania gazu w układzie, a drugi odpowiada za prawidłowe działanie instalacji i krąży w niej w obiegu zamkniętym w postaci gazowej i ciekłej, w zależności od etapu całego procesu.

Jak zbudowany jest klasyczny filtr-osuszacz?

Klasycznym wyborem wielu producentów jest filtr-osuszacz, czyli jeden element konstrukcyjny spełniający kilka zadań. Zazwyczaj w tym urządzeniu znajdują się dedykowane granulki z materiału higroskopijnego. Oznacza to, że granulki mają zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia, a także utrzymywania wody w sobie. Filtr może mieć kształt aluminiowej bańki, czy też dedykowanego wkładu. Ten drugi umieszcza się wówczas w skraplaczu, który pełni rolę chłodnicy układu klimatyzacji.

Dlaczego to takie ważne?

Tak jak już wspomniano, głównym zadaniem filtra i osuszacza powietrza w układzie jest dbanie o to, aby ten pozostawał w stanie czystym i suchym. Nadmierna wilgotność powietrza może negatywnie wpływać na działanie instalacji, a także prowadzić do jej szybszego zniszczenia. Wydajny filtr i osuszacz nie tylko zgromadzą nadmiar wilgoci, ale usuną także z układu różnego rodzaju zanieczyszczenia. To bardzo ważne, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na działanie sprężarki, czy też zaworu rozprężnego. Wilgoć wpływa na zwiększone ryzyko powstawania kwasów oraz obniżenie właściwości oleju. Konsekwencją tego jest przyspieszona korozja poszczególnych elementów układu, czy też nawet zatarcie sprężarki. Tego typu usterka powoduje duże koszty naprawy. Kolejnym zagrożeniem jest nagromadzenie się wilgoci w zaworze rozprężnym, a następnie zamarzanie wody na skutek niskich temperatur. Może to zablokować przepływ czynnika chłodniczego lub doprowadzić do innych awarii. Właśnie dlatego w systemach klimatyzacji i w profesjonalnym chłodnictwie stosuje się filtry i osuszacze powietrza.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl