Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nabijaniu autoklimatyzacji

Autoklimatyzacja to układ, który korzystnie wpływa na komfort naszych codziennych podróży autem. W systemie zastosowano układ podciśnieniowy, przez co popularna autoklima nigdy nie gwarantuje stuprocentowej szczelności. W związku z tym, co jakiś czas, należy ją nabijać czynnikiem chłodniczym, który ucieka z układu. Na czym polega nabijanie autoklimatyzacji i co powinieneś o tym wiedzieć? Sprawdź.


Na czym polega uzupełnianie czynnika chłodniczego w klimatyzacji samochodowej?

Uzupełnianie czynnika chłodniczego w autoklimie popularnie nazywane jest nabijaniem klimatyzacji. Cały proces polega m.in. na filtracji systemu, a także na uzupełnianiu ewentualnych braków czynnika chłodniczego. Ilość tego ostatniego z czasem maleje, a tempo zmian zależy od poziomu szczelności całego układu. Zabieg ten pozwala na przywrócenie wydajności autoklimie, a także poprawę działania systemu. Podczas profesjonalnej usługi, serwis klimatyzacji dba również o inne aspekty, w tym m.in. odgrzybianie i nieszczelność. Dzięki temu nieprzyjemny zapach z wentylatorów będzie tylko wspomnieniem, a Ty zadbasz o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.

Jak często nabijać klimatyzację w aucie?

Częstotliwość nabijania klimy w samochodzie zależy m.in. od szczelności układu oraz skali eksploatowania pojazdu. Standardowo rekomenduje się przeprowadzać ten zabieg minimum raz na dwa lata, jednak można robić to częściej. Dzięki temu zadba się o dłuższą żywotność układu i minimalizowanie zagrożenia spowodowanego poważniejszymi usterkami lub niekomfortową jazdą. Cały zabieg nabijania trwa do godziny. Czas ten ulega wydłużeniu, jeżeli serwis klimatyzacji zadba o kompleksową usługę związaną z klimatyzacją, w tym również jej czyszczenie i odgrzybianie. Warto, aby sprawdzono dokładnie skraplacz, nawiew, a także pozostałe elementy układu. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak działa klimatyzacja w Twoim aucie, to warto odwiedzić renomowany punkt. Zadbaj w ten sposób o swoje auto, komfort podróży i bezpieczeństwo.

Jak proces wygląda w dużym skrócie?

Sam proces nabijania klimatyzacji można w skrócie opisać w kilku podstawowych krokach. Są to:

  • podłączenie stacji roboczej;
  • weryfikacja: ciśnienia w układzie klimatyzacji;
  • wzrokowe sprawdzenie działania wentylatorów oraz napędu sprężarki;
  • odessanie czynnika i określenie ubytku;
  • uzupełnienie czynnika chłodniczego w postaci gazu;
  • diagnostykę działania układu (jeżeli ubytek jest zbyt duży);
  • weryfikacja wydajności chłodzenia po nabiciu.

Profesjonalny serwis to ponadto usługi serwisowe w warsztacie dotyczą jeszcze: wymiany filtra kabinowego, ozonowania i odgrzybiania układu, a także mycia i dezynfekcji parownika i kanałów wentylacyjnych. Przy tego typu usługach postaw na sprawdzone serwisy klimatyzacji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji