Climaveneta: Zasada działania wież chłodniczych zamkniętych hybrydowych

Wieże hybrydowe typu zamkniętego są w pełni przystosowane do pracy bez glikolu, z wymiennikiem ze stali nierdzewnej umieszczonym poza strumieniem powietrza.

Nasze wieże budujemy z myślą o łatwym serwisie, czyszczeniu i demontażu. Od ponad 25 lat produkujemy wieże z wężownicą użebrowaną zmniejszającą rozpylanie, gwarantującą uzyskanie możliwie najmniejszych strat wody.

Praca na mokro: Zawór obejściowy jest zamknięty (6), woda w obiegu wieży opuszczając wymiennik płytowy (8) jest najpierw kierowana do do wężownicy (5), a następnie jest rozpylana dyszami (3) pod wysokim ciśnieniem na łatwy do czyszczenia wkład polietylenowy (2).

Woda jest wstępnie chłodzona w wężownicy (5) o wartość ciepła jawnego a następnie o wartość ciepła utajonego przez odparowanie na wkładzie (2).

Przy pracy w trybie mokrym rozpraszanie energii na wężownicy użebrowanej wynosi od 5% do 10%.

Praca na sucho/mokro: część wody chłodzącej jest kierowana na by-pass przez zawór elektromagnetyczny o płynnej wydajności (6). Czujnik temperatury zimnej wody powracającej z wymiennika steruje nastawą zaworu tak aby zminimalizować ilość wody która ma zostać rozpylona na wkładzie polietylenowym (2). Taki tryb pracy zmniejsza bezpośrednią wymianę ciepła powietrze/woda na korzyść wymiany w suchej chłodnicy (5), utrzymując wymianę woda/woda w wymienniku płytowym na założonym poziomie.

W zależności od warunków zewnętrznych w trybie suchym rozpraszanie energii może wynieść od 30% do 70%.

Praca na sucho: Zawór obejściowy (6) jest całkowicie otwarty, tak więc całość strumienia wody odpływa bezpośrednio z wężownicy rurkowej do wanny: nie ma rozpylania wody na wkład, parowania wody, nie ma więc zużycia wody.

Całą energię można rozproszyć na wężownicy zmniejszającej rozpylanie.