Jak działa agregat chłodniczy w samochodzie?

W samochodach dostawczych i osobowych mogą być montowane agregaty chłodnicze. Ich zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków przewozu produktów, które wymagają szczególnego zabezpieczenia i są podatne na działanie zmiennej temperatury. Auta wyposażone w dedykowany agregat chłodniczy nazywa się chłodniami. Warto zapoznać się ze specyfiką działania tych urządzeń oraz ich zastosowaniem w codziennym życiu. Jak działa agregat chłodniczy i pod jakim względem przypomina autoklimę? Sprawdź.


Czym jest agregat chłodniczy?

Agregat chłodniczy to główny element układu chłodniczego w aucie. Odpowiada za transport czynnika chłodniczego wewnątrz układu i utrzymanie optymalnej temperatury w komorze, która znajduje się na naczepie auta. Funkcję tą mogą pełnić m.in.: lodówki, mroźnie, czy też chłodnie samochodowe w zabudowie. Posiadanie samochodów wyposażonych w agregat chłodniczy to obowiązek firm transportowych, które przewożą określone rodzaje produktów. Zgodnie z przepisami, urządzenia tego typu powinny być serwisowane minimum raz w roku. Dzięki temu samochód typu chłodnia będzie działał bez zarzutu.


Zasada działania agregatu chłodniczego

Zasada działania agregatu chłodzenia jest stosunkowo prosta. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na budowę agregatu chłodniczego do samochodu. Składa się on z takich elementów mechanicznych jak: parownik, sprężarka i skraplacz. Do tego dochodzi czynnik chłodniczy, który przemieszcza się po całym układzie. Rolę tego ostatniego może pełnić przynajmniej kilka substancji, a jedną z najpopularniejszych wciąż pozostaje freon, choć stopniowo zastępowany jest przez bardziej ekologiczne alternatywy. Cały cykl pracy układu chłodzenia rozpoczyna sie w parowniku. To tam czynnik chłodniczy poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, przez co substancja przechodzi w postać gazową i transportowana jest do skraplacza. Tam oddaje swoje ciepło i wraca do postaci ciekłej. Za proces transportowania czynnika chłodniczego odpowiada sprężarka. Cykl się zamyka i powtarza tak długo, jak długo pracuje agregat. Podczas tego procesu ciepło z komory jest zabierane, a do wnętrza wtłaczane jest powietrze o pożądanej temperaturze. Ta ostatnia dostosowywana jest do rodzaju produktu. Sprawnie działający agregat pozwala na bezpieczne transportowanie produktów również na trasach międzynarodowych.


Czy porównanie do autoklimy jest przesadzone?

Samo działanie agregatu z powodzeniem można porównać z autoklimą, choć oczywiście w odpowiedniej skali. Klimatyzacja w samochodzie również opiera swoje działanie na czynniku chłodniczym, które krąży po układzie. Także mamy do czynienia ze skraplaczem, parownikiem i sprężarką. Ponadto autoklima również powinna być regularnie serwisowana, czyszczona i nabijana, aby cały układ działał bez zarzutu. Od tego zależą nie tylko wygoda jazdy, ale również jej bezpieczeństwo.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl