Drzwi do komór chłodniczych

Prawidłowy dobór drzwi do chłodni ogranicza energochłonność komory.

Drzwi do komory chłodniczej w przeszłości

W przeszłości komory chłodnicze budowano z przedsionkami, które były wyposażone w drzwi po obu stronach przedsionka, by ograniczyć straty chłodu. Zadaniem przedsionków była ochrona przed dopływem ciepłego i wilgotnego powietrza do komory chłodniczej. Przedsionki stanowiły wówczas duże utrudnienie, gdyż uniemożliwiały szybki transport towarów i ograniczały powierzchnię użytkową komory chłodniczej.

Drzwi do komory chłodniczej obecnie

Obecnie najczęściej stosuje się drzwi przesuwne z kurtyną powietrzną, która spełnia takie samo zadanie, jak przedsionki w dawnych czasach.

Rodzaje drzwi do komór przechowalniczych

Komory przechowalnicze wyposażone są w szczelne drzwi, które pozwalają na wychładzanie produktów bez większych strat ciepła. W zależności od typu komory, na rynku krajowym spotyka się:

  • drzwi chłodnicze,
  • drzwi mroźnicze,
  • drzwi gazoszczelne.
    

Stosuje się również kurtyny z folii mrozoodpornej, które pozwalają zmniejszyć wymianę ciepła, w przypadku gdy drzwi do komory są otwarte, a komora nie jest wyposażona w kurtynę powietrzną. W pracy opisano najczęściej spotykane drzwi, stosowane w komorach przechowalniczych.

Drzwi do komory chłodniczej

Dokonując zakupu drzwi chłodniczych, należy podać producentowi wymiary otworów drzwiowych, otworu w ścianie oraz futryny (rys. 1.). Wymiary otworu drzwiowego mają wpływ na możliwości transportu towarów. Informacje na temat wymiaru otworu w ścianie i wymiaru futryny pozwalają na wybór odpowiedniego systemu montażu drzwi w komorze chłodniczej. 

W zależności od wielkości komory drzwi wykonuje się na zamówienie lub kupuje z dostępnego asortymentu. Komory chłodnicze o niewielkich powierzchniach (np. spotykane w masarniach) zamykane są za pomocą drzwi rozwiernych. Większe komory chłodnicze, które wykorzystywane są jako magazyny mroźne, mogą być wyposażone np. w drzwi przesuwne gazoszczelne.

Jak już wspomniano, w komorach chłodniczych i mroźniach mogą być stosowane drzwi chłodnicze rozwierne (jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe) oraz przesuwne (rys. 2.). W zależności od technologii przechowywania, stosuje się różne uszczelnienia tych drzwi i różne systemy zamykania.

Z jakiego materiału produkuje się drzwi do komór chłodniczych?

Drzwi mogą być wykonywane z różnych materiałów, przy czym ich grubość waha się od 8 do 12 cm, co wynika z warstwy izolatora, umieszczonej pomiędzy blachą okładzinową. Blacha stalowa, stosowana na obicia drzwi, pokrywana jest tworzywem sztucznym (by chronić przed korozją). Okładziny izolacji wykonuje się również ze stali chromoniklowej nierdzewnej lub aluminium. W komorach chłodniczych stosuje się ogrzewanie w ramie i u ich progu, by drzwi nie ulegały przymarzaniu. Jako materiału izolacyjnego używa się poliuretanu ekspandowanego (l <0,036 W/(m2K)), rzadziej styropianu samogasnącego (l = 0,03÷0,04 W/(m2K)).

Systemy grzewcze w drzwiach chłodniczych

Systemy grzewcze stosowane w drzwiach chłodniczych zapobiegają ich przymarzaniu oraz uszkodzeniom – ważne jest, by drzwi komór chłodniczych wyposażone były w takie systemy. W przypadku ich braku w celu zapobiegania uszkodzeniom systemu uszczelnień powinno stosować się unoszące systemy zawiasów.

Podsumowanie

Na rynku spotykane są różne konstrukcje drzwi chłodniczych. W zależności od parametrów przechowalniczych i typów komór, drzwi wykonuje się jako rozwierne lub przesuwne. Nie bez znaczenia jest w tym wypadku przeznaczenie komory oraz rozmieszczenie drzwi względem innych elementów, znajdujących się w komorze chłodniczej. W przypadku gdy mamy układ komory chłodniczej zintegrowanej z komorą głębokiego mrożenia, stosowane mogą być różne systemy drzwi, pozwalające na zapewnienie parametrów termicznych przechowywanych produktów.


Autor: Robert MATYSKO

Pełny artykuł w miesięczniku CH&K nr 3-2011