Odgrzybianie klimatyzacji - na co zwrócić uwagę?

Montaż klimatyzacji we współczesnych autach stał się standardem. Wykorzystywana jest zarówno latem w okresie upałów, jak i zimą. Z jednej strony pomaga w zachowaniu komfortu cieplnego i zabezpiecza przed nadmiernym nagrzewaniem się auta, a z drugiej strony ułatwia ogrzewanie auta zimą i odpowiada m.in. za odparowywanie szyb. Ze względu na intensywną eksploatację tego systemu, wymaga on regularnego serwisowania i pielęgnacji. Jednym z zabiegów jest odgrzybianie klimatyzacji w aucie.


Czym jest odgrzybianie klimatyzacji?

Jak sama nazwa wskazuje, odgrzybianie klimatyzacji to profesjonalny zabieg, dzięki któremu można usunąć z układu szkodliwe bakterie i grzyby. Te drobnoustroje powodują nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również mogą być powodem wielu chorób układu oddechowego i nie tylko. Profesjonalne odgrzybianie układu w aucie sprawi, że wzrośnie komfort podróży, a także bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Zabieg można wykonać we własnym zakresie lub zdecydować się na profesjonalny serwis klimatyzacji.

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie

Kluczem do zachowania większego bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji auta jest jego staranna pielęgnacja. Odgrzybianie klimatyzacji powinno przeprowadzać się regularnie. W zależności od skali eksploatacji pojazdu szacuje się, że zabieg warto wykonać minimum 1-2 razy w roku. Najlepiej robić to w okresie wiosennym, gdy wilgoć w powietrzu jest mała. Takie warunki atmosferyczne minimalizują ryzyko rozwoju mikroorganizmów w układzie klimatyzacji samochodowej. Ponadto zabieg ten warto przeprowadzić wtedy, gdy klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach lub kupiliśmy używane auto. W tym ostatnim przypadku nigdy nie mamy gwarancji tego, kiedy nastąpiło ostatnie odgrzybianie. Profesjonalne serwisy klimatyzacji wykonują zabieg odgrzybiania przy pomocy różnych metod. Wśród nich wymienia się m.in.: czyszczenie ultradźwiękowe, odgrzybianie z pianką dezynfekującą, czy też popularne ozonowanie samochodu.

Ozonowanie samochodu

W ostatnich latach w Polsce największą popularnością cieszy się ozonowanie samochodu. Proces odgrzybiania auta opiera się na wykorzystaniu ozonatorów i promieniowania UV. Jak ozonować samochód? W tym celu ozonator umieszcza się na siedzeniu pasażera w aucie, po czym jego wylot kieruje wprost na nawiewy klimatyzacji. Kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika i włączenie wentylatorów w aucie na maksymalne obroty. Kratki ustawiamy w pozycji numer 2, a temperaturę na możliwie najniższą. Po skończonym ozonowaniu otwiera się auto i wietrzy przez minimum kilka minut. Następnie można wyłączyć nawiewy i bezpiecznie użytkować pojazd. Taki zabieg skutecznie zapobiega powstawaniu szkodliwych drobnoustrojów w układzie klimatyzacji. Ozonowanie można wykonać we własnym zakresie lub zdecydować się na wsparcie profesjonalistów.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl