Kontenery chłodnicze – co warto o nich wiedzieć?

Transport morski jest niezwykle ważną gałęzią światowej gospodarki. Odpowiada za duży wolumen produktów, które następnie trafiają na nasze półki sklepowe. W ten sposób przewozi się nie tylko wyroby końcowe, ale również półprodukty i surowce. Niektóre z nich wymagają specjalnego traktowania, ponieważ wykazują wrażliwość na zmiany temperatury lub na działanie wysokiej temperatury. Wówczas w transporcie morskim stosuje się kontenery chłodnicze. Co warto o nich wiedzieć?

 

 

Kontenery chłodnicze - podstawowa charakterystyka

W dużym skrócie kontenery chłodnicze to pojemniki, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności we wnętrzu. Dzięki temu możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków do przewozu produktów wrażliwych na działanie temperatury. Kontenery posiadają warstwę izolacji, a także agregat chłodniczy i system chłodzenia. Ten zasilany jest energią elektryczną i utrzymuje wybraną temperaturę w kontenerze. Ponadto w podstawie każdego pojedynczego kontenera są specjalne kanały, które odprowadzają ciepło. Standardowo wewnątrz pojemników można przewozić produkty świeże oraz produkty mrożone w zakresie temperatur od -20°C do 12°C.

 

 Na rynku dostępne są kontenery o standardowych wymiarach i ładowności:

 

  • kontener podwyższony 40-stopowy (ładowność 27 700 kg);
  • kontener podwyższony 45-stopowy (29 150 kg);
  • kontener 20-stopowy (27 400 kg);
  • kontener 40-stopowy (29 520 kg).

 

Przy wyborze kontenera należy brać pod uwagę jego ładowność oraz specyfikę.

 


 

Gdzie znajdują zastosowanie?

Kontenery chłodnicze są pojemnikami, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Przede wszystkim wykorzystuje się je do transportowania produktów z takich sektorów jak:

 

  • przemysł spożywczy (m.in.: produkty mleczne, warzywa i owoce, mięsa, ryby);
  • farmaceutyka (przewóz leków);
  • leśnictwo (sadzonki drzew);
  • meblarstwo (substancje technologiczne);
  • przemysł gumowy (granulaty);
  • florystyka (kwiaty).

 

Dzięki zastosowaniu kontenerów chłodniczych można zadbać o to, żeby produkty zachowały swoje właściwości, formę, a także przydatność do zastosowania.

 

Dlaczego ich stosowanie jest takie ważne?

Transport morski zazwyczaj wiąże się z długim procesem. Oznacza to, że produkty narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i temperatur. Może to doprowadzić do tego, że towary utracą swoje właściwości lub nawet nie będą zdatne do wykorzystania. Dzieje się tak nie tylko na skutek zmian stref klimatycznych podczas transportu, ale także niedostosowania warunków panujących wewnątrz kontenera do potrzeb produktów. Zastosowanie kontenerów chłodniczych pozwala uniknąć strat finansowych i wizerunkowych. W niektórych sektorach jest to wymagane przez przepisy.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

 Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl