Czynnik chłodniczy Opteon™ XP10 (R-513A) w zastosowaniach średnio- i niskotemperaturowych

Genewa/Szwajcaria, grudzień 2018 r. — The Chemours Company (Chemours; NYSE: CC), firma z branży chemicznej o globalnym zasięgu i czołowej pozycji na rynkach technologii bieli tytanowej, fluoroproduktów oraz rozwiązań chemicznych, prezentuje przykłady zastosowań czynnika chłodniczego Opteon™ XP10 (R-513A) klasy A1. Z uwagi na niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) produkt ten jest nie tylko optymalnym i wiodącym zamiennikiem czynnika R-134a, ale może też sprawdzić się w wielu innych zastosowaniach, w tym w układach niskotemperaturowych typu „multi-room”, gdzie wyzwaniem może być temperatura otoczenia.

Firma Chemours przygotowała i zaprezentowała na tegorocznych targach Chillventa w październiku br. specjalną animację przedstawiającą korzyści z stosowania R-513A oraz innych alternatyw dla czynnika R-134a w układach „multi-room” i różnych temperaturach pracy. Cały przekaz został poparty referatem Khaled Gomaa z Chemours w ramach Specjalistycznych Forów Chillventa zatytułowanym: „Rozszerzone zastosowania zamienników HFC-134a według ich własności termodynamicznych”.

Opteon™ XP10 (R-513A) firmy Chemours to zamiennik czynnika chłodniczego R-134a nieniszczący warstwy ozonowej, o niskim GWP, oparty na wodorfluoroolefinie (HFO). Jest to azeotropowy czynnik chłodniczy stosowany w nowych i modernizowanych układach, który zapewnia doskonałą wydajność i energooszczędność w porównaniu z R-134a. Z uwagi na swoje własności termodynamiczne Opteon™ XP10 jest wyjątkowym produktem przeznaczonym do niskotemperaturowych układów chłodniczych.

Innowacyjne instalacje chłodnicze

W innowacyjnych instalacjach chłodniczych można rozważyć stosowanie czynnika Opteon™ XP10, jako zamiennika R-404A, z potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) obniżonym o 84%.

Układy z dochłodzeniem czynnika

W układach z dochłodzeniem czynnika Opteon™ XP10 można uzyskać zwiększenie współczynnika wydajności (COP) o 20% w porównaniu z tradycyjnym systemem pracującym z R-404A. Pozwala to na znaczne obniżenie rocznego zużycia energii oraz śladu węglowego, jak również ograniczenie całkowitego kosztu użytkowania w stosunku do układów konwencjonalnych, w których stosuje się R-404A.

Charakterystyka produktu

Produkt charakteryzuje się też udoskonalonymi parametrami, takimi jak obniżona temperatura wrzenia o 3K przy standardowym ciśnieniu (w porównaniu z R-134a), oraz klasą bezpieczeństwa czynnika chłodniczego A1 (niska toksyczność, niepalność). Opteon™ XP10 stanowi więc długoterminowe rozwiązanie dla chłodnictwa przemysłowego nie tylko w zakresie chłodnictwa średniotemperaturowego, ale także w zastosowaniach niskotemperaturowych, przy wydajności chłodniczej poniżej 40 kW (co pozwala na zachowanie zgodności z europejskim rozporządzeniem F-gazowym).

Skuteczne zastosowanie w bawarskim hotelu

Czynnik Opteon™ XP10 zastosowano niedawno w Hotelu Königssee w Königssee w Niemczech, gdzie zainstalowano półhermetyczne sprężarki tłokowe firmy Bitzer, zatwierdzone do użytku z czynnikiem R-513A w zakresie temperatur do -30°C. Od czasu zastosowania Opteon™ XP10 w systemach chłodzenia i mrożenia łączne zużycie energii w hotelu znacznie się obniżyło, bez uszczerbku dla wydajności systemów. Jest to zasługa przyjaznego dla środowiska, niepalnego czynnika chłodniczego o niższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP).

Königssee to jedna z największych atrakcji turystycznych w Niemczech, co oznacza, że hotel musi obsłużyć dużą liczbę gości w krótkim okresie sprzyjającej pogody. System schładzania w takim obiekcie powinien mieć wystarczającą moc rezerwową, by sprostać wyzwaniom związanym z szybką rotacją produktów oraz częstym dostępem do chłodni. Hotel nie może pozwolić sobie na awarie systemu w czasie, gdy na zewnątrz panują upały.

W 2017 roku dostawca układów chłodniczych i klimatyzacji firma SCHIESSL z Monachium, we współpracy z firmą Chiemsee Kälte, przeprowadziły adaptację hotelowych układów chłodniczych pod kątem zastosowania czynnika R-513A. Robert Baust, Przedstawiciel firmy SCHIESSL, powiedział: „W przeszłości w systemach mrożenia standardowo stosowaliśmy czynnik R-134a. Jednak kiedy na rynku pojawił się R-513A, od razu dostrzegliśmy jego zalety termodynamiczne oraz związane z tym możliwości. Projekt realizowany w hotelu w Königssee jest pierwszym, w którym stosowaliśmy R-513A w obu zakresach temperatur”.

Połączone chłodnie hotelowe otwierają się prosto na kuchnię. Nie ma w nich chłodzonego przedsionka ani kurtyny paskowej. Mimo że pracownicy wchodzą do nich często, temperatura w chłodniach utrzymuje się praktycznie na stałym poziomie -18°C. Chwilowe wzrosty temperatury na skutek otwarcia drzwi są szybko niwelowane.

„Dodatkowa ilość czynnika, potrzebnego do szaf chłodniczych, to jedynie objętość zawarta w oddzielnym przewodzie cieczy chłodzącej i dochładzaczu. Dzięki dochładzaniu przewód cieczy może być bardzo mały, co zmniejsza napełnienie układu. Układ chłodniczy, w którym użyto R-513A, wykorzystuje jedynie ułamek CO2 ekw. w porównaniu do konwencjonalnych instalacji.” – dodaje Robert Baust.

Mniejsze zużycie energii

System chłodniczy w hotelu działa od ponad 12 miesięcy. Josef Größwang, właściciel hotelu, powiedział: „Dotychczas nie mieliśmy żadnych usterek — wszystkie szafy chłodnicze zawsze utrzymują ustawioną temperaturę. Jak dotąd system chłodniczy spełnia wszystkie nasze oczekiwania”.

„Najważniejszym atutem systemu jest fakt, że jego część chłodnicza będzie zużywać znacznie mniej energii niż konwencjonalna chłodnia. Wprawdzie nie rejestrowaliśmy osobno zużycia energii w systemie mrożenia, ale łączne zużycie energii w hotelu znacznie spadło, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. Mamy teraz praktycznie „ekologiczny” układ mrożenia, bardziej oszczędny pod względem energetycznym i zawierający czynnik chłodniczy o najniższym potencjale tworzenia efektu cieplarnianego spośród wszystkich niepalnych czynników chłodniczych A1. A to wszystko przy kosztach inwestycji, z którymi nie może konkurować żaden układ chłodniczy, w którym zastosowano naturalne czynniki chłodnicze.” — dodaje Josef Größwang.


Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej opteon.com