O czym powinieneś pamiętać przy używaniu auto-klimatyzacji zimą?

Wiele osób zapomina o klimatyzacji w samochodzie w okresie zimy i jej nie używa. To duży błąd. Wszystko dlatego, że regularne włączanie i korzystanie z auto-klimatyzacji ma bezpośredni wpływ na prawidłowe jej działanie oraz konserwację. Zaniechanie tego może sprawić, że na wiosnę klima nie będzie działała tak, jak powinna, a właściciel pojazdu poniesie dodatkowe koszty jej naprawy. O czym pamiętać przy użytkowaniu auto-klimatyzacji zimą? Sprawdź.


Dlaczego uruchamianie klimatyzacji samochodowej zimą jest tak ważne?

Uruchomienie klimatyzacji to czynność, którą powinien wykonywać każdy właściciel pojazdu wyposażonego w ten system. Zaniechanie korzystania z auto-klimy na kilka tygodni może być niezwykle kosztowne. Wszystko dlatego, że w trakcie jej eksploatacji dochodzi do rozprowadzania oleju wraz z czynnikiem chłodniczym. Olej ten odpowiada za smarowanie elementów metalowych układu i zapobiega ich ewentualnym zatarciom. To klasyczna konserwacja, która występuje samoczynnie w obiegu. W związku z tym brak korzystania z klimatyzacji sprawia, że system może być bardziej narażony na usterki, w tym ewentualne rozszczelnienia. Aby tego uniknąć, używaj klimatyzacji samochodowej przynajmniej raz w tygodniu. W okresie jesienno-zimowym będzie to wystarczające.

Do czego może przydać się auto-klima w okresie jesienno-zimowym?

Przede wszystkim klimatyzacja posiada bardzo ważną funkcję osuszania powietrza. Jest ona niezwykle cenna w okresie jesienno-zimowym, gdy w powietrzu panuje podwyższona wilgoć. Przekłada się to na problem zaparowanych szyb, wilgoci w aucie, a także nieprzyjemny zapach. Wówczas jednym z rozwiązań jest regularne włączenia klimatyzacji. Nawet kilkanaście minut raz w tygodniu w trakcie jazdy sprawi, że w aucie wilgoć zostanie zredukowana, a problem parujących szyb przestanie być taki uciążliwy. Wpłynie to bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Usterka klimy jesienią? Nie czekaj z tym do wiosny

Kolejnym błędem użytkowników aut jest pozostawianie usterki klimatyzacji do naprawy wiosną. Wówczas system przez kilka miesięcy nie będzie wykorzystywany, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Brak odpowiedniej konserwacji zmniejsza żywotność poszczególnych elementów. Im szybciej zdecydujesz się na naprawę usterki, tym lepiej. Każda zwłoka może wiązać się z dodatkowymi kosztami, których można by było uniknąć. W związku z tym w przypadku zauważenia spadku wydajności klimatyzacji w aucie, ewentualnych rozszczelnień, czy też pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, rekomenduje się niezwłoczny kontakt z serwisem i przeprowadzenie oględzin oraz niezbędnych prac naprawczych. Wbrew pozorom zimą klimatyzacja również ma wiele funkcji do spełnienia.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl