COOL: Free Cooling (FC)

PPH COOL jako firma produkcyjno–handlowa istniejąca na rynku od ponad trzydziestu lat jest atrakcyjnym partnerem biznesowym dla inwestorów i wykonawców chcących realizować energooszczędne systemy klimatyzacji dobrane optymalnie do rodzaju budynku/inwestycji. Firma produkuje własne urządzenia (marki Cool) oraz jest dystrybutorem m.in. marek Stefani (suche chłodnice i skraplacze) oraz Schneider Electric (klimatyzacja precyzyjna) i stosownie do wymagań inwestycji dobiera i wykorzystuje najbardziej właściwe cechy wymienionych producentów.



Zasada działania Free Coolingu (darmowego chłodzenia) polega na wykorzystaniu okresowych zewnętrznych warunków atmosferycznych, tzn. takich gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej tej, która jest wymagana w pomieszczeniu klimatyzowanym. Korzyści wynikające z oszczędności energii jakie daje okres zimowy w naszym kraju są oczywista im niższa temperatura zewnętrzna, tym większa ,,darmowa" moc chłodnicza do dyspozycji i większe oszczędności energii.Free Cooling (FC), omawiany w niniejszym artykule, to tzw. free–cooling pośredni gdzie praca urządzeń klimatyzacyjnych w trybie FC nie zależy od poboru powietrza zewnętrznego do pomieszczenia. Daje to gwarancję stabilnej wilgotności i jakości powietrza. Charakterystyka klimatu Polski z dużą liczbą dni chłodnych daje ogromne możliwości zaoszczędzenia energii w instalacji pracującej 24 godziny przez 365 dni w roku, a ograniczone koszty eksploatacji bardzo szybko rekompensuje koszt inwestycyjny opcji FC. W trybie pracy FC nie pracują w ogóle lub pracują tylko okresowo klasyczne układy sprężarkowe, zmniejsza się zatem ich okresowe zużycie oraz, co ważne, spada prawdopodobieństwo wystąpienia awarii urządzenia . Nie każdy przykładowy system klimatyzacji z Free Coolingiem wygląda tak samo. Rozwiązania oferowane przez COOL biorą pod uwagę oprócz budżetu wiele czynników wpływających na jakość inwestycji i koszty ponoszone przez inwestora:


  • rodzaj budynku,
  • przeznaczenie instalacji klimatyzacyjnej,
  • bezpieczeństwo pracy instalacji,
  • możliwość rozbudowy systemu,
  • optymalizacja kosztów inwestycji na każdym etapie budowy,
  • koszty eksploatacji.



Przykłady proponowanych rozwiązań Budynek wymagający chłodzenia przez cały rok, niewiele miejsca do dyspozycji na dachu lub zewnątrz budynku, np. biurowiec z serwerownia lub laboratorium wewnątrz, określone przeznaczenie pomieszczeń i użytkowników


Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie agregatu wody lodowej ze zintegrowanym system FC w jednej obudowie. Najczęściej o wyborze tego rozwiązania decyduje bardzo mała dostępna powierzchnia przeznaczona na montaż zewnętrzny urządzeń. Urządzenie tego typu dostarcza do budynku schłodzone medium (mieszanka glikolu) automatycznie w zależności od temperatury zewnętrznej, uruchamiając system FC lub obwody sprężarkowe. Schłodzone medium służy do zasilania w budynku np. szaf klimatyzacyjnych lub chłodnic wentylatorowych w zależności od charakteru pomieszczenia.Zalety rozwiązanie jest oczywiście niewielka ilość miejsca potrzebnego na montaż agregatu oraz zwarta konstrukcja. Samo rozwiązanie wymaga jednak pełnego projektu instalacji klimatyzacyjnej uwzględniającego docelowe obciążenie cieplne oraz praktycznie zmusza inwestora do zakupu agregatu z FC z docelową mocą już na początku funkcjonowania budynku, o ile zaprojektowano jeden agregat. Wydajność sekcji FC w tego typu agregacie jest zasadniczo limitowana konstrukcja samego agregatu, a jej wydajność przeważnie nie jest optymalnie dopasowana do potrzeb projektu. Pod względem bezpieczeństwa parametrów klimatu w pomieszczeniach należy w tym przypadku, o ile to możliwe, stosować podwójne pompy obiegowe, przewymiarować agregat, aby awaria jednej ze sprężarek nie obniżyła wydajności agregatu poniżej zapotrzebowania na chłód budynku czy pomieszczenia.

Budynek wymagający chłodzenia przez cały rok ze stosunkowo duża powierzchnia na dachu lub obok budynku, np. fabryka wymagająca chłodzenia technologicznego

W tym wypadku dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie klasycznego agregatu wody lodowej oraz wolno stojącej suchej chłodnicy FC dobranej wydajnościowo optymalnie na warunki zimowe. Takie rozwiązanie daje możliwość montażu głównych elementów systemu na najbardziej dogodnych lokalizacjach oraz optymalizuje koszty inwestycyjne poprzez dobór chłodnicy FC dokładnie do zaprojektowanego obciążenia. Bezpieczeństwo pracy takiego systemu w porównaniu z punktem 1. nieco wzrasta, chociażby z powodu zablokowania takich elementów jak wentylatory w agregacie wody lodowej i chłodnicy FC. PPH COOL specjalizuje się w takich rozwiązaniach, a jednym z przykładów jest instalacja na budynku jednego z operatorów internetowych na Śląsku firmie 3S Factory.


Budynek lub część budynku wymagająca chłodzenia przez cały rok, pomieszczenia do systematycznej rozbudowy powierzchni wymagającej chłodzenia; np. serwerownie, kolokacje rozbudowywane wraz z rozwojem zapotrzebowania na moc chłodniczą

Rozwiązaniem są zestawy klimatyzacji precyzyjnej składające się z szafy klimatyzacyjnej z wbudowanymi układami sprężarkowymi i systemami FC współpracującej z własną sucha chłodnicą realizującą zadanie odprowadzenia ciepła skraplania w okresie letnim raz zasilenia chłodnic FC w szafach zimnym glikolem w okresach zimowych. Zaletami takiego rozwiązania jest możliwość łączenia zestawów w układy szeregowe, a co za tym idzie dokładnie w miarę potrzeb zestawów o aktualnie potrzebnej mocy. Wyżej wymienione przykłady wskazują na konieczność dokładnej analizy wymagań klienta oraz uwarunkowań obiektowych zanim firmy oferujące rozwiązania FC przystąpią do opracowywania ofert. Jest to też obowiązek projektantów, którzy powinni we własnych założeniach zawsze mieć na względzie ograniczanie przyszłych kosztów eksploatacyjnych związanych głównie ze zużyciem energii, a co za tym idzie również ochronę środowiska.



PPH COOL firma z ponad 30–letnią obecnością na rynku ma szerokie doświadczenie w zakresie oferowanych rozwiązań energooszczędnych i zawsze jest do dyspozycji zainteresowanych.