Dlaczego w wieżach chłodniczych powstają osady mineralne?

Aby zrozumieć, dlaczego w wieżach chłodniczych powstają osady mineralne nazywane popularnie kamieniem, powinniśmy poznać zasadę działania wieży chłodniczej

Wieże chłodnicze stosowane są w obiektach komercyjnych i przemysłowych. Woda chłodząca, która jest tłoczona przez pompy obiegowe, odbiera ciepło w urządzeniach schładzanych, i tym samym staje się wodą gorącą, która jest następnie zawracana do wieży chłodniczej. Gorąca woda jest rozpylana na powierzchnie odbioru ciepła w wieży chłodniczej.


Drobne cząsteczki wody, przechodzą przez szczeliny żeber chłodzących. Dodatkowo, wentylator tłoczy powietrze w wieży chłodniczej w celu szybszego odbioru ciepła z powierzchni wymiany. Odparowanie cząsteczek wody intensyfikuje proces odbioru ciepła. Woda, która nie odparowała i opadła na dno wieży, staje się wodą schłodzoną i jest zbierana do wanny w dolnej części wieży. Woda ta jest przesyłana do zbiornika wody chłodzącej, a następnie trafia do instalacji chłodzenia przez pompę obiegową.


Minerały w surowej wodzie chłodniczej

W wodzie występują różne rodzaje rozpuszczonych jonów minerałów. Podczas pracy wieży następuje odparowanie części wody chłodniczej, co prowadzi do zagęszczenia rozpuszczonych jonów minerałów aż do osiągniecia stanu przesycenia wody. W celu osiągnięcia równowagi, woda wytraca na zewnątrz część jonów minerałów. Powiązane jest to ze zjawiskiem krystalizacji. Nadmiar minerałów krystalizuje albo na ściankach paneli wieży chłodniczej, lub jeżeli woda jest specjalnie uzdatniona krystalizuje w wodzie. W tym pierwszym przypadku powstają osady na panelach wierzy chłodniczej. Osady te są twarde i trudne do usunięcia. W drugim przypadku, krystalizacji w wodzie, nie powstają twarde osady mineralne na powierzchniach wieży chłodniczej. Aby doszło do krystalizacji w wodzie konieczne jest stworzenie w niej zarodków krystalizacji. Takie zarodki powstają w wyniku działania pola elektromagnetycznego w wodzie.

Osady na wieżach chłodniczy pogarszają sprawność chłodzenia oraz sprzyjają namnażaniu mikroorganizmów, które z kolei stanowią zagrożenie zarówno dla materiałów instalacji jak i dla osób przebywających w obszarze rozprzestrzeniania się aerozolu wodno-powietrznego emitowanego przez wieże. Aby zapewnić, że wieża chłodnicza będzie poprawnie działać i skutecznie odprowadzać ciepło z wody obiegowej, konieczne jest uzupełnienie wody która odparowuje w wieży chłodniczej oraz drenaż osadów gromadzących się na dnie wanny wieży chłodniczej.


Jakie są skutki powstawania osadów mineralnych?

Wraz ze wzrostem ilości wykrystalizowanych osadów kamienia, przewody rurowe wody chłodzącej w instalacji chłodzenia stają się węższe, zmniejszając w ten sposób wydajność wymiany ciepła, a nawet powodując całkowite ograniczenie przepływu. Ostatecznie wydajność wymiany ciepła ulegnie pogorszeniu.


Jak rozwiązywać problemy z kamieniem?

Aby rozwiązać problemy powstawania kamienia, należy poprawić jakość wody poprzez zastosowanie uzdatniacza. Właściwie dobrany uzdatniacz spowoduje, że surowa woda nie będzie tworzyła twardych osadów mineralnych i jednocześnie woda ta będzie dezynfekowana. Pozwoli to na eliminację osadów biologicznych z powierzchni wymiany ciepła.

Przykładem uzdatniacza wody dedykowanego do układów chłodzenia z wieżami chłodniczymi są urządzenia HydroFLOW P RANGE.

Urzadzenia HydroFLOW montuje się na zewnątrz rury.

Urządzenia te można stosować na rury o średnicy zewnętrznej od 1 cm do 200 cm.


Importerem i dystrybutorem tych urządzeń jest firma Hydropath Sp. z o.o.

Hydropath Sp. z o.o.

43-100 Tychy

ul. Wierzbowa 111

www.hydropath.pl