Wady i zalety suszenia kondensacyjnego

Jednym z wykorzystywanych obecnie sposobów na suszenie różnego rodzaju materiałów lub osuszanie pomieszczeń jest suszenie kondensacyjne. Standardowo przez klientów indywidualnych jest ono wykorzystywane do suszenia ubrań, jednak zdecydowanie większe zastosowanie znajduje w osuszaniu pomieszczeń i utrzymywaniu w nich optymalnej wilgotności. Metoda ta ma swoich zwolenników i przeciwników, a także wady i zalety. Sprawdź korzyści i zagrożenia płynące z suszenia kondensacyjnego.


Na czym polega suszenie kondensacyjne?

Suszarka kondensacyjna w całym procesie wykorzystuje proces kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Powietrze poddawane jest działaniu gorącego powietrza, a para wodna skrapla się i gromadzi w dedykowanym pojemniku lub jest usuwana w sposób automatyczny. Dzięki temu dochodzi do usuwania nadmiaru wilgoci z pomieszczenia lub szybszego osuszania budowlanego. Poszczególne modele mogą być wyposażone w pompę ciepła, która odpowiada za tłoczenie gorącego powietrza. Całe urządzenie wykorzystuje zamknięty obieg, a skraplanie do pojemnika nie wymaga połączenia do wentylacji. To kolejna zaleta posiadania tego rozwiązania w domu. Wybierając suszarkę, zwróć uwagę na jej moc i pobór prądu. Dobrze dobrane urządzenie pozwala obniżyć rachunki za energię i wpływa korzystnie na komfort naszego codziennego życia oraz efekty biznesowe. Dobrym wyborem są nowoczesne klimatyzatory z osuszaczem kondensacyjnym.

Zalety suszenia kondensacyjnego

Poniżej przedstawiamy podstawowe zalety suszarki kondensacyjnej. Przede wszystkim to oszczędność czasu oraz możliwość zadbania o odpowiedni poziom wilgotności w danym pomieszczeniu.

Podstawowe korzyści to:

  • utrzymanie stabilnej wilgotności powietrza (kluczowe m.in. w: muzeach, archiwach i magazynach);
  • odprowadzanie nadmiaru wilgoci (baseny);
  • praca bezobsługowa;
  • oszczędność czasu i sił;
  • wysoka skuteczność działania;
  • zwiększony komfort codziennego życia i lepsze efekty prowadzonego biznesu.

Wady suszenia kondensacyjnego

Oczywiście suszarki kondensacyjne ma również swoje wady, które także należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Do podstawowych wad zaliczane są:

  • wykorzystanie dodatkowego miejsca w pomieszczeniu;
  • większe zużycie energii i rachunki za prąd (na rzecz zaoszczędzonego czasu);
  • posiadają ograniczenia w zakresie montażu.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Przy zakupie dobrej jakości klimatyzatora z osuszaczem powietrza warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Wpływ na zakup powinny mieć takie aspekty jak: moc i wydajność urządzenia, pojemność suszarki, klasa energetyczna, czy też jego gabaryty. Zakup powinien być w pełni dopasowany do Twoich potrzeb oraz wielkości pomieszczenia i posiadanej izolacji. Całość powinna idealnie się uzupełniać. W przypadku wątpliwości, warto skontaktować się ze specjalistą.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl