Woda dla celów chłodniczych. Równowaga wskazana.

Woda przeznaczona dla celów chłodniczych powinna spełniać dwa podstawowe warunki, a mianowicie: umożliwiać odprowa­dzenie odpowiedniej ilości ciepła, nie stanowić zagrożenia dla systemu chłodniczego.

I czynnik decydujący o wielkości zużycia wody

O ilości odprowadzanego ciepła, a w konsekwencji o wielkości zużycia wody chłodzącej, decyduje jej tempe­ratura. Zużycie wody jest odwrotnie proporcjonalne do różnicy temperatur wody wprowadzanej do systemu chłodniczego i opuszczającej ten sys­tem [1]. Opisuje to następująca za­leżność [1]:

W= Q/(CAT) [kg/h],

gdzie:

W = zużycie wody chłodzącej

Q = ilość odprowadzanego ciepła (J/h)

C = ciepło właściwe wody (J/K« kg)

AT = różnica temperatur wody

II czynnik decydujący o wielkości zużycia wody

Innym czynnikiem decydującym o wielkości zużycia wody jest rodzaj obiegu chłodzącego. Najbardziej wodochłonne są obiegi otwarte, w któ­rych woda jest wykorzystywana jedno­krotnie. W mniej wodochłonnych obiegach zamkniętych wodę po ogrza­niu w systemie chłodniczym poddaje się schłodzeniu i zawraca do systemu, a straty powstające wskutek parowania uzupełnia się wodą dodatkową.

Obieg bezprzeponowy i przeponowy

Jeśli woda chłodząca styka się bez­pośrednio z medium chłodzonym, to taki obieg określa się mianem obiegu bezprzeponowego, a wskutek tego kontaktu woda chłodząca może ule­gać zanieczyszczeniu. W systemach przeponowych woda nie kontaktuje się bezpośrednio z chłodzonym me­dium, co pozwala uniknąć tego rodza­ju problemów, ale z kolei sama woda może stanowić zagrożenie dla ele­mentów systemu chłodzącego.

Zagrożenia dla systemu chłodnicze­go, jakie może stanowić woda chło­dząca:

  • powstawanie osadów i korozja,
  • głównym czynnikiem decydują­cym o możliwości powstawania osadów bądź też agresywności względem betonu lub innych materiałów pozo­stających w kontakcie z wodą jest stan równowagi węglanowo-wapniowej.


Stan ten określa się najczę­ściej w oparciu o obliczenia indeksu Langeliera Jl:

Jl = PH - PHs

w którym:

pH = rzeczywista wartość pH wody,

pHs = pH wody w stanie nasyce­nia, obliczane w oparciu o współczyn­niki będące funkcjami temperatury, suchej pozostałości, twardości i zasa­dowości ogólnej wody.

Wartości indeksu Langeliera inter­pretowane są następująco:

Jl < 0 - woda zawiera agresywny dwutlenek węgla i jest agresywna względem betonu,

Jl = 0 - woda nie ma agresywnego charakteru względem betonu i nie ma tendencji do wytrącania węglanu wapnia (jest stabilna),

Jl > 0 - woda jest nieagresywna i ma tendencję do wytrącania węglanu wapnia w postaci osadu.



W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której wy­stępuje „niedobór" dwutlenku węgla (określanego mianem „dwutlenku węgla równowagi"), w wyniku czego z wapniowej twardości węglanowej (tzw. przemijającej) powstaje nieroz­puszczalny w wodzie węglan wapnia, zgodnie z reakcją:

Ca(HCO3)2 -* CaCOsl + CO2T + H2O

Stałych Czytelników odsyłam tu do artykułu w „Magazynie Instalatora" [3], w którym przedstawione zostały szerzej podstawowe informacje o sposobie ob­liczania indeksu Langeliera i interpre­tacji otrzymanych tą drogą wyników.

Uwaga:

Jakkolwiek ocena stabilności wody w oparciu o określenie stanu równo­wagi węglanowo-wapniowej jest po­wszechnie stosowana, to jednak infor­macje uzyskane tą drogą należy trak­tować jako orientacyjne, gdyż nie za­wsze wody ocenione jako nieagresywne są nimi w rzeczywistości, a skłon­ność do wytrącania węglanu wapnia nie zawsze oznacza skłonność do two­rzenia tzw. kamienia wapiennego na chłodzonej powierzchni.

Termostabilność wody

W systemach zamkniętych stosuje się dodatkowo wymóg termostabilności wody, tj. braku skłonności do wytrąca­nia węglanu wapnia w warunkach ko­lejno po sobie następujących cykli jej ogrzewania i schładzania. Oceny termo­stabilności dokonuje się w oparciu o ob­liczenia indeksu termostabilności i in­deksu wytrącania [ 1 ]. 

Kiedy wodę można uznać za termostabilną?

Nie wchodząc w szczegóły wyznaczania tych wskaźni­ków, w praktyce uznaje się wody natu­ralne za termostabilne, jeśli charakte­ryzują się twardością węglanową 2,86 mval/l (ok. 150 mg CaCOa/l), a nie ter­mostabilne o twardości węglanowej > 5,71 mval/l (ok. 285 mg CaCO3/l); wo­dy o twardości węglanowej pomiędzy tymi wielkościami określa się mianem wód o ograniczonej termostabilności [1]. Obecność w wodzie koloidalnych substancji organicznych poprawia nie­kiedy jej termostabilność [1],

Jakie są dodatkowe czynniki wpływające na tworzenie się osadów w systemach chłodniczych?

Są to zawiesiny od­kładające się na chłodzonych po­wierzchniach, a także większe ilości związków żelaza i manganu, tworzące wraz z innymi substancjami rozpusz­czonymi trudno rozpuszczalne związ­ki dające podobne efekty [1].

Obecność w wodzie substancji biogennych

Odrębnym problemem jest obec­ność w wodzie substancji biogennych (nieorganiczne związki fosforu i azo­tu), które sprzyjają masowemu rozwo­jowi organizmów żywych i w konse­kwencji powstawaniu obrostów biolo­gicznych. W praktyce trudno jest obniżyć zawartość biogenów w wodzie do poziomu, który radykalnie zapo­biegnie powstawaniu obrostów. Z te­go względu problem obrostów rozwią­zuje się zazwyczaj, stosując dezynfek­cję wód chłodniczych. Spośród po­wszechnie stosowanych dezynfektantów najlepszych efektów należy ocze­kiwać, stosując dwutlenek chloru, który bardzo aktywnie reagując z chlorofilem, powoduje jego destruk­cję, co w konsekwencji prowadzi do niszczenia fitoplanktonu (planktonu roślinnego) tworzącego obrosty [2].

Inne zagrożenie - korozja

Oprócz odkładania się osadów innym zagrożeniem dla systemów chłodzących jest korozja, na którą mają wpływ koro­zyjne własności wody. Analizę czynni­ków wpływających na korozję materia­łów stosowanych w instalacjach wodo­ciągowych można znaleźć w jednym z poprzednich artykułów w „Magazynie Instalatora" [4]. Tu warto jedynie przy­pomnieć, że czynnikami sprzyjającymi korozji betonu i żelaza mogą być -oprócz ujemnej wartości indeksu Langeliera informującej o obecności w wo­dzie agresywnego dwutlenku węgla - również jony chlorkowe i siarczanowe, które utrudniają tworzenie warstw pa­sywnych na powierzchni materiałów stykających się z wodą [4]. Czynnika­mi stymulującymi korozję są też roz­puszczone w wodzie gazy, przede wszystkim omówiony wyżej agresywny dwutlenek węgla, a także tlen [4]. Korozyjność betonu można ograniczyć, utrzymując pH wody na poziomie nie niższym niż 8,5. Korekta pH do pozio­mu 8,0-8,5 zapobiega też korozji miedzi [4]. Wysokie pH wody zapobiega również korozji cynku, szczególnie w przypadku niskiej zasadowości wody, która sprzyja korozji tego metalu; w ta­kich przypadkach pH należy podnieść co najmniej do poziomu 8,5. Z kolei ko­rozję żelaza można ograniczyć, utrzy­mując pH wody w przedziale 6,8-7,3, twardość i zasadowość na poziomie nie niższym niż 40 mg/l (w przeliczeniu na CaCCh), a przesycenie węglanem wap­nia w granicach 4-10 mg/l. Ponadto za­leca się stosowanie inhibitorów korozji (polifosforany, krzemiany) [4].

Metody wstępnego uzdatniania wody

W zależności od parametrów jako­ściowych wody przeznaczonej dla ce­lów chłodniczych można zastosować różne metody jej wstępnego uzdat­niania. Zagrożenia wynikające ze skłonności wody do wytrącania osa­dów węglanu wapnia można wydatnie zmniejszyć przez zamianę twardości węglanowej na nie węglanową. Uzy­skuje się to, stosując tzw. szczepienie kwasem, polegające na dawkowaniu do wody odpowiedniej ilości silnego kwasu mineralnego, zazwyczaj kwasu solnego lub (rzadziej) kwasu siarko­wego. Zamianę wapniowej twardości węglanowej na niewęglanową ilustru­ją poniższe równania:

  • szczepienie kwasem solnym: Ca(HCO3)2 + 2HG1 -* CaCl2 + 2GO2 + 2H2O,
  • szczepienie kwasem siarkowym: Ga(HGO3)2 + H2SO4^ GaSO4 + 2GO2 + 2H2O.



Twardość niewęglanową równo­ważna usuniętej twardości węglano­wej nie grozi tworzeniem się osadów na powierzchniach stykających się z wodą chłodzącą.

Istnieje inny sposób zapobiegania two­rzeniu się osadów?

Tak, innym sposobem zapobiegania two­rzeniu się osadów jest zmiękczanie wody. W przypadku wody dla celów chłodniczych wybiera się najczęściej zabieg najtańszy, jakim jest zmiękcza­nie na drodze dekarbonizacji. Polega ono na dawkowaniu wapna w postaci wody wapiennej lub mleka wapienne­go i usuwaniu wytrąconego z wody węglanu wapnia, a przebieg reakcji w przypadku wapniowej twardości wę­glanowej przedstawia się następująco:

Ga(HGO3)2 + Ga(OH)2 -* 2Ca-CO31 + 2H2O.



Na zakończenie należy zwrócić uwa­gę Czytelnika na fakt, że omówione po­wyżej skrótowo zagadnienia związane z zastosowaniem wody dla celów chłod­niczych odnoszą się do najczęściej spo­tykanych przypadków. Wymagania sta­wiane wodom chłodniczym w przypad­ku wielu zastosowań przemysłowych są znacznie bardziej restrykcyjne.


Źródło: www.instalator.pl

Autor: dr Sławomir Biłozor

Literatura:

1. A.L. Kowal, M. Świderska - Bróż. Oczyszczanie wody. Wyd. Naukowe PWN Warszawa - Wroctaw 1997.

2. Uzdatnianie wody. Procesy chemiczne i biologiczne. Praca zbiorowa pod red. J. Nawrockiego i S. Bitozora. Wyd. Nauko­we PWN Warszawa - Poznań 2000.

3. S. Bitozor. Trochę więcej o agresyw­nych własnościach wody. O czym infor­muje nas ocena równowagi węglanowo-wapniowej? „Magazyn Instalatora" nr (4) 2008.

4. S. Bitozor. Czynniki wpływające na ko­rozję materiatów stosowanych w instala­cjach wodociągowych „Magazyn Instala­tora" nr (2) 2008.