Karibu-Gmm: Właściwy dobór zaworów rozprężnych Danfoss

Elektroniczne zawory rozprężne Danfoss umożliwiają precyzyjne wyregulowanie układu i jednocześnie osiągnięcie znaczących oszczędności energii

Efektywność dowolnego systemu HVAC/R może zostać zwiększona dzięki zastosowaniu elektronicznej regulacji przegrzania.

Oferta elektronicznych zaworów rozprężnych firmy Danfoss obejmuje elektromagnetyczne zawory rozprężne i zawory rozprężne z silnikiem krokowym, które można ogólnie podzielić na trzy grupy:

  • elektroniczne zawory rozprężne (regulacja pulsacyjna) – AKV,
  • elektroniczne zawory rozprężne (regulacja modulacyjna) – ICM / CCM,
  • elektroniczne zawory rozprężne (regulacja modulowana) – ETS.


Zawory rozprężne ETS w połączeniu z regulatorem przegrzania przeznaczone są do precyzyjnej regulacji zasilania parowników w czynnik chłodniczy i są one kompatybilne zarówno ze sterownikami firmy Danfoss jak i innych producentów. Zawory te wyposażone są w silnik krokowy zapewniający precyzyjną regulację i niski pobór energii, a ich konstrukcja umożliwia pracę niezależnie od kierunku przepływu czynnika oraz gwarantuje szczelne zamknięcie. Dostępna jest szeroka gama tych zaworów do większości popularnych czynników chłodniczych w bardzo szerokim zakresie wydajności.

ETS 5M

Ultrakompaktowe zawory ETS 5M zostały zaprojektowane z myślą o niskim poziomie hałasu podczas pracy napędu i wywołanego przepływem czynnika; są dedykowane do aplikacji chłodzących VRF, CRAC, IT i pomp ciepła. Testy udowodniły odporność ETS 5M na wibracje i wstrząsy w zastosowaniach transportowych oraz wysoką niezawodność w niskich temperaturach otoczenia – a więc idealnie nadają się one do zastosowań w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła — w tym w domowych pompach ciepła typu powietrze-woda i gruntowych, systemach klimatyzacji do autobusów elektrycznych i chłodniach.

Wydajność nominalna: 9 … 21 kW (R404A/te = 5°C/tc = 32°C).

ETS 6

Zawory rozprężne ETS 6 z silnikiem krokowym są kompaktowymi i lekkimi zaworami przeznaczonymi do małych układów z czynnikami chłodniczymi HFC i HCFC, a konstrukcja zaworów wykorzystuje unipolarne silniki krokowe o wysokiej trwałości.

Wydajność nominalna w zakresie: 1,8 … 46 kW (R410A/te = 5°C/tc = 38°C).

ETS 12.5 – ETS 25 – ETS 50 – ETS 100 (wycofywane)

Korpus oraz obudowa silnika bipolarnego AST są mosiężne, a przyłącza miedziane lub bimetalowe; większe zawory wyposażone są we wziernik ze wskaźnikiem wilgotności.

Docelowo ta grupa zaworów zostanie zastąpiona zaworami ETS Colibri.

ETS 250 – ETS 400 (docelowo będą wycofywane)

Zawory ETS 250 i ETS 400 wyposażone są we wziernik ze wskaźnikiem zawilgocenia. Korpus i obudowa silnika bipolarnego AST są mosiężne, a przyłącza miedziane. Występuję również specjalne wersje ETS 250 i ETS 400 dla aplikacji bezolejowych (ze sprężarkami Turbocor).

Wydajność nominalna: 874 i 1394 kW (R134A/te = 5°C/tc = 32°C).

Docelowo ta grupa zaworów zostanie zastąpiona zaworami ETS serii L.

ETS Colibri: ETS 12C – ETS 24C – ETS 25C – ETS 50C – ETS 100C

Nowy ETS Colibri to doskonale zaprojektowany, zupełnie nowy typ elektrycznego zaworu rozprężnego.

Liniowa konstrukcja zaworu zawierająca wyważony układ klatki i suwaka napędzanego bezpośrednio przez wysterowany wydajny bipolarny silnik krokowy. Zapewnia to szczelne zamknięcie dla obu kierunków przepływu, co wspomaga płynne działanie systemu. Mechaniczny luz w zaworze jest zminimalizowany, a czasy otwarcia/zamknięcia zaworu są bardzo krótkie w porównaniu do tradycyjnych zaworów. Zawór ETS Colibri jest o 80% lżejszy od obecnych rozwiązań dostępnych na rynku, co ma znaczenie dla środowiska, a instalacja ETS Colibri jest szybsza i bardziej ekonomiczna dzięki konstrukcji bimetalowej (np: nie jest konieczna mokra ściereczka podczas lutowania).

Wydajność nominalna w zakresie: 91 … 635 kW (R410A/te = 5°C/tc = 32°C).

Seria ETS L (zastępuje i uzupełnia serie ETS 250 – ETS 400)

Nowe przeprojektowane ETS 175L i 250L są pierwszymi modelami ETS z serii L dla dużych zastosowań chłodniczych i pomp ciepła, zaprojektowane aby wytrzymać wyższy minimalny spadek ciśnienia roboczego niż w poprzednich modelach, dwa nowe zawory zapewniają wysoką użyteczność i są kompatybilne z mieszankami czynników chłodniczych HFC i HFO o niskiej i średniej gęstości, w tym z opcjami A2L.

Koncepcja wysokiej użyteczności sprawia, że ​​nie trzeba usuwać korpusu zaworu z systemu, a charakterystyki przepływu – dostępne wersje liniowe lub nieliniowe krzywe S – umożliwiają optymalizację konstrukcji systemu zgodnie z potrzebami OEM.

Wydajność nominalna linowe (krzywa S):

757(822) i 1007(1081) kW (R134A/te = 5°C/tc = 32°C).

Gama ETS L zostanie powiększona w 2022 roku i będzie również obejmować odnowione ETS 400L i nowe ETS 550L oraz nowe modele specjalnie zaprojektowane do systemów bezolejowych i wysokich temperatur.

ETS 500P – ETS 800P

Zawory te stanowią uzupełnienie oferty ETS o zintegrowane wersje podwójnego ETS 250 i podwójnego ETS 400 połączonych równolegle do układów chłodniczych o dużej mocy.

Wydajność nominalna:

1652 i 2245 kW (R134A / te = 5 °C/tc = 32 °C).

Sterowniki/regulatory przegrzania do zaworów ETS

Niezawodne i skuteczne regulatory przegrzania firmy Danfoss nadają się znakomicie do sterowania pracą różnorodnych komercyjnych urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych tak, aby osiągnąć jak najwyższą efektywność. Przegrzanie w krótkim czasie sprowadzane jest do możliwie najniższego poziomu, dzięki czemu uzyskuje się optymalne zasilanie parownika, nawet przy dużych zmianach obciążenia, a w rezultacie obniżeniu ulega zużycie energii i koszty użytkowania (nawet o 20%).

Gama sterowników do zaworów ETS

EKE 1A – EKE 1B – EKE 1C

Oprogramowanie elastycznego, wstępnie zaprogramowanego regulatora przegrzania EKE 1 firmy Danfoss zapewnia najwyższą jakość regulacji, pozwalając na dokładne dopasowanie osiągów układu do wymagań użytkownika.

EKE 1A – zoptymalizowany pod względem kosztów, podstawowy: tylko czujniki NTC x 1/tylko przetwornik radiometryczny x 1/brak funkcji termostatu/brak komunikacji.

EKE 1B – zoptymalizowany kosztowo, dla producentów OEM: tylko czujniki NTC x 2/tylko przetwornik radiometryczny x 1/brak funkcji termostatu/komunikacja MODbus.

EKE 1C – elastyczny i optymalny (zamiennik EKD/EKC): dowolne czujniki x 3/dowolne przetworniki x 2/funkcja termostatu/komunikacja MODbus lub CANbus/dodatkowe funkcje.