Wykorzystanie technologii chłodniczej w transporcie żywności

Podmioty funkcjonujące w przemyśle spożywczym muszą spełniać rygorystyczne normy i przepisy. Wiele z nich dotyczy m.in. przechowywania i transportu żywności. Wybrane produkty muszą być magazynowane i przewożone w specjalnie przygotowanych warunkach termicznych oraz w określonej wilgotności. Można to osiągnąć, dzięki zastosowaniu technologii chłodniczej w transporcie żywności. Co warto o tym wiedzieć?

Wymogi prawne do spełnienia

Przede wszystkim każdy pojazd wykorzystywany w procesie przechowywania i przewozu żywności musi posiadać zatwierdzenie Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Jeżeli produkty są pochodzenia zwierzęcego, to pojazd dodatkowo musi przejść rejestrację w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym. Ponadto kierowca każdego z tych pojazdów zobowiązany jest do posiadania aktualnej książeczki sanepidowskiej. Żywność pochodzenia zwierzęcego przechodzi także rejestrację u powiatowego lekarza weterynarii, a następnie może dopiero trafić do ogólnej sprzedaży. To wszystko po to, aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa transportu żywności, a także bezpiecznego jej spożywania przez konsumentów. Jakiekolwiek odstępstwa od przepisów mogłyby powodować poważne problemy zdrowotne i narazić na szwank reputację producenta. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie wszystkich szczegółów.



Chłodnictwo w transporcie żywności - co jest wykorzystywane w tym procesie?

W ramach transportu żywności wymienia się kilka podstawowych pojazdów. To m.in.:

  •    pojazdy izotermiczne;
  •    pojazdy chłodnicze;
  •    lodownie.

Ponadto w transporcie korzysta się z różnego rodzaju chłodni i kontenerów chłodniczych. Te ostatnie doskonale sprawdzają się w przypadku transportu morskiego, co stosowane jest przy większych odległościach lub w handlu międzynarodowym. Pojazdy izotermiczne to takie, które posiadają izolację, zamiast systemu chłodzenia. Pojazdy chłodnicze posiadają dedykowany system chłodzenia i utrzymywania temperatury wewnątrz chłodni, a lodownie posiadają specjalistyczny system i izolację, dzięki którym w ich wnętrzu panuje temperatura poniżej 0. Każdorazowo poziom temperatury i wilgotności powietrza dostosowywany jest do specyfiki danego produktu spożywczego i jego potrzeb. Kluczem jest utrzymanie świeżości towarów oraz zapewnienie ich przydatności do spożycia zgodnie ze specyfikacją producenta. W związku z tym technologia chłodnicza odgrywa niebagatelne znaczenie w magazynowaniu i transporcie żywności. Każdy pojazd powinien być w pełni sprawny i wyposażony w wydajne rozwiązania technologiczne. Warto je regularnie serwisować i w razie potrzeby wymieniać.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl