Sprężarki hermetyczne Danfoss

W nowoczesnych instalacjach chłodniczych wymagane jest stosowanie innowacyjnych i dedykowanych dla danego typu instalacji

Urządzeń chłodniczych, które zapewnią jakość, efektywność i bezpieczeństwo eksploatacji na wysokim poziomie.

Danfoss – producent sprężarek hermetycznych wyróżnia się tym, że dla każdego zakresu temperatur pracy posiada w ofercie zarówno sprężarki tłokowe jak i sprężarki typu scroll.

W układach niskotemperaturowych zastosowanie znajdują sprężarki tłokowe serii NTZ (dawniej LTZ) oraz sprężarki scroll serii LLZ. W układach średnio i wysokotemperaturowych polecane są sprężarki tłokowe MTZ oraz spiralne MLZ, SZ oraz serii H (HRP, HLP, HCP).

W produkcji wszystkich urządzeń marki Danfoss, przy produkcji sprężarek zwłaszcza – wykorzystuje się wysokiej jakości materiały i nowoczesne technologie, aby produkt końcowy mógł pracować efektywnie i bezawaryjnie przez wiele lat.

Sprężarki tłokowe MTZ/NTZ

Najbardziej rozpoznawalnymi sprężarkami firmy Danfoss są niebieskie „tłokówki”:

  • serii MTZ – przeznaczone do pracy w średnim zakresie temperatur odparowania i
  • serii NTZ (dawniej LTZ’ty) – zaprojektowane do układów niskotemperaturowych.


Ich największą zaletą jest to, że są one napędzane silnikami w 100% chłodzonymi parami czynnika chłodniczego oraz, że mają: płytki zaworowe w kształcie pierścienia zapewniające wysoką sprawność, wewnętrzne zabezpieczenie silnika i jego wysoki moment obrotowy. Poza tym sprężarki MTZ mają dużą objętość wewnętrzną, która zabezpiecza je przed ryzykiem uderzeń cieczowych, gdy ciekły czynnik dostanie się do sprężarki.

Sprężarki serii MTZ oferowane są w różnych wersjach zasilania silników w zależności od napięcia (jedno- i trójfazowe) i częstotliwości (50 lub 60 Hz) oraz w zakresie pojemności skokowej od ok. 5 do blisko 50 m3/h. Wszystkie modele przystosowane są do łączenia w układy wielosprężarkowe, które mogą być wyposażone w statyczny układ wyrównania oleju (dla układów do 3 szt sprężarek) lub w układ dynamiczny (dla układów powyżej 3 szt. sprężarek).

Układy wielosprężarkowe buduje się zazwyczaj dla zapewnienia większego zakresu wydajności oraz uzyskania kilku stopni regulacji systemu. W wielu przypadkach cel ten można uzyskać innych sposobem – stosując sprężarki VTZ ze zmienną prędkością obrotową, które podobnie jak MTZ’ty przeznaczone są do czynników R404A, R507, R134a i R407C. 

Sprężarki tłokowe VTZ ze zmienną prędkością obrotową

Sprężarki spiralne z serii MLZ i LLZ są zaprojektowane do zastosowań chłodniczych MBP i LBP. Zapewniają efektywną i niezawodną pracę dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiającej podatność spiral i dzięki specjalnemu opatentowanemu zabezpieczeniu termicznemu. Poza tym sprężarki te są wyjątkowo ciche, gdyż spirale umożliwiają płynne i stałe sprężanie, a brak zaworów ssących i tłocznych oraz unikalny zawór zwrotny płytkowo-pierścieniowy zapewnia pracę bez wibracji.

Wymieniając zalety nie można zapomnieć o opcjonalnym dla sprężarek LLZ zestawie ekonomizera, który powoduje zwiększenie efektywności i wydajności sprężarki z wtryskiem pary. System wykorzystuje dochładzacz na linii cieczowej. Podczas procesu część ciekłego czynnika odparowuje w ekonomizerze, a następnie jest wtryskiwana przez króciec ciśnienia międzystopniowego sprężarki. Zapewnia to dodatkową wydajność chłodniczą oraz zwiększa efektywność układu o ponad 20%.

Sprężarki LLZ i MLZ bez problemu można łączyć w układy typu tandem lub układy wielosprężarkowe a dzięki swoim gabarytom doskonale nadają się do stosowania w miejscach o ograniczonej przestrzeni i w agregatach skraplających o zwartej budowie. Stosowane są przez Danfoss w agregatach skraplających z rodziny Slim Pack oraz Optyma Plus.

Sprężarki spiralne do zastosowań w klimatyzacji 

Sprężarki spiralne Performer przeznaczone są do układów klimatyzacji i pomp ciepła, do stosowania z czynnikami R407C i R134a. 

Fabrycznie napełnione są olejem poliestrowym (POE) lub poliwinylowym (PVE). Sprężarki serii H (HRP, HLP, HCP) dostępne są w wersjach jedno lub trójfazowych i z reguły przeznaczone są do pracy w układach jednosprężarkowych. Sprężarki o większej wydajności (serii SZ) dostępne są w wersji trójfazowej i mogą być stosowane zarówno w układach jedno- jak i wielosprężarkowych. 

  • Seria HRP: klimatyzatory indywidualne, R407C, olej PVE lub POE.
  • Serie HLP & HCP: układy klimatyzacyjne średniej wydajności, R407C, olej PVE lub POE.
  • Seria SZ: układy klimatyzacyjne dużej wydajności; chillery, R407C i R134a, olej POE.
  • Seria SH: układy klimatyzacyjne dużej wydajności; chillery, R410a, olej POE.
  • Seria VSH: układy klimatyzacyjne z płynną regulacją wydajności, R410a.


Zastosowania sprężarek Danfoss

Z uwagi na bardzo szeroki zakres produktów, nie sposób wymienić wszystkich miejsc zastosowań opisanych urządzeń.

Najbardziej znanymi jednak aplikacjami są:

  • Dla sprężarek MTZ, NTZ, MLZ i LLZ: komory chłodnicze i mroźnicze w mini marketach/supermarketach, restauracjach, sklepach osiedlowych, stacjach benzynowych, komory fermentacyjne, osuszacze powietrza, zamrażarki do lodów, agregaty skraplające – a w szczególności agregaty chłodnicze produkcji Danfoss w obudowie: SlimPack i Optyma Plus.
  • Dla sprężarek SZ i H (HRP, HLP, HCP): agregaty wody lodowej, pompy ciepła i zespoły sprężarkowe central klimatyzacyjnych firm takich jak np. Rhoss, Trane, Klimor, MTA, Thermocold, Dan-Poltherm, CLIMA-PRODUKT, VBW i wiele innych.


Uwaga: ogromną zaletą wszystkich produktów Danfoss jest szeroka dostępność i szczegółowość materiałów technicznych w języku polskim, dostępność programów doborów urządzeń oraz dostępność samych urządzeń chłodniczych, automatyki i części zamiennych wprost z magazynów dystrybutora.

Adam Klein – Product Manager produktów Danfoss

Importer Autoryzowany Dystrybutor Danfoss

ELEKTRONIKA SA tel 58 66 33 300

www.elektronika–sa.com.pl


Źródło: „Chłodnictwo” tom XLIX 2014 r. nr 5