Co to jest chłodnictwo amoniakalne?

Jednym z powszechnie stosowanych czynników chłodniczych jest amoniak. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie zasobów, zwiększenie efektywności i zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa. Oczywiście jeżeli cały proces przebiega prawidłowo. Chłodnictwo amoniakalne wykorzystywane jest na szeroką skalę w branży gastronomicznej oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest transportowanie lub magazynowanie produktów w niskiej temperaturze. Na czym polega chłodnictwo amoniakalne?


Dlaczego amoniak to powszechny czynnik chłodniczy?

Przede wszystkim amoniak jest naturalnym czynnikiem chłodniczym, co jest jego dużym atutem. Ma zerowy potencjał GWP i ODP, dzięki czemu uznaje się go za jedno z rozwiązań najbardziej przyjaznych środowisku. Dodatkowo zapewnia wysoką wydajność chłodniczą, co może być kluczowe dla inwestora. W ostatnich latach stopniowo ogranicza się użytkowanie syntetycznych freonów i popularność zyskuje właśnie amoniak. Z powodzeniem może być użytkowany w amoniakalnych instalacjach chłodniczych różnej wielkości, w tym przede wszystkim w średnich i dużych. Jako czynnik chłodniczy cechuje się dużą żywotnością i zmniejszonym poborem energii, co przekłada się na redukcję kosztów całego procesu.

Gdzie stosuje się tego typu instalacje?

Amoniakalne urządzenia chłodnicze stosuje się bardzo szeroko tam, gdzie wymagane jest utrzymanie temperatury w przedziale od -45°C do +10°C. W praktyce oznacza to, że mogą znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie. Wzrost popularności tego typu sprzętu widzimy zwłaszcza w ostatnich latach, gdy koszty energii elektrycznej rosną, a rządy wprowadzają dodatkowe ograniczenia w zakresie eksploatacji urządzeń na bazie syntetycznych freonów.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Odpowiednio przygotowane i eksploatowane systemy chłodnicze z amoniakiem są wydajne i bezpieczne. To niezwykle ważne, ponieważ opary amoniaku wykazują dużą szkodliwość dla ludzi i zwierząt. Właśnie dlatego systemy tego typu posiadają dedykowane detektory, które sprawdzają w czasie rzeczywistym stężenie amoniaku w powietrzu. Jeżeli przekracza ono bezpieczne normy, to proces chłodzenia jest wstrzymywany i weryfikuje się przyczynę problemu. Standardowo wycieki amoniaku się pojawiają, a szkodliwa jest nawet niewielka ilość amoniaku. Właśnie dlatego systemy tego typu mogą pracować bezobsługowo, co także jest dużym atutem dla inwestora. Regularne serwisowanie i wykonywanie przeglądów pomoże w zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa i utrzymaniu wydajności systemu. Chłodnictwo i klimatyzacja coraz chętniej korzystają z amoniaku z korzyścią dla środowiska i naszego budżetu.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl