Cool: Czynnik R290

Propan jako gaz techniczny jest dość szeroko stosowany w otaczającej nas rzeczywistości co przeciętny beneficjent przestał postrzegać jako zjawisko nadzwyczajne czy też niebezpieczne. Powszechna dostępność np. gazu ziemnego w mieszkaniu, stosowanie 11 kg butli propanowych do kuchenek w domach czy też LPG w samochodach nikogo nie dziwi i w większości przypadków nie niepokoi. W przypadku zastosowania R290 w urządzeniu chłodniczym jest jednak inaczej i do głosu dochodzi obawa , czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że samo chłodnictwo dla większości ludzi jest rodzajem magii a dodatkowo propan w zestawieniu z techniką chłodniczą jest czymś niezrozumiałym a nawet groźnym . Stąd typowe opisane poniżej obawy klientów , które staramy się od razu rozwiać.


Pierwsza - czynnik palny – groźba pożaru


Palność R290 jest niekwestionowana ( jest to czynnik klasy palności A3) jednak prawdopodobieństwo zapłonu/wybuchu jest niezwykle niskie. Powstanie wybuchu wymaga zaistnienia jednocześnie źródła zapłonu i atmosfery wybuchowej ( niebezpiecznego stężenia propanu w powietrzu).


Następujące powody praktycznie wykluczają zaistnienie takiej sytuacji:

  •    układy chłodnicze zawierające propan w urządzeniach typ lada chłodnicza w supermarkecie są związane przepisami limitującymi ilość propanu w układzie; wg najnowszych przepisów jest to 0,5 kg co w praktyce w przypadku wycieku w przestrzeni sklepu nie wytworzy niebezpiecznego stężenia w powietrzu.
  •    lokalizacja urządzeń takich jak chiller ( np. marki COOL ) z zawartością R290 to otwarte przestrzenie na zewnątrz budynków ;
    

Lokalizacja ta zapewnia swobodne przewietrzanie urządzenia i zapobiega tworzeniu się niebezpiecznego stężenia w przypadku wycieku . Konstrukcja urządzenia jest typu otwartego, łatwo poddaje się wentylacji naturalnej i nie tworzy zamkniętych przestrzeni grożących gromadzeniem się R290. Ilości czynnika w takim urządzeniu są niewielkie ( w zależności od wielkości modelu najbardziej popularne modele zawierają od 2,5 do 10 kg na jeden układ chłodniczy ). Dodatkowo w urządzeniu wyeliminowano komponenty mogące być potencjalnie źródłem zapłonu.

Druga : urządzenia chłodnicze z R290 muszą być wykonane w standardzie przeciwwybuchowym ATEX


Nie muszą. Zgodnie z przepisami standard ATEX dotyczy tych urządzeń, które z założenia mają pracować w atmosferze wybuchowej ( np. kopalnie lub zakłady petrochemiczne ). W standardowym zastosowaniu nie mamy do czynienia z pracą w takiej atmosferze. Samo urządzenie ma niektóre komponenty zgodne z dyrektywą ATEX ale tylko te, które mają styczność z R290 np. sprężarki.

Budowa urządzenia oraz ich lokalizacja robocza to podstawowe czynniki zapewniające bezpieczne użytkowanie.