Inwestycja firmy THERMOSILESIA na półmetku

Budowa hali do produkcji urządzeń Rotenso, nowego biurowca i rozbudowa centrum logistycznego w Rudzie Śląskiej przebiega zgodnie z planem. Inwestycja o łącznej powierzchni blisko 8 000 m2 jest związana m.in. z planami uruchomienia produkcji urządzeń Rotenso w Polsce. Projekt jest wspierany przez Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021 w ramach poddziałania Technologie przyjazne środowisku - Green growth. Podczas grudniowego spotkania informacyjnego przedstawiono ideę energooszczędnych central wentylacyjnych Rotenso, które będą produkowane w Rudzie Śląskiej.

 

Budowa przeznaczonej na cele produkcji hali jest związana z końcowym etapem prac badawczo – rozwojowych prowadzonych nad nową grupą produktów marki Rotenso. „Wprowadzenie na rynek central wentylacyjnych z innowacyjną powłoką oraz z innowacyjnym systemem sterowania opracowanych w ramach prac B+R” korzystającego z dofinansowania o wartości 1 mln EURO otrzymanego od Norwegii. Charakterystyka projektu wpisuje się w priorytet Funduszy Norweskich #3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna.

- Budynki mieszkalne odpowiadają za 40 proc. emisji gazów cieplarnianych dlatego tak istotny jest rozwój instalacji służących ograniczeniu zapotrzebowania na energię pierwotną. Taki wymóg wynika także wprost z standardów WT 2021 czyli warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać wszystkie budynki mieszkalne nowe lub modernizowane. Kluczowe jest zmniejszanie minimalnego wskaźnika Ep. (roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do celów ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody – wyrażone w kWh/(m2/rok). Największy udział w zużyciu energii pierwotnej mają systemy grzewczy oraz wentylacyjny. Zastosowanie rekuperacji czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to niższe zapotrzebowaniem budynku na energię użytkową i w konsekwencji mniejsze zużycie energii końcowej i pierwotnej, nawet o blisko 20 kWh – wyjaśnił na grudniowym spotkaniu informacyjnym Krzysztof Burzyński dyrektor rozwoju THERMOSILESIA

Celem projektu THERMOSIELESIA jest właśnie wprowadzenie przyjaznego dla środowiska rozwiązania technologicznego tj. central wentylacyjnych wyposażonych w innowacyjnym systemem sterowania o zwiększonej efektywności energetycznej, które przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W ten sposób, poprzez dostarczenie rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii,

THERMOSILESIA zamierza mieć swój wkład w walkę z kryzysem klimatycznym i rosnącymi cenami energii.

Podczas spotkania w siedzibie THERMOSILESIA podsumowano także postęp prac budowlanych, które przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na placu budowy widać już imponujący budynek, w którym trwają obecnie prace wykończeniowe.