Jak działa chłodnia samochodowa?

Transport produktów wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli dane towary potrzebują obniżonej temperatury lub utrzymania stałej temperatury w procesie logistycznym, to wówczas stosuje się m.in. chłodnie samochodowe. Największe zastosowanie mają w przemyśle spożywczym, jednak chłodnia samochodowa może służyć również do przewożenia: kwiatów, produktów budowlanych, chemii i innych produktów. Warto zastanowić się nad tym, jak działa chłodnia?


Chłodnia samochodowa - czym jest?

Samochód chłodnia to rozwiązanie stosowane powszechnie przez wiele firm logistycznych i produkcyjnych. Standardowo to pojazd, który wyposażony jest w dedykowany kontener chłodnię. Utrzymanie pożądanej temperatury w jej wnętrzu jest możliwe dzięki agregatowi chłodniczemu, który kontroluje cały proces. Moc tego urządzenia dostosowuje się bezpośrednio do specyfiki danego transportu, a także do rozmiarów komory.


Samochód typu chłodnia - jak to działa ?

Działanie chłodni jest stosunkowo proste. Samochód wyposażony jest w agregat chłodniczy. Ten z kolei zbudowany jest z czterech podstawowych elementów. To: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. W całej instalacji krąży czynnik chłodniczy w postaci gazowej. Do tej pory najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem w samochodach chłodniach jest freon, choć nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie będzie zastępowany przez przyjaźniejsze środowisku substancje. Gdy agregat zaczyna pracować, to czynnik krąży w obiegu zamkniętym. Gaz jest wprawiany w ruch przez sprężarkę. Następnie przedostaje się do skraplacza, gdzie przybiera postać ciekłą. Skrapla się i w tym momencie ciepło oddawane jest do otoczenia, a w chłodni możliwe jest utrzymanie pożądanej temperatury. Następnie ciecz przedostaje się do parownika, dzięki czemu ponownie wraca do postaci gazowej. W tym procesie czynnik chłodniczy pobiera ciepło z otoczenia. Gdy gaz ponownie dotrze do sprężarki, to zamyka się jeden cykl chłodzenia i powtarza się go tak długo, jak to jest wskazane.


Gdzie wykorzystywane są samochody chłodnie?

Ze względu na swój potencjał i zasadę działania, samochody chłodnie wykorzystywane są w wielu sektorach. Są niezbędne tam, gdzie w transporcie należy zachować niską i stałą temperaturę. Właśnie dlatego wykorzystywane są do transportu artykułów spożywczych, gdzie takie produkty jak: nabiał, produkty pochodzenia zwierzęcego, desery, czy owoce wymagają pełnej kontroli temperatury. Korzysta się z nich także przy przewozie kwiatów, roślin doniczkowych, czy też chemii budowlanej i gospodarczej. Jeżeli jakiś produkt powinien być przewożony w niżej temperaturze, bo wpływa to na jego właściwości i jakość, to niezbędnym wyborem jest transport chłodniczy. W ramach niego stosuje się m.in. samochody chłodnie.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl