1 mm kamienia to 10 proc. więcej zużytej energii. Uzdatnianie i kondycjonowanie wody chłodniczej

Wraz z rozwojem i postępem we wszystkich dziedzinach gospodarki, zwiększeniem różnorodności produktów na naszych rynkach i rosnącą konsumpcją – zapotrzebowanie na chłód staje się coraz powszechniejsze – wręcz konieczne i niezbędne.

Jeszcze niedawno ciepło było jednym z najbardziej popularnych nośników energii, w obrębie wykorzystania, którego rozwijała się konieczność oszczędności energii, a to powodowało pojawienie się wielu nowych rozwiązań technicznych. Dotyczy to również chłodnictwa i klimatyzacji. W tym obszarze pojawiają się coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technicznie oraz nowe typy urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Za nimi podążają systemy uzdatniania wody.

Z perspektywy dynamicznego rozwoju naszego kraju przez ostatnie dwie dekady należy zwrócić szczególną uwagę na nowe technologie i rozwiązania techniczne w układach chłodzenia i klimatyzacji.

Kwestia oszczędności wody chłodniczej

Z napływem nowych technologii, przemysł zużywa coraz więcej wody do chłodzenia. Fakt, że żyjemy w kraju ubogim w wodę, jest, dzięki rosnącej świadomości społecznej, edukacji i informacjom medialnym, coraz bardziej znany i znajduje zrozumienie.

Konieczność racjonalnego gospodarowania energią dotyczy więc również wody. Tym bardziej że ceny tej niezbędnej do życia cieczy stale rosną. W wyniku braku odpowiedniego przygotowania wody do chłodzenia, zaniedbań eksploatacyjnych i niewyczerpalnego tematu, jakim jest chemia wody – następuje wytrącanie się osadów, procesy korozyjne i ekspansywny rozwój życia biologicznego.

Najczęściej jest to spowodowane przez:

  •    twardość wody,
  •    wysokie zasolenie,
  •    brak stabilizacji twardości i ochrony antykorozyjnej,
  •    rozwój życia biologicznego,
  •    niejednokrotnie niskie prędkości przepływu.



Możliwe działania

Powyższe czynniki bardzo istotnie wpływają na pogorszenie wymiany ciepła, a w konsekwencji na wzrost kosztów eksploatacji. Inwestycja związana z budową np. układu chłodzenia, układu klimatyzacji lub innej, niejednokrotnie bardzo zaawansowanej technicznie koncepcji, powinna już na etapie projektowym zawierać optymalne rozwiązania dla zastosowania odpowiedniej technologii uzdatniania wody w powstającym układzie wodonośnym. Warto skorzystać tutaj z rady i wiedzy doświadczonych ekspertów branży, którymi są pracownicy np. firmy WWT Polska, aby w przyszłości uniknąć wysokich kosztów eksploatacji, marnotrawienia energii, czyszczeń chemicznych (niejednokrotnie kosztownych i nie będących bez wpływu na stan urządzeń chłodniczych), a w perspektywie nawet wymiany urządzeń, związanej z niewłaściwym przygotowaniem wody do celów chłodzenia i zaniedbaniami eksploatacyjnymi. Identyfikacja rzeczywistych potrzeb prowadzi do przedstawienia optymalnych i oczekiwanych przez klienta rozwiązań. Za każdym razem powinny być brane pod uwagę działania, które zmierzają do:

  •    optymalizacji rozwiązań technologicznych,
  •    zmniejszenia kosztów eksploatacji,
  •    trwałości i niezawodności systemów,
  •    rozwiązań uwzględniających perspektywy rozwoju zakładów,
  •    ochrony środowiska.



Autor: Marek KLOZA, Andrzej POLOCZEK

Źródło: Ch&K 12/2011