Czym jest agregat chłodniczy w samochodzie?

Agregat chłodniczy samochodowy to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiednich warunków przewozu różnego rodzaju towarów. Agregaty montuje się w samochodach wyposażonych w chłodnie lub komory do zamrażania produktów. Dzięki temu możliwe jest spełnienie szeregu przepisów i wymogów związanych z transportem towarów, które wymagają zimnego łańcucha dostaw. Sprawdź dokładnie, czym jest agregat chłodniczy do samochodu dostawczego i jak działa.


Agregat chłodniczy samochodowy - charakterystyka urządzenia

Podstawą urządzenia są cztery kluczowe elementy: parownik, sprężarka, zawór rozprężny i skraplacz. Pod tym kątem budowa agregatu bardzo przypomina układ klimatyzacji w samochodzie, a także klimatyzatory wykorzystywane w przestrzeniach biznesowych i mieszkalnych. W autach dostawczych montuje się go przy komorach chłodniczych, dzięki czemu z powodzeniem można realizować transport produktów zamrożonych oraz schłodzonych do pożądanej temperatury. Nowoczesne i wydajne agregaty chłodnicze pozwalają na kontrolę takich parametrów jak: temperatura i wilgotność powietrza w komorze. Dostosowuje się je do danej partii produktów.


Jak działa Agregat chłodniczy samochodowy

Działanie agregatu nie jest skomplikowane. W obiegu zamkniętym krąży czynnik chłodniczy. Najpierw przybiera postać ciekła, po czym na skutek działania temperatury w parowniku zmienia się w gaz. Transportowany jest do zaworu rozprężnego (sprężarki) i skraplacza, gdzie powraca do stanu ciekłego. Za wprawienie czynnika chłodniczego w ruch odpowiada sprężarka. Na takiej samej zasadzie działa układ klimatyzacji w autach samochodowych i dostawczych. Można uznać, że autoklima to samochodowy agregat chłodniczy, jednak jego zadaniem jest doprowadzenie do pożądanej temperatury wewnątrz pojazdu.


W jakich sytuacjach jest stosowany Agregat chłodniczy samochodowy


Agregaty chłodnicze samochodowe są stosowane na szeroką skalę w transporcie. Wymagane są wszędzie tam, gdzie towary potrzebują specjalnych warunków przewozu. W ten sposób powstają samochody chłodnie. Do towarów wymagających zachowanie zimnego łańcucha dostaw należą m.in.:

  • artykuły spożywcze (nabiał, produkty odzwierzęce, produkty roślinne);
  • artykuły cukiernicze;
  • chemia profesjonalna;
  • kosmetyki;
  • leki
  • rośliny;
  • napoje;


Posiadacz samochodu chłodni i komór w zabudowie chłodniczej powinien postawić na regularne serwisowanie układu chłodzenia, w celu wyeliminowania ewentualnych usterek. Nieprawidłowe działanie agregatu chłodniczego lub klimatyzacji może doprowadzić do strat w produkcie, a także zmniejszyć komfort codziennej pracy kierowców.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl