Jak pozbyć się wilgoci?

Wilgoć w pomieszczeniach potrafi przysporzyć wielu problemów. Wielu z nas odczuwa skutki ostatnich intensywnych opadów deszczu do tej pory. Zalane samochody, domy, garaże, firmy. Wilgoć tworzy się jednak każdego dnia. Od jej poziomu zależy nasze samopoczucie, wydajność, ale i kondycja mebli, pomieszczeń czy urządzeń. Czy wilgoć ma związek z klimatyzacją? Jak zmniejszyć poziom wilgoci? Czy klimatyzator w tym pomoże? Na te, i inne pytania... Odpowiadamy.


Jak powstaje wilgoć?

Wilgoć w pomieszczeniach jest wynikiem napływu powietrza zewnętrznego. Powstaje też naturalnie – z roślin, od ludzi, urządzeń, ale i w trakcie wykonywania codziennych czynności (zwiększają wilgotność powietrza nawet do 80-90%!). Im więcej wilgoci, tym większe ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Przyczyny mogą leżeć w zbyt szczelnych oknach, słabej wentylacji czy braku odpowiedniej temperatury.

Optymalny poziom wilgoci

Optymalny poziom wilgoci oscyluje w granicach 35-55%. Na odpowiednie parametry wpływa m.in. pora roku, temperatura czy klimat. Jeżeli poziom wilgoci jest niski, to mamy suche powietrze, jeżeli wysoki – zawilgocone. Warto podkreślić, że zarówno nadmiar, jak i niedobór wilgoci jest szkodliwy. W przypadku suchego powietrza mamy do czynienia z suchością gardła, śluzówek. W warunkach wysokiej wilgotności z łatwością rozwijają się grzyby oraz pleśń, co zdecydowanie wpływa źle nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale też powoduje niszczenie mebli, urządzeń czy budynków.

Jak sprawdzić poziom wilgoci?

Do pomiaru służy higrometr. Najprostszy model to wydatek rzędu ok. 20-30 zł. Pokazuje nam faktyczny stan wilgoci oraz temperaturę. Jednak bez sprzętu także widać, że coś jest nie tak. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Zaparowane okna,
  • Długo schnącą podłogę i ręczniki,
  • Nieprzyjemny zapach stęchlizny,
  • Czarne plamki pojawiające się na ścianie (często za meblami, w rogach pokoju).


Czym grozi wilgoć?

Nadmiar wilgoci powoduje przede wszystkim problemy, które dotykają układu oddechowego (wilgoć przyczynia się m.in. do rozwoju astmy czy alergii). Dodatkowo zarówno grzyby, jak i pleśń wytwarzają mykotoksyny, które mają bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Szczególnie niebezpieczne są one dla organizmów dzieci lub osób starszych. W pomieszczeniach wypełnionych wilgocią jest chłodniej, a jednocześnie – trudno je ogrzać – zawilgocone ściany źle chronią przed zimnem. W skrajnych przypadkach silne, długotrwałe zawilgocenie może prowadzić do uszkodzenia urządzeń czy mebli. Niszczeją nie tylko elementy wyposażenia wnętrz, ale także ściany i konstrukcja budynku. Wilgoć w pomieszczeniach, jak pozbyć się wilgoci?

Klimatyzacja, a wilgoć

Prawidłowo wykonana instalacja systemu klimatyzacji pozwala poprawić jakość powietrza, a tym samym korzystnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Szkodliwość klimatyzacji jest wynikiem błędów, które zostały popełnione w trakcie montażu lub niewłaściwego użytkowania (najczęściej jest to nadmierne obniżanie temperatury). Działający w wersji chłodzącej klimatyzator, wykrapla parę wodną z powietrza, co nierozłącznie jest związane z osuszaniem powietrza w pomieszczeniach. W normalnych warunkach – czy to w mieszkaniu, czy firmie – nie stanowi to problemu, ponieważ częściej pojawia się problem nadmiaru wilgoci.

Czy klimatyzator reguluje wilgoć?

Aktualnie klimatyzatory wyposażone są w bardzo czułe technologie oraz precyzyjne urządzenia. Wpływając na temperaturę powietrza, wpływamy także na wilgotność, jednak warto pamiętać, że nie jest to główne zadanie urządzeń klimatyzacyjnych. Nie mniej – producenci klimatyzatorów przewidują sytuację przesuszenia powietrza w pomieszczeniu. Część nowoczesnych urządzeń już posiada funkcję regulacji wilgoci. Dzięki temu klimatyzator sprawdza się doskonale także jako osuszacz powietrza.

Regulator wilgoci w klimatyzatorze

Klimatyzatory posiadają wmontowane regulatory stałowartościowe, których zadaniem jest utrzymanie poziomu wilgoci na optymalnym poziomie – między 40, a 60% – w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Na rynku znajdziemy też bardziej zaawansowane modele, które wyposażone są w czujniki umożliwiające manualne ustawianie osuszania. Takie rozwiązania mają zastosowanie przede wszystkim w przemyśle.

Zapobiegaj

Przede wszystkim:

  • Regularnie wietrz pomieszczenia. Nawet zimą (wystarczy krótko, ale intensywnie!).
  • Nie zatykaj kratek wentylacyjnych.
  • Sprawdź, czy kanały wentylacyjne i rynny są drożne.
  • Dbaj o cyrkulację powietrza (nawiewniki w oknach, rozszczelnianie okien).


O zabezpieczeniu pomieszczeń przed wodą oraz wilgocią trzeba myśleć już na początkowym etapie projektowania i budowy. Właściwe zaplanowanie, a także wykonanie wentylacji, systemów odwadniających w gruncie (drenaż), na którym zamierzamy postawić budynek to sprawa podstawowa. Kolejno pamiętajmy, by podłogi, ściany i strop odpowiednio zabezpieczyć przed gromadzeniem się wilgoci. Należy także właściwie ogrzewać pomieszczenia. Warto wykonać termoizolację (ocieplenie) budynku. Jeśli wnętrze jest nieogrzewane lub ogrzewane w niedostatecznym stopniu, wilgoć wejdzie tam bardzo szybko, przynosząc ze sobą wszystkie negatywne konsekwencje.

Wentylacja pomieszczeń to podstawa

Warto zaplanować odpowiedni system wentylacji, by zapobiegać późniejszemu powstaniu wilgoci. Chętnie pomożemy, doradzimy, zaprojektujemy, a także zrealizujemy projekt dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań