Alternatywa dla jonowymiennych zmiękczaczy wody

Zmiękczanie wody to proces usuwania związków powodujących twardość wody


Procesy te od lat stosuje się zarówno w instalacjach domowych jak i przemysłowych. Wody nietworzącej twardych osadów mineralnych wymagają instalacje grzewcze, chłodnicze, kotłowe czy technologiczne.


Cel stosowania zmiękczaczy regenerowanych solą

Celem stosowania zmiękczaczy regenerowanych solą jest wyprodukowanie wody miękkiej. Woda taka nie jest zalecana jako woda spożywcza, jednak zmiękczanie wydaje się być w wielu wypadkach nieodzowne, gdyż twarda woda sprawia problemy eksploatacyjne w sieciach wodociągowych i urządzeniach.

Jedną z wad wody miękkiej jest intensyfikacja procesów korozyjnych w przewodach wodociągowych oraz wypłukiwanie metali takich jak miedź i ołów z instalacji ( rury miedziane, zwory, krany, wylewki). Badania wykazały, że jony te w odpowiednio wysokim stężeniu mają szkodliwy wpływ na ludzi i zwierzęta.


Jaki proces jest wykorzystywany do zmiękczania wody?

Typowa stacja zmiękczania wody wykorzystuje proces chemicznej absorpcji wodorowęglanów wapnia poprzez złoża jonitowe. Złoża te wymagają częstej regeneracji chlorkiem sodu. W warunkach domowych minusy takiej stacji to ciągły zakup soli koniecznej do regeneracji złoża. Stacje działają na zasadzie wymiany jonowej, a więc po procesie zmiękczania w wodzie pojawiają się jony sodu. Przy diecie małosolnej zalecane jest stosowanie kolejnego etapu uzdatniania wody polegającego na odsalaniu wody w filtrach. Innym rozwiązaniem jest pobieranie wody do celów spożywczych jeszcze przed stacją zmiękczania.


Niekorzystne działanie soli wymaganej do regeneracjo złóż jonitowych

Sól wymagana do regeneracji złóż jonitowych, powoduje dodatkowe zanieczyszczenie ścieków i ma duży wpływ na procesy oczyszczania ścieków. Przy wzroście stężenia NaCl obserwuje się znaczne pogorszenie efektywności procesu biologicznego usuwania fosforu, nawet o kilkadziesiąt procent.

Z tego powodu dostawcy systemów oczyszczania ścieków wprowadzają klauzulę zakazującą oczyszczania ścieków zawierających solanki, wytwarzane w procesie regeneracji złóż jonitowych. Obecność solanki w ściekach może nawet potroić koszty inwestycyjne i operacyjne systemu oczyszczania ścieków.

Nie bez znaczenia przy obecnych cenach wody i ścieków jest fakt, że do wyprodukowania 1000 litrów wody miękkiej przy pomocy złoża jonowymiennego konieczne jest dodatkowe pobranie 100 litrów wody i odprowadzenie 100 l zasolonych ścieków.


Zakaz stosowania zmiękczaczy jonowymiennych

W wielu stanach USA zakazano stosowania zmiękczaczy jonowymiennych ze względu na zasolenie wód ściekowych.


Jak rozwiązać problem twardej wody?

Problem twardej wody może być rozwiązany na wiele sposobów. Można podejść do problemu w sposób, który pogodzi zarówno potrzeby konsumentów wody (woda twarda) jak i urządzeń i instalacji (woda miękka) - uzdatniać wodę zachowując jej skład chemiczny (wapń i magnez), ale jednocześnie przeorganizować struktury rozpuszczonych w wodzie minerałów, tak by nie krystalizowały w miejscach gdzie nie jest to pożądane (ściany instalacji).

Przykładem takiego rozwiązania jest technologia Hydropath, która wykorzystuje indukowany w wodzie zmienny sygnał elektryczny o częstotliwości około 150 kHz do przemodelowania struktur zwieszonych w wodzie jonów.

Generator sygnału elektromagnetycznego za pomocą pierścienia wykonanego z ferromagnetyków indukuje w wodzie prąd, czyli ruch elektronów. W tym przypadku woda jest nośnikiem prądu i przenosi indukowany sygnał przez cały system wodny. Oscylująca sinusoidalnie fala zmiennego prądu wpływa na dodatnio i ujemnie naładowane jony minerałów, powodując, że tworzą one grupy zwane klastrami. Klastry stanowią zarodki krystalizacji i w sprzyjających warunkach stają się jądrami krystalizacji w cieczy, czyli chronią powierzchnie przed osadzaniem się na nich wykrystalizowanych minerałów i ich związków.


Skuteczność technologii Hydropath

Testy i wdrożenia prowadzone od lat w rożnych zastosowaniach wykazały, że w porównaniu do istniejących innych fizycznych technologii uzdatniania, technologia Hydropath jest wielokrotnie skuteczniejsza i wydajniejsza.

Firma Hydropath oferuje szeroki zakres uzdatniaczy wody HydroFLOW. Od urządzeń małych domowych do dużych przemysłowych montowanych na rury o średnicy do 3 m.

Zastosowanie urządzeń HydroFLOW, pozwala na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie zmiękczania wody. Urządzenia przeciwdziałają powstawaniu osadów mineralnych, usuwają już wykrystalizowane osady kamienia kotłowego, przeciwdziałają korozji i namnażaniu bakterii oraz innych mikroorganizmów tworzących biofilm wewnątrz instalacji. Urządzenia HydroFLOW są stosowane z powodzeniem w wielu gałęziach przemysłu oraz w instalacjach budynków mieszkalnych i komercyjnych.

Urządzenia HydroFLOW zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający ich łatwy montaż bez przerywania normalnej pracy instalacji. Zazwyczaj urządzenia pracują 24 godziny na dobę i są skuteczne nawet przy braku przepływu wody.

Zalety stosowania urządzeń HydroFLOW

Zalety tej technologii uzdatniania wody to niskie koszty eksploatacji, brak konieczności serwisowania i obsługi, wysoka trwałość urządzeń. Koszt urządzeń HydroFLOW są podobne jak urządzeń do chemicznego zmiękczania wody, ale obniżenie kosztów operacyjnych powoduje, że zwrot z inwestycji wynosi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy w zależności od rodzaju instalacji.


Podsumowanie

Stosując niechemiczną technologię uzdatniania wody Hydropath:

  • Chronimy środowisko.
  • Chronimy zdrowie konsumentów wody.
  • Zabezpieczamy instalacje i urządzenia przed osadzaniem kamienia z twardej wody.
  • Ograniczmy stosowanie chemii np. antyskalantów i środków kondycjonujących wodę.
  • Eliminujemy wysokie koszty eksploatacyjne i obsługowe.
  • Utrzymujemy wysoką sprawność instalacji, urządzeń, systemów pomiarowych i regulacji.



Urządzenia HydroFLOW ograniczają przestoje serwisowe i wydłużają czas eksploatacji instalacji oraz urządzeń.

Technologia Hydropath pozwala na uzyskanie bardzo dużych oszczędności, które wykażemy w odniesieniu do Państwa indywidualnych potrzeb w trakcie spotkania z naszym przedstawicielem.



Hydropath Sp. z o.o.

www.hydropath.pl