Kluczowa rola naturalnych czynników chłodniczych w redukcji emisji dwutlenku węgla

Podczas 26 Szczytu Klimatycznego ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) za jeden z głównych celów uznano potrzebę zapewnienia globalnej redukcji emisji CO2 netto do roku 2050.



Od kilku lat mocno zauważalna jest globalna potrzeba redukcji emisji CO2. Z tego powodu UE ratyfikowała ambitne cele ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do roku 2030 w porównaniu z poziomami z roku 1990. Ma to skierować Europę na drogę do neutralności klimatycznej do 2050 roku.


Jak naturalne czynniki chłodnicze mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla?

Naturalne czynniki chłodnicze odgrywają kluczową rolę w dążeniu do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Oferują one dużo większe korzyści w porównaniu z popularnymi na rynku czynnikami chłodniczymi, które są źródłem gazów cieplarnianych. W Europie kwestia potencjału niszczenia warstwy ozonowej (ODP) została rozwiązana wraz z przejściem z czynnika R22 na R410A lub R407C. Kolejnym krokiem będzie drastyczne zmniejszenie potencjału globalnego ocieplenia (GWP) czynników chłodniczych, który odnosi się do szkodliwego wpływu jaki gazy wywierają na atmosferę w określonym czasie, oznacza to, że im wyższy współczynnik GWP tym większe szkodliwe oddziaływanie tego czynnika. Naturalne czynniki chłodnicze, takie jak amoniak (R717), CO2 (R744), propan (R290) i woda (H20), charakteryzują się wyjątkowo niskim współczynnik GWP oscylującym wokół zera. Podczas gdy tradycyjne czynniki chłodnicze, taki jak R410A, posiadają GWP na poziomie 2 500. Przejście na naturalne czynniki chłodnicze zapewnia również długoterminową trwałość zainstalowanych systemów. Badania pokazują, że roczny wskaźnik wycieków może sięgać nawet 30%. Niezbędne jest, abyśmy jako branża promowali i zwiększali świadomość w zakresie stosowania naturalnych czynników chłodniczych w urządzeniach klimatyzacyjnych, aby dążyć do bardziej zrównoważonych i wydajnych produktów na rynku.


Rola czynników chłodniczych

Wdrażanie naturalnych czynników chłodniczych nabiera tempa, obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym zagadnieniem, ale wciąż jeszcze jest to rynek niszowy, którego trendy różnią się w zależności od regionu oraz woli danego państwa. Kraje skandynawskie przodują w wykorzystywaniu naturalnych czynników chłodniczych, co podkreśla decyzja o nałożeniu wysokiego podatku na GWP. Powody niechęci niektórych krajów do wyboru rozwiązań z naturalnymi czynnikami chłodniczymi są różne, niewątpliwie stosowanie naturalnych czynników chłodniczych wiąże się z kilkoma nowymi wyzwaniami, takimi jak łatwopalność, toksyczność czy wysokie ciśnienia. Wydaje się, że potrzebne jest jeszcze trochę czasu, aby zainteresowane strony odpowiednio zajęły się dostosowaniem swoich technologii pod względem walidacji, wydajności czy niezawodności. Innym ważnym problemem zwłaszcza dla użytkowników końcowych stają się koszty jakie trzeba ponieść. Niestety stosowanie naturalnych czynników chłodniczych znacząco wpływa na cenę, a to z kolei powoduje, że technologia ta pozostaje wciąż niszowa. W przypadku małych agregatów chłodniczych i pomp ciepła naturalny czynnik jakim jest propan (R290) staje się bardzo dobrą alternatywą do czynników tradycyjnych. Musimy pamiętać, że wybierając już teraz naturalne czynniki chłodnicze, dokonujemy wyboru zgodnego ze wszystkimi możliwymi przepisami w zakresie GWP.


Producenci wspierający redukcję emisji CO2

W Systemair zdajemy sobie sprawę z roli, jaką odgrywamy w promowaniu naturalnych czynników chłodniczych. Wskazujemy drogę opracowując produkty wykorzystujące naturalne czynniki oraz zajmując się kwestiami związanymi z optymalizacją wydajności i bezpieczeństwem. Na bazie tych doświadczeń powstała nasza pompa ciepła „Sysaqua Blue” wykorzystująca propan jako czynnik chłodniczy o GWP 3. Jako firma propagująca rozwiązania przyjazne środowisku, zobowiązujemy się do odgrywania wiodącej roli w stosowaniu naturalnych czynników chłodniczych oraz w opracowywaniu coraz bardziej zrównoważonych i wydajnych produktów.