Czym zastąpić czynnik R32?

Producenci klimatyzacji i urządzeń chłodniczych muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy w zakresie używanych czynników chłodniczych. Wszystko po to, aby były one możliwie, jak najmniej inwazyjne dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego R410A (freon) z dużym powodzeniem zastępowany jest przez R32. Czym właściwie jest czynnik R32, jaką ma charakterystykę i czy istnieją dla niego skuteczne zamienniki?


Czynnik chłodniczy R32 - charakterystyka

Obecnie jednym z kluczowych parametrów przy wyborze czynnika chłodniczego do systemu klimatyzacji jest wartość GPW. Wskazuje ona na potencjał wywoływania efektu cieplarnianego przez dany gaz. Właśnie dlatego freon z wartością na poziomie 2088 jest eliminowany z rynku na rzecz bardziej ekologicznych i porównywalnie wydajnych zamienników. Jednym z nich jest czynnik R32. Tym skrótem określa się difluorometan. Jednym z jego głównych atutów jest mniejsze oddziaływanie na efekt cieplarniany i środowisko naturalne, ponieważ tu ma wartość trzykrotnie niższą od freonu. Nie są to jedyne zalety tego rozwiązania. Obecnie jest ono tańsze i wydajniejsze od freonu. W związku z tym postawienie na czynnik R32 to nie tylko przymus związany z rozporządzeniem Unii Europejskiej, ale także wybór uzasadniony ekonomicznie. Samą wydajność określa się na poziomie nawet o 16% wyższym.


Cechy R32 w porównaniu do R410A to m.in.:

  • mniejszy wpływ na środowisko naturalne;
  • większa wydajność i efektywność urządzeń;
  • niższy koszt zakupu i serwisowania;
  • łatwość doładowywania (stan ciekły i gazowy);
  • obniżona zapalność;
  • możliwość odzysku czynnika.


Czy zawsze można skorzystać z R32?

Niestety czynnik R32 nie zawsze może być stosowany w klimatyzacji i innych urządzeniach chłodniczych. O ile z powodzeniem zastąpi R410A, o tyle nie może być traktowany jako zamiennik m.in. w systemach, gdzie znajdują się czynniki: R407C i R22. Ponadto nie stosuje sie go w dużych układach.


Czy są atrakcyjne alternatywy dla R32?

Wśród alternatyw dla R32 wymienia się m.in.: R452B i R454B. Mają one porównywalne, a czasem niższe wartości GPW. Z drugiej strony ich wydajność jest odpowiednio niższa, niż w przypadku R32. Pierwszy z wymienionych czynników w zakresie wydajności porównywalny jest z R410A, jednak jest lepszym wyborem ze względu na ekologię. R454B ma niższe parametry eksploatacyjne od R32 i R410A, jednak jest jeszcze bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Wydaje się jednak, że tam, gdzie to jest możliwe, przez lata optymalnym wyborem będzie R32. W zakresie szukania dla niego zamienników, warto skonsultować się ze specjalistą. Czynnik każdorazowo powinien być dopasowany do układu, aby zapewnić jego prawidłowe działanie i zminimalizować ryzyko ewentualnych usterek.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl