Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z auto-klimatyzacji?

Problem brzydkiego zapachu z nawiewów klimatyzacji w aucie jest dość powszechny. Najczęściej odpowiedzialne za to są bakterie, pleśń i grzyby, które zasiedlają poszczególne elementy układu. W dłuższej perspektywie jazda w takich warunkach może powodować poważne komplikacje zdrowotne, ponieważ wymienione drobnoustroje przedostają się do układu oddechowego człowieka. Ponadto brzydki zapach w aucie obniża komfort jazdy. Jak zatem pozbyć się brzydkiego zapachu z autoklimy?


Znajdź przyczynę przykrego zapachu

Pierwszym krokiem jest znalezienie źródła nieprzyjemnego zapachu w samochodzie. Może okazać się bowiem, że wystarczy wymienić filtry, a wszystko wróci do normy. Na filtrach osadzają się zabrudzenia, a wilgotna atmosfera w układzie sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii. Wszystkie one mogą wydzielać nieprzyjemny zapach, który następnie tłoczony jest do wnętrza pojazdu. Pamiętaj, że w tym powietrzu są także szkodliwe drobnoustroje, dlatego nie wolno tego bagatelizować. O ile drobnoustroje powoduje wyraźnie brzydki zapach, o tyle w aucie możemy spotykać się również z nieprzyjemnym odorem wilgoci. W tym wypadku często świadczy on o tym, że w układzie kończy się czynnik chłodniczy. Automatycznie wydajność klimatyzacji spada. W takich sytuacjach niezbędne jest uzupełnienie czynnika chłodniczego, czyli nabicie układu auto-klimatyzacji. Ten zabieg powinien z dużą skutecznością wyeliminować zapach wilgoci z klimy. Sprawdzenie dokładnej przyczyny we własnym zakresie może być utrudnione, dlatego rekomenduje się skorzystanie ze wsparcia specjalistów, który pomoże pozbyć się problemu.

Postaw na sprawdzony serwis

W przypadku problemów z klimatyzacją w aucie warto wybrać zaufanego partnera i renomowany serwis. Choć prace z klimatyzacją nie są bardzo wymagające, to jednak nawet najmniejszy błąd może prowadzić do rozszczelnienia układu i większych kosztów po stronie właściciela pojazdu. Niewłaściwie działający układ wpływa na znaczne obniżenie komfortu podróży, a także może powodować zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z auta. Jakikolwiek nieprzyjemny zapach z klimatyzacji powinien być traktowany jako sygnał ostrzegawczy. W takiej sytuacji nie warto zwlekać z wizytą w serwisie. Poradzenie sobie samemu z tym problemem może być kłopotliwe.

Przede wszystkim działania prewencyjne

Odpowiednie działania prewencyjne mogą zminimalizować ryzyko występowania brzydkiego zapachu w klimatyzacji. W tym celu warto postawić na regularne korzystanie z klimatyzacji również w okresie zimowym, dzięki czemu będzie ona odpowiednio konserwowana. Ponadto należy przestrzegać terminów związanych z wymianą filtrów, czyszczeniem układu, czy też uzupełnianiem czynnika chłodniczego. Prawidłowo działająca klimatyzacja da Ci ukojenie w okresie letnich upałów oraz pomoże w uniknięciu problemu z parującymi szybami w okresie zimowym.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl