Ozonowanie samochodu - o czym musisz wiedzieć?

Wśród zabiegów wykorzystywanych w ramach walki z bakteriami i wirusami w samochodach znajduje się m.in. ozonowanie. To jedna z najbardziej skutecznych i wydajnych metod dezynfekcji pojazdów, co wpływa korzystnie na zwiększenie bezpieczeństwa ich użytkowników. Na czym polega ozonowanie samochodu? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.


Dlaczego stosuje się ozonowanie auta?

Proces ozonowania samochodu to jedna metod w walce z zanieczyszczeniami, które w wyniku eksploatacji pojawiają się i opanozują wnętrze samochodu. Musisz wiedzieć, że zabieg ten można wykonać zarówno w profesjonalnym serwisie, jak i w domowych warunkach. Zdecydowanie większą skutecznością i bezpieczeństwem cechuje się skorzystanie z usług fachowców. Ozonowanie kabiny pojazdu stosuje się po to, aby zmniejszyć ryzyko występowania chorób u jego użytkowników, a także ograniczyć możliwość rozwoju szkodliwych drobnoustrojów w tym np. koronawirusa, który może przyczynić się do groźnej choroby jaką jest covid-19. Ponadto ozonowanie auta usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz owady czy inne mikroorganizmy. To zabieg, który powinien być stosowany nie tylko przez osoby borykające się z alergią, ale także przez każdego, kto korzysta z samochodu. Jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas jazdy, to metoda ozonowania samochodu cechuje się dużą skutecznością.

Ozonowanie klimatyzacji samochodowej

Zabieg ozonowania klimy powinno być przeprowadzane regularnie. Ważne jest odpowiednie stężenie ozonu. Przestrzeń układu klimatyzacji samochodowej to doskonałe miejsce do rozwoju różnego rodzaju: grzybów, wirusów i bakterii. W systemie znajdują się małe przestrzenie, panuje w nim duża wilgoć, a także zacienienie. To idealne warunki, a nagromadzenie się szkodliwych drobnoustrojów może negatywnie wpływać na zdrowie użytkowników pojazdu i powodować groźne choroby. Ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie polega na wstawieniu do pojazdu generatora ozonu i skierowanie jego wylotu w kierunku schowka. To z tej przestrzeni klima w aucie pobiera powietrze. Następnie włącza się układ na pracę w obiegu wewnętrznym na najniższą możliwą temperaturę oraz największą moc dmuchawy. Kratki muszą być otwarte, a ozonator podłącza się do gniazda zapalniczki. Cały zabieg trwa od kilkunastu minut nawet do godziny, a wnętrze pojazdu musi być szczelnie zamknięte. W jego pobliżu nie powinny znajdować się żadne osoby. Po skończeniu procesu wystarczy dokładne wietrzenie auta przez kilka lub kilkanaście minut i jest ono gotowe do dalszego użytku. W ten sposób pozbywamy się przykrego zapachu.

Czym jest ozon i czy jest bezpieczny ?

Ozon jest gazem posiadającym cechy dezynfekujące. Prawidłowo przeprowadzona metoda ozonowania wnętrza jest bezpieczna zarówno w jej trakcie, jak i w podczas dalszej eksploatacji samochodu. Samo ozonowanie nie jest szkodliwe dla zdrowia. Dzięki ozonowaniu mamy przeprowadzenie dezynfekcji wnętrza i nie musimy do tego celu używać środków chemicznych. Działanie ozonu sprawia, że pozywamy się nieprzyjemnego zapachu wewnątrz samochodu.

Warto się zastanowić

Żyjemy w czasach pandemii koronawirusa. Może warto rozważyć zakup ozonatora, który będzie świadczył nam usługi ozonowania nie tylko do ozonowania samochodu, ale także ozonowania mieszkania i ozonowania pomieszczeń innych, również użytkowych, sprawiając, że poprawia się wentylacja pomieszczeń, w których przebywamy.Wszak nasze zdrowie jest najważniejsze.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja: (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl