Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON - czynnik chłodniczy R22

le kosztuje utylizacja zużytego czynnika R22?

Utylizacja czynnika chłodniczego nic nie kosztuje. Fundacja PROZON przyjmuje nieodpłatnie wszystkie jednorodne czynniki HCFC i HFC. Są to najczęściej R22 i R134a. Olej, nadmierne zawodnienie, kwasy oraz pozostałości stałe zawsze występujące w odzyskanym czynniku nie stanowią problemu. Mieszaniny przyjmujemy odpłatnie, aby pokryć koszty ich ekologicznego zagospodarowania.

Gdzie zdać odzyskany czynnik chłodniczy?

Są dwie opcje. Albo bezpośrednio w Fundacji PROZON w Warszawie, albo w jednym z blisko 80 Lokalnych Centrów Odzysku (LCO), czyli w placówkach Fundatorów Fundacji PROZON. Tu można też zamówić i odebrać butlę do odzysku czynników. Pełna lista LCO znajduje się na www.prozon.org.pl.

Jaki koszt wynosi emisja?

53,92 zł/kg - ustalona przez Rząd wysokość opłaty za emisję czynników HCFC w 2011 roku! Emisja HFC obciążona jest opłatą w wysokości 26,96 zł/kg. Sprawozdanie za korzystanie ze środowiska za pierwsze półrocze 2011 roku należy złożyć w urzędzie marszałkowskim do końca lipca 2011 roku.

Do kiedy można używać czynniki HFC? Nowa legislacja

Obecne prawo nie określa limitów czasowych. Czynniki HFC są długotermi­nowymi ekologicznymi zamiennikami za CFC i HCFC. Celem nowej legislacji „F-gazowej", która dotyczy HFC, jest minimalizacja emisji, a nie wycofanie ich z użycia.

Czy można już uzyskać certyfikat f -gazowy? 

Jeszcze nie. Ze względu na opóźnienia w pracach legislacyjnych będzie to możliwe raczej nie wcześniej niż w połowie 2012 r.

Aktualne akty prawne dot. czynników HFC

Aktualne akty prawne dotyczące wykorzystania czynników z grupy HFC (tzw. F-gazów) są dostępne na www.prozon.org.pl

Które urządzenia z HFC trzeba oznakować?

Obowiązek etykietowania instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych zawierających czynniki HFC dotyczy urządzeń wprowadzonych do obrotu (czyli sprzedanych lub montowanych) na terytorium Unii Europejskiej począwszy od 1 kwietnia 2008 r. Za umieszczenie etykiety odpowiedzialny jest podmiot wprowadzający do obrotu. Obowiązek ten nie dotyczy sprzętu wprowadzonego do obrotu w UE przed końcem marca 2008 r.

Czy będzie można używać czynnika R22?

  • Począwszy od 2010 r. używanie pierwotnego (tj. nowego) czynnika HCFC do serwisowania urządzeń jest zabronione.
  • Do końca 2014 r. ubytki R22 można uzupełniać wyłącznie czynnikiem pochodzącym z odzysku i poddanym procesowi regeneracji oraz analizie. Pochodzenie oraz skład czynnika po regeneracji muszą być potwierdzone certyfikatem jakości.
  • W drodze wyjątku, dozwolone jest stosowanie do serwisu odzyskanych czynników bez regeneracji, lecz wyłącznie po dokonaniu ich recyklingu i tylko w firmie, z której instalacji dokonano odzysku danego czynnika.
  • Obrót niezregenerowanym R22 jest zabroniony.



Co to jest „pierwotny czynnik R22”?

„Pierwotny” czynnik, to taki, który nie był wcześniej używany. Z definicji określonych w przepisach unijnych wynika, że recyklingowi lub regeneracji mogą być poddane wyłącznie czynniki pochodzące z udokumentowanego odzysku.