Zasada działania wentylacji mechanicznej jest zawsze taka sama. Niezależnie od obiektu, w którym się znajduje. Wentylacja mechaniczna w szpitalu, polega na wymianie powietrza. Odbywa się to poprzez usunięcie szkodliwych czynników i dostarczenie czystego powietrza. W pomieszczeniach szpitalnych, w których przebywają ludzie, występuje szereg takich czynników. Usunięcie ich ze środowiska pracy jest więc bardzo ważne. Służy ochronie zdrowia pracowników i pacjentów. Niestety wentylacja grawitacyjna nie zapewni wymaganej czystości powietrza. Odwołanie się do szeregu norm i przepisów jest niezbędne do określenia rodzaju i wielkości zagrożenia.
Rozporządzenie Rady Ministrów, m.in. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. 2002 Nr 132, poz. 1115) określa rodzaje czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy. Dzielą się na czynniki chemiczne i fizyczne. Wyróżnia się też czynniki biologiczne, uczulające oraz zależne od rodzaju wykonywanej pracy. Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. U. 1998 Nr 79, poz. 513) jest mowa o dopuszczalnych, najwyższych stężeniach chemicznych i pyłowych oraz natężeniach fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia.
Kolejnym Rozporządzeniem traktującym o szkodliwości czynników jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia (Dz. U. 2005 Nr 81, poz. 716). Sklasyfikowano w nim szkodliwe czynniki biologiczne. Zostały podzielone na cztery grupy zagrożenia. Począwszy od 1 grupy czynników, których wywołanie choroby jest bardzo mało prawdopodobne, po grupę 4, w której to czynniki szkodliwe mogą wywołać ciężkie choroby.
Wentylacja mechaniczna w szpitalu ma nie tylko usuwać chorobotwórcze lub niebezpieczne związki. Powinna zapewniać odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach oraz komfort cieplny pracowników i pacjentów. Stawia to przed wentylacją bardzo wysokie, a co ważniejsze — różnorodne wymagania. W środowisku szpitalnym występuje szereg pomieszczeń o odmiennym przeznaczeniu. Inne parametry powietrza wentylacyjnego należy zapewnić w salach chorych czy izolatkach, a inne w gabinetach oraz salach zabiegowych i operacyjnych.
Układ instalacji wentylacji mechanicznej wytwarza w pomieszczeniach szpitalnych mikroklimat. Parametry jakościowe powietrza decydują o bezpiecznej i wydajnej pracy personelu, a także mają korzystny wpływ na proces zdrowienia chorych. Jakość powietrza zależy od następujących czynników.
Zanieczyszczenie powietrza jest zmienne w czasie. Zależy od ilości oraz typów źródeł emisji. W pomieszczeniach szpitala występują źródła wewnętrzne i zewnętrzne emisji zanieczyszczeń. Pochodzenie wewnętrzne zanieczyszczeń to personel szpitalny, pacjenci oraz wszelkiego rodzaju sprzęt medyczny, aparatura czy narzędzia. Zewnętrzne dostają się do pomieszczeń z powietrzem wentylacyjnym.
Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zanieczyszczenia mogą mieć inny ich skład i stopień skażenia. W pomieszczeniach szpitalnych wyróżnia się następujące rodzaje zanieczyszczeń:
W placówkach służby zdrowia największe zagrożenie stanowią zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Zalicza się do nich bakterie i wirusy oraz grzyby i roztocza. U pacjentów szpitali często występuje upośledzenie układu odpornościowego. Może to stanowić ogromne zagrożenie dla ich życia i zdrowia, co w normalnych warunkach nawet by nie wystąpiło. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia projektuje się skomplikowane układy wentylacji i klimatyzacji. Wyposaża się je w bloki filtracji, które oczyszczają powietrze nawiewane do pomieszczeń. Jednak nie każde pomieszczenie wymaga tak samo wysokiego stopnia oczyszczania. Nie da się także wyeliminować zagrożenia w stu procentach. Pomieszczenia dzieli się więc na strefy i określa się w nich klasy czystości powietrza.
Wyróżnia się cztery strefy czystości obszaru medycznego. Intensywność wentylacji będzie inna dla poszczególnych stref.
Pomieszczenia czyste zostały zdefiniowane w normie ISO 14644. Są określone jako pomieszczenia, w których kontroluje się stężenie cząstek pyłów znajdujących się w powietrzu. W pomieszczeniach czystych ogranicza się do minimum generowanie i osadzanie cząstek pyłów. Dodatkowo niezbędne jest wytworzenie i monitorowanie odpowiednich warunków panujących wewnątrz. Dotyczy to temperatury, wilgotności oraz ciśnienia.
W placówkach służby zdrowia, gdzie występują pomieszczenia czyste, ww. norma określa wytyczne dla klas czystości. Oznaczono je cyframi w zakresie od 1 do 9. Klasa 1 jest najwyższej czystości, najniższą klasą czystości powietrza jest 9. Klasy oznaczają maksymalne dopuszczalne stężenie pyłów, w zależności od wymiarów.
Zestawienie koncentracji cząstek znajduje się w tabeli poniżej. Jest wyrażona w liczbie cząstek na metr sześcienny, w zależności od klasy czystości.
Gdy na własnym podwórku brakuje wystarczających wytycznych, należy szukać gdzieś indziej. Przyzwyczajeni do norm Europejskich, projektanci zaczęli szukać wymogów, które spełniają instalacje w Europie. Polskie szpitale nie powinny odbiegać standardem od europejskich. Najczęściej obieranym kierunkiem jest niemiecka norma — DIN 1946 Ventilation and air conditioning. Zawiera zalecenia dotyczące projektowania wentylacji i klimatyzacji w szpitalach. Określa sposób oceny pomieszczeń o najwyższych wymaganiach w zakresie czystości powietrza, parametry jakościowe powietrza oraz wymagania dotyczące strumieni powietrza wentylacyjnego.
Przyporządkowanie projektowanych pomieszczeń do odpowiedniej grupy jest kluczowe. Należy określić wymagane parametry czystości powietrza (pyłowe i mikrobiologiczne). Na tym poziomie dobiera się odpowiednie klasy filtrów. Projektuje się wymagany strumień powietrza zewnętrznego oraz prędkość powietrza wentylacyjnego. Planuje się układ ciśnienia i kierunek przepływu powietrza. Pomocne mogą się okazać zapisy w „Wytycznych projektowania, wykonania, odbioru i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą” rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Autorzy podzielili pomieszczenia na 4 klasy:
Wentylacja mechaniczna utrzymuje odpowiednie warunki powietrza, co zapewnia wymaganą czystość powietrza. Zaprojektowanie układu tak, by spełnił podane wytyczne, zapewnił bezpieczeństwo oraz komfort leczenia i pracy jest kluczowe w obiektach służby zdrowia.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie, redakcja: J.G
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach. (Dz. U. 2002 Nr 132, poz. 1115)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 17 czerwca 1998 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. 1998 Nr 79, poz. 513)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. 2005 Nr 81, poz. 716)
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 grudnia 2002 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania. (Dz. U. 2002 Nr 224, poz. 1882)
Norma EN ISO 14644-1:2005. Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane. Część 1: Klasyfikacja czystości powietrza.
Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane.
DIN 1946-4: 2008. Ventilation and air conditioning – Part 4: Ventilation in hospital.