Mroźnie szokowe czym są i do czego służą?

W przemyśle spożywczym od wielu lat stosowane są mroźnie szokowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest szybkie obniżenie temperatury wybranych produktów. Najczęściej ma to zastosowanie w sektorze spożywczym, jednak i inne branże mogą korzystać z możliwości mroźni szokowych. Dzięki nim m.in. wzrasta okres przydatności do spożycia produktów, a te nie tracą swojej formy i nienagannego wyglądu. Czym dokładnie są mroźnie szokowe i do czego służą? Sprawdź.


Mroźnia szokowa - co to takiego?

Mroźnia szokowa to profesjonalne urządzenie, które pozwala na błyskawiczne ochłodzenie danego produktu, czy też jego zamrożenie. Produkty spożywcze wkłada się do komory, a następnie w sposób szokowy doprowadza się je do pożądanej temperatury. Standardowo proces zamrażania trwa do kilkudziesięciu minut, w zależności od typu towaru oraz temperatury, jaką chce uzyskać operator. Zastosowanie mroźni szokowych pozwala na znaczną oszczędność czasu w całym procesie, a nie jest to ich jedyny atut. Produkty traktowane są schłodzonym powietrzem o dużym ciśnieniu. Standardowo strumień w chłodziarkach szokowych ma około -25°C. Dzięki temu produkty można szybko doprowadzić do 3°C. W mroźniach szokowych temperatura strumienia powietrza spada do -40°C, co pozwala na przeprowadzenie procesu mrożenia. Ich zastosowanie sprawia, że produkty spożywcze zachowują swój nienaganny wygląd, kolorystykę oraz formę. To bezpieczne zarówno dla żywności, jak i konsumentów. Tego typu zamrażarki i schładzarki szokowe, a także inne urządzenia chłodnicze to cenne wyposażenie gastronomii. Są bardziej wydajne niż tradycyjne schładzanie w szafach chłodniczych.


Gdzie mroźnie szokowe znajdują zastosowanie?

Popularny szokownik to urządzenie o szerokich możliwościach zastosowania. Zazwyczaj mroźnie szokowe stosuje się w przemyśle spożywczym. Sprawdzają się m.in. w lodziarniach rzemieślniczych. Wykorzystuje się je także w takich miejscach jak:


  •    cukiernie (zwłaszcza przy deserach);
  •    restauracje;
  •    bary;
  •    przetwórstwo żywności.


Co ciekawe, tego typu rozwiązanie technologiczne na szerszą skalę stosowane jest także w rybołówstwie. Dzieje się tak dlatego, że świeże ryby tuż po złowieniu są mrożone szokowo. Dzięki temu zachowują świeżość i walory spożywcze na dłużej. To niezwykle istotne w przypadku rejsów, gdy trawlery wracają do macierzystych portów nawet po kilku tygodniach.


Dlaczego mroźnie szokowe są powszechnie stosowane?

Walorów korzystania z mroźni szokowych jest przynajmniej kilka. To nie tylko dbałość o odpowiednie przechowywanie i transport żywności. Proces szokowego mrożenia wykorzystuje się także w przygotowywaniu mrożonych deserów, lodów, czy też popularnych mrożonek. Pokrywają je wówczas kryształki lodu. Dzięki nim produkty zachowują swój nienaganny wygląd i nie są narażone na odparowywanie wody w procesie rozmrażania. Cząsteczki wody mogłyby negatywnie wpływać na ich konsystencję i wygląd. Mrożenie szokowe eliminuje to ryzyko. Przy wyborze odpowiedniej mroźni do swoich potrzeb, warto skonsultować się ze specjalistą.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl