Wilo: Jedna pompa do wszystkich zastosowań

Nowa pompa Wilo-Yonos MAXO i Wilo-Yonos MAXO-D

Niepodważalną zaletą nowej rodziny pomp Wilo-Yonos MAXO jest wyjątkowo szeroki przedział temperatury przetłaczanego medium od -20 do 110°C oraz wytrzymałość na temperaturę otoczenia od -20 do 40°C. Ta innowacyjna cecha, do tej pory nieosiągalna w porównywalnych typoszeregach sprawia, że pompa Wilo-Yonos MAXO jest uniwersalnym rozwiązaniem do każdej aplikacji. Do zastosowań w obiegach: instalacji grzewczych, wentylacji, chłodnictwa i klimatyzacji, OZE – układów solarnych oraz geotermalnych. Doskonale sprawdzą się w: domach wielorodzinnych, budynkach mieszkalnych, nieruchomościach komercyjnych, obiektach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, urzędach, przemyśle. Dopuszczalne przetłaczane medium: woda grzewcza, mieszanki woda/glikol o maksymalnym stężeniu 1:1 (w przypadku domieszek glikolu należy skorygować dane dotyczące wydatku pompy odpowiednio do podwyższonej lepkości).

Pompy Wilo-Yonos MAXO charakteryzuje najwyższy stopień sprawności dzięki technologii ECM, czyli EEI ≤0,23 i minimalny pobór mocy 5 W.

Rozwiązania optymalizujące obsługę.

Panel sterujący

Pompa Wilo-Yonos MAXO jest wyposażona w wielofunkcyjny wyświetlacz LED, umożliwiający regulację oraz kontrolę pracy pompy w każdej chwili. Wyświetlacz jest czytelny, a obsługa intuicyjna. Wybór wszystkich funkcji i opcji ustawień jest prosty i przejrzysty. Na wyświetlaczu LED przedstawiana jest wartość wysokości podnoszenia, wyrażona w mH2O. Wartość zadaną można ustawić lub zmienić za pomocą czerwonego pokrętła Wilo z precyzją co 0,5 m. Pełna diagnostyka stanów pracy oraz awarii, prezentowana jest na wyświetlaczu w postaci przyporządkowanych konkretnych kodów błędów, pozwalając na szybszą i skuteczną naprawę. Prosta nastawa parametrów pracy za pomocą czerwonego pokrętła Wilo Regulacja nastawy oraz trybu pracy pompy realizowana jest za pomocą czerwonego pokrętła Wilo. Pozwala ono na precyzyjną nastawę wartości wysokości podnoszenia w jednym z dwóch trybów regulacji różnicy ciśnień bądź na wybór jednej z trzech nastaw stałej prędkości obrotowej.

Funkcje zapewniające bezpieczeństwo pracy

Zbiorcza sygnalizacja awarii

Pompy Wilo-Yonos MAXO wyposażone są w zintegrowaną sygnalizację awarii. To cecha, która wyróżnia ten typoszereg na rynku. Bezpotencjałowy styk, zaprojektowany jako normalnie zamknięty (NZ), pozwala na wyprowadzanie sygnału o pojawieniu się awarii do zewnętrznego układu automatyki budynku (BMS). Obciążenia styków: dopuszczalne minimalne: 12 V DC, 10 mA; dopuszczalne maksymalne 250 V AC, 1A. Styk awarii pozostaje zamknięty w następujących warunkach: pompa pozostaje bez napięcia sieciowego, nie występuje awaria, całkowita awaria modułu regulacyjnego. Styk awarii rozwiera się, gdy pompa jest zasilana i następuje jeden z następujących błędów: przeciążenie sinika, zbyt wysoka temperatura modułu regulacyjnego, zbyt wysokie natężenie prądu, zablokowanie pompy, uszkodzone połączenie miedzy silnikiem a modułem regulacyjnym, zbyt niskie bądź zbyt wysokie napięcie sieciowe. Zintegrowane, pełne zabezpieczenie silnika Dla pełnego komfortu użytkowania wysokosprawne pompy Wilo-Yonos MAXO wyposażone są w zintegrowane zabezpieczenie silnika, chroniące pompę przed wystąpieniem nadmiernej temperatury, prądem czy zablokowaniem wirnika. Dzięki temu nie jest wymagany zewnętrzny wyłącznik ochronny silnika.

Funkcje zapewniające komfort pracy

Funkcja deblokady pozwalająca na odblokowania wirnika po okresie przestoju Częstym problemem pojawiającym się szczególnie jesienią, przed rozruchem pompy, było zablokowanie wirnika spowodowane tzw. kamieniem kotłowym osadzającym się na wirniku. Funkcja odblokowania pozwala na wprowadzenie wirnika w ruch rotacyjny w obu kierunkach, aż do wyswobodzenia wirnika i poprawnej pracy pompy. W nowych pompach Wilo-Yonos MAXO dzieje się to całkowicie automatycznie.

Automatyczny powrót do ustawionych parametrów pracy

W przypadku zaniku napięcia, spowodowanego wyładowaniami atmosferycznymi bądź też awarią sieci, pompa nie przechodzi do ustawień fabrycznych, lecz powraca do nastawy sprzed awarii. Pozwala to uniknąć konieczności ponownych wizyt u klienta celem programowania pompy po każdym zaniku napięcia.

Automatyczne odpowietrzania komory wirnika bez konieczności używania śruby odpowietrzającej

Odpowietrzenie komory wirnika następuje automatycznie, dzięki systemowi automatycznej regulacji prędkości obrotowej oraz wewnętrznej budowie pompy. Podczas przepływu medium w przestrzeni wirnika filtr znajdujący się w wale oraz wkładka filtracyjna na płycie łożyskowej zmniejszają przedostawanie się najmniejszych cząsteczek ściernych. Uszczelnienie pomiędzy wirnikiem a płytą łożyskową zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń w szczelinie łożysk po stronie silnika. Korzyści: szybkie automatyczne odpowietrzenie komory wirnika ogranicza ryzyko pracy na sucho oraz powstawania szumów. Rozwiązania oszczędzające czas przy instalacji Wygodne i szybkie podłączenie w różnych pozycjach z zastosowaniem wtyczki Wilo. Podłączenie przewodu sieciowego i przewodu zbiorczej sygnalizacji awarii ma zintegrowane zabezpieczenie przed wyrwaniem. Wtyczka Wilo umożliwia szybkie i proste podłączenie w różnych pozycjach montażowych. Ułatwia to pracę wykonawcom.


Najwyższa sprawność pracy, szeroki zakres zastosowań oraz szybki zwrot z inwestycji!

Rozbudowana charakterystyka pracy

Zastosowanie charakterystyki 3-biegów stałej prędkości obrotowej w wybranych pompach Wilo-Yonos MAXO, pozwoli na szybsze i sprawniejsze wyregulowanie nowej, energooszczędnej pompy w modernizowanych instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych czy chłodniczych.

Kompatybilna z modernizowaną instalacją

Tworząc pompę Wilo-Yonos MAXO pomyślano zarówno o wykonawcy instalacji, gwarantując mu zamiennik dla starych, stałoobrotowych pomp, jak również o inwestorze, oferując urządzenie przynoszące oszczędności każdego roku eksploatacji w instalacji. W broszurze pompy znajduje się szczegółowa lista zamienników, co ułatwia dobór odpowiedniego modelu.

Zalety produktu

  • szeroki zakres zastosowań do pracy z medium od -20 do 110°C;
  • uniwersalność aplikacji dzięki wytrzymałości na temperaturę otoczenia od -20 do 40°C;
  • maksymalne bezpieczeństwo pracy całej instalacji, dzięki standardowo wbudowanej zbiorczej sygnalizacji awarii;
  • wygodne i szybkie podłączenie w różnych pozycjach z zastosowaniem wtyczki Wilo;
  • funkcja automatycznego powrotu do ustawionych parametrów pracy w przypadku zaniku napięcia;
  • funkcja deblokady, pozwalająca na odblokowanie wirnika po okresie przestoju;
  • zintegrowane pełne zabezpieczenie silnika;
  • funkcja automatycznego odpowietrzania komory wirnika – bez śruby odpowietrzającej
  • prosta nastawa parametrów pracy za pomocą czerwonego pokrętła Wilo;
  • płynne dopasowanie wydajności w zależności od wybranej charakterystyki pracy Δp-c (stałociśnieniowa) lub Δp-v (zmiennociśnieniowa);
  • wyświetlacz LED do wskazywania zadanej wysokości
  • podnoszenia z dokładności do 0,5 m oraz komunikatów o kodzie błędu;
  • powłoka kataforetyczna (KTL) na korpusie pompy zapobiega korozji w przypadku tworzenia się kondensatu;
  • prosta wymiana 1:1 ze starymi, standardowymi pompami, dzięki takim samym wymiarom montażowym nowych pomp.